I dag viste gradestokken opp mot 15 grader da jeg passerte Sykkylven på morgenen, og hele 18 på vei hjem. Nokså uvanlig i februar, for å si det mildt. Det betydde også små utsikter til godt skiføre. Legg til frisk vind, og du får et nokså middels utgangspunkt for en fin dag i fjellet. Sett fra et samleståsted kan dette gi følgende konklusjon: En perfekt dag for å gå en tur du egentlig ikke har lyst til å gå av noen annen grunn enn at den «må» gjennomføres en eller annen gang.
Gleden ble ekstra stor da jeg kom til Bjørdal og så at jeg skulle få starte dagen med et par hundre høydemeter baksing i tett bratt skog med skia på sekk. Hvis du følger ruta jeg valgte gjennom skogen, går du neppe den turen her igjen (ruta jeg fulgte nedover fra setra er derimot merket og helt ok, viste det seg...).
Det mest iøynefallende på Bjørdal og på turen for øvrig er Middagsnibba/Reinskredfjellet (midt i bildet). Fjellet har, som mange andre spisse topper, en flat rygg på baksida og er lett tilgjengelig. Nordryggen ser derimot ut som en mer interessant tur.
Jeg hadde vurdert å fortsette ryggen mot "Sør for Slettfjellet" 1422. På grunn av flatt lys var det vanskelig å bedømme bratthet og hvor det var stup eller overhengende skavler, og jeg tok derfor ikke sjansen på å begynne nedover snøeggen i den råtne snøen.
User comments