Klettheia - Hyllestad PF>100 komplett igjen! (17.12.2017)

Skrevet av knutsverre (Knut S. Andersen) GSM

Startsted Lauvåsen gård (121moh)
Sluttsted Samme (121moh)
Turtype Fottur
Turlengde 0t 39min
Distanse 1,1km
Høydemeter 97m
GPS
Bestigninger Klettheia (186moh) 17.12.2017 12:00

Jeg trodde lenge at jeg var ferdig med Hyllestad PF>100 listen. Men det var før det 25. oktober i år kom en melding fra Ove Lotsberg som hadde oppdaget at Klettheia 186 i følge nye kart nå var høyere enn nabotoppen Klettåsen 183! Nå var tiden kommet for å gjøre noe med dette!

På vei hjem fra hyggelig førjulsbesøk hos datter Liv Synnøve i Hyllestad kjørte Astrid og jeg av fra hovedveien i Leirvik inn og opp sideveien mot Handalen. Relativt glatt snøføre, men veien var heldigvis brøytet inn til gården Lauvåsen der vi kunne sette fra oss bilen. Gården var ubebodd og sannsynligvis ikke lenger i drift. Vi fulgte først en gårdsvei, krysset så over et jorde til et utmarksgjerde.

Parkering på Lauvåsen
Parkering på Lauvåsen
Over et gjorde mot et utmarksgjerde ...
Over et gjorde mot et utmarksgjerde ...

Herfra fulgte vi hjortespor i snøen langs et tråkk oppover granskogen til vi var oppe på topp-området. Lokaliserte høyeste punkt ganske langt øst på høyden ved en stor flyttstein. Furuvelt over steinen, men oppe på steinen var det faktisk laget en liten steinvarde! GPS her 303856 6783376, noen meter forskjellig fra opprinnelige PB-koordinater som er oppdaterte.

Granskog og hjortesti opp mot toppen
Granskog og hjortesti opp mot toppen
Høyeste punkt på Klettheia ved denne steinen!
Høyeste punkt på Klettheia ved denne steinen!
Astrid ved steinen med varde ved høyeste punkt på Klettheia
Astrid ved steinen med varde ved høyeste punkt på Klettheia

Jeg fortsatte enda litt lenger øst til et litt lavere punkt med fri utsikt mot Haukåsen i øst. Her hadde hjorten hatt sitt nattleie. Ned igjen samme vei.
Hyllestad PF> 100 atter komplett - så lenge det varer .....

Kommentarer

Tittel:
Tilgjengelige tegn: 1000
Kommentartekst:
Du må være innlogget for å skrive kommentarer.