Søntvedtkollen (11.08.2018)  3

Skrevet av siroho GSM

Startsted Rustadvegen Nilsrud (135moh)
Sluttsted Rustandvegen Nilsrud (135moh)
Turtype Fottur
Distanse 4,8km
Høydemeter 216m
GPS
Andre besøkte PBE'er Søntvedtåsen (utsikten) (230moh) 11.08.2018 13:31
Nilsrud p-lomme (135moh) 11.08.2018 14:54

Utsiktspunktet over Opdalsvannet, Søntvedtåsen

Titoppern Siljan en av sine poster. Vi ville prøve ut stien som gikk i høyden istedet for å gå vegen inn til utsiktspunktet. Vi parkerte på parkeringslomma ved bommen og gikk tilbake til stistart ved brua. Stien var ryddet for gress og godt merket og god å gå opp lia. Toppen nåddes under kraftlinja der det var laget en fin sittekrakk. Fin sti videre bort utsiktspunktet helt til siste stikryss der det er mulig å gå ned til vegen igjen, der var det en del høyt grass og en tre som sperret stien.
Vi fortsatte videre til utsiktspunktet og fikk der høre og se vepsevåk for første gang i mitt liv. En sirklet over oss og vi var nok ikke så veldig velkommen.

Vi fortsatte stien litt tilbake og så rundt og ned til vegen. Stien ned til Rekedalen ligger flott i terrenget selv om det er bratt på sidene er nedstigningen god. Vi hadde lyst til å gå om Avsøla og tok derfor av vegen til venstre etter et par hundre meter. Rett ned en skråning i frodig skog og så over ei nesten tørrlagt bekk. Fin sti videre i lia som endte ved en annen veg. Derfra gikk vi mot vegen vi hadde parkert ved, over bekken igjen og opp til vegen og deretter vegen tilbake til bilen. En del sommerfugler og øyenstikkere var ute og luftet seg, alltid et vakkert syn for øye.

Mange muligheter i dette stisystemet for å variere turene. Litt frodig noen steder så det trengs å holdes vedlike for at en kan gå uten langsbukse. Flåtten var en STORT problem i dag. Vi kom ut av telling hvor mange vi plukket av oss selv og bikkja, mange nymfer. Liker ikke. Så det blir en stund til vi tar turen her igjen på sommeren, dessverre.
Øvyind og Anjing var med på turen.

Kommentarer

Tittel:
Tilgjengelige tegn: 1000
Kommentartekst:
Du må være innlogget for å skrive kommentarer.