Vetrhus-Alvaldsnuten-Eikemo-Skreddalen-Vetrhus (02.08.2019)

Written by geewee (Geir W)

Characteristic Hillwalk
Duration 41h 47min
Distance 22.0km
Vertical meters 1,366m
GPS
Ascents Alvaldsnuten (1,244m) 02.08.2019
Alvaldsnuten/Avaldsnuten/ Alvansnuten
Alvaldsnuten/Avaldsnuten/ Alvansnuten
toppen, soloppang mot Folgefonna
toppen, soloppang mot Folgefonna

En rundtur via Alvaldsnuten.
Startet med en kveldstur til Alvaldsnuten, med overnatting. Og en fantastisk fin utsikt til både solnedgangen og soloppgangen fra toppen.
Kjørte til Kvinnherad, og opp Blådalen.Startet fra Vetrhus, fulgte stien som er skiltet mot Eikemo et par hundre meter, så kommer det et veidele, med skilt, som viser sti til Alvaldsnuten. Skiltene har riktignok falt ned fra stolpene, og om de er borte, så hold til høyre for Alvaldsnuten, til venstre for Skreddalen og Eikemo. Fulgte hvite V-merker og varder til toppen. Stien stiger jevnt i den grønne frodige dalsiden sørover, og dreier sørøst, langs Krokavatna. Så skal man opp i gråura, mot øst. Her kan det være litt vanskelig å se vardene, men bruk naturlig veivalg opp til platået hvor vatn på 1020moh ligger. Nå er det slutt på grønn frodighet, resten er gneis gråstein og ur. Men utsikten på toppen er verdt det. Siste partiet til toppen er også merket, men om du mister sporet, så husk at du skal oppover, da finner du toppen.
Neste dag fortsatt strålende vær, og turen gikk ned til Eikemo. Her er det ikke merket sti, og svært bratt, så det er viktig å bruke tid på navigering og veivalg, eventuelt snakke med fjellfolket på Eikemo.
Startet fra toppen, gikk mot nordøst for å komme ned de første 100 høydemetre nedover. Så hardt sør for å droppe ned videre. Det forekommer sporadisk merking, men værgudene og snømannen herjer godt med vardene fra år til år. Holdt i sørlig retning helt ned til grønt terreng. Vær nøye med veivalg, og bruk tid. Det er stupbratte skrenter på alle kanter, og spesielt ned mot Skreddalen er det farlig. Terrenget er Vestlandet på sitt villeste.
Alvaldsnuten ble betraktet med age (frykt, ærefrykt, ærbødighet) i tidligere tider, og ikke uten grunn. Ur-gåing bør begrenses da det er mye løs stein på denne siden av toppen. Denne veien er ikke farbar på vinteren! Den tilrådes heller ikke i vått vær. Det kan være greit å gå med kjentmann på denne ruten ned til Eikemo første gangen.
Etter å ha svinset rundt og sett Eikemostølen, Eikemo, Glåmo, og hilst på folket, gikk turen tilbake opp Skreddalen tilbake til Vetrhus og bilen. Fulgte Skreddalen hele veien. Det står skilt ved broen over til Ekemostølen hvor stien starter. Ved mye vann i elva, eller ved regn, kan det være greit å holde seg på østslige dalside. Innerst i Skreddalsbotn må man over et skar på østsiden, da elvegjelet iinnerst i botnen kke er framkommelig.

Artig å merke seg at det forekommer ulike skrivempter
Alvaldsnuten: 675 treff
Avaldsnuten: 487 treff
Alvansnuten etc <10 treff

Eikemostølen
Eikemostølen
Eikemo from the top of Avaldsnuten
Eikemo from the top of Avaldsnuten

User comments

Comment title:
Characters left: 1000
Comment text:
You need to be logged in to write comments.