Totlandsfjellet (30.05.2020)

Skrevet av helgeF (Helge Flesche) GSM

Startsted Høysetetjørna (309moh)
Turtype Fjelltur
Turlengde 3t 12min
Distanse 7,2km
Høydemeter 377m
GPS
Bestigninger Totlandsfjellet (539moh) 30.05.2020
Andre besøkte PBE'er Svensdalen bom (322moh) 30.05.2020
Svensdalstjørna p-lomme (300moh) 30.05.2020
På tur:
  • Gunn
  • Helge
Starttidspunkt 30.05.2020 10:00
(UTC+01:00 ST)
Sluttidspunkt 30.05.2020 13:13
(UTC+01:00 ST)
Totaltid 3t 12min
Bevegelsestid 2t 08min
Pausetid 1t 03min
Snittfart totalt 2,2km/t
Snittfart bevegelsestid 3,3km/t
Distanse 7,2km
Høydemeter 376m

Baserte oss på de turbeskrivelsene som er i PeakBook, og kjørte inn mot Høyseter. Som hbar beskrev i Totlandsfjellet, er det bom for kjøring inn i Svensdalen. Vi parkerte på en plass langs veien ved Høysetetjørna der det stod et par biler fra før. Oppdaget først da vi kom ned at den nordligste bilen skygget for et skilt med "privat parkering gjelder hele plassen".

Fulgte grusveien inn Svensdalen og tok av på sti ved V-enden av Svensdalstjørna. Bommet først på hvor stien gikk videre. Vi gikk der stien var tydligst - mot V. Men vi skulle dreiet skarpt venstre og opp skråning mot S. Kom nå oss inn på riktig sti igjen.

Stien er ikke merket før man kommer nærmere toppen der det er satt opp steinmerker. Men stien er godt synlig de fleste plasser og tilrettelagt over myrpartier. En bratt skråning må forseres, ellers ikke noe krevende.

Fra toppen er det flott utsikt mot fjellene rundt og mot Samnanger. Vi gikk litt videre mot S og fant en grei plass å lunsje på og med noe bedre utsikt ned mot Tysse enn det man har fra selve toppen. Varmt var det i dag og en svalende østavind på toppområdet, mens det var ikke noe vind på nedturen.

Kommentarer

Tittel:
Tilgjengelige tegn: 1000
Kommentartekst:
Du må være innlogget for å skrive kommentarer.