På vei nordover RV 4 etter et par dager i Oslo. Plan om skibestigning av Fjellsjøkampen i dag, men underveis tenkte jeg at denne utrolig flotte dagen også kunne benyttes til en ytterligere bestigning av en kommunetopp. Fant at skogsvei i retning Blekketjernshøgda ikke var brøytet og tok derfor av mot Jevnaker for å se om Svenådalen bomvei opp til Tverrsjøstallen var åpen, og det var den! På isdekke opp den trange dalen mot Tverrsjøstallen, et par biler stod parkert allerede, trolig folk på langrennstur. Dårlig dekning for Peakbookappen, og ingen spor å se i retning Svarttjernshøgda, så la derfor i vei i antatt riktig retning oppover sørøstflanken, stedvis i tett granskog; her med skare som jeg tro igjennom, ellers sank jeg lite nedi med trugene. Bedre signal litt lenger oppe i lia, og korrigerte nå kursen vel 100 meter mot nordøst(høyre), hvor jeg kom inn på stiplet stitrase, hvor det i tillegg var utydelige spor; trolig trugespor, som jeg kunne følge videre mot toppen.
Høyeste punkt Svarttjernshøgda. Branntårnet skimtes mellom trærne. Spor etter tiur(?) kan også ses(til sidene; sentralt spor etter ikkeflygedyktig toføtting påsurret truger..)
Ferske skispor i toppområdet, som syntes å ha kommet opp fra nordøst(?). Også rikelig med spor av fugl, store som skistavtrinser; tiur?
Utsikt sørvest fra branntårnet; Norefjell høyre, Gaustatoppen kan skimtes helt til venstre.
Klatret opp i branntårnet, som kunne by på atskillig bedre utsikt enn den skogbevokste toppen, hvis høyeste punkt ligger litt nord for branntårnet. Forsøkte å holde "normal" sti-trase på nedoverturen, men svært utydelige spor gjorde dette stedvis litt utfordrende; nedover gikk det okkesom. Solen og atskillige plussgrader hadde medført vesentlig bløtere snø på den drøye timen siden turstart. Videre mot Hurdal og Fjellsjøkampen.
User comments