Besshøe og temperaturmåling Bessvatnet (10.08.2017)  5

Geschrieben von aask (Ånund Sigurd Kvambekk) GSM

Tourlänge 8h 04min
Entfernung 29,2km
Höhenmeter 1.413m
GPS
Besteigungen Besshøe (2.258m) 10.08.2017 11:19
Besuche anderer PBE Utsiktspunkt Besshøe (2.258m) 10.08.2017 11:19
Bessa sommerbro (1.375m) 10.08.2017 15:32
Bessheim Fjellstue og Hytter (960m) 10.08.2017 16:11

Kjetil og jeg var på vanntemperaturmålinger. Som vanlig skulle vi få låne båt av Vågå Fjellstyre ved Bessvatnet. Hytta lånes ut til bygdefolket, og når vi kom opp var de ennå ute å dro inn nattens garn. Dette kom ikke uventet, så vi tok oss tid til en tur på Besshø. Vi fulgte stien videre forbi fjellstyrehytta og opp til høyre for en større bekk. Går også sti på andre siden, men er temmelig sikker på at vår rute er best når man ikke kommer fra Besseggen. Vi fulgte sti og varding helt til toppen.

Vi traff et par vandrere på vei ned fra toppen som sa at det var fint å spise niste i en oppmurt borg på toppen. Niste ja, den lå igjen i bilen, deilige skillingsboller fra Lom bakeri. Vi fortsatte på toppen. Der var det dessverre tåke. Ventet litt før vi ga opp og returnerte. Tok igjen de hyggelige vandrerne som syntes det var så ille at vi ikke hadde mat, så de hadde laget en pose med energibarer og nøtter til oss! Kjempesnilt! Synd for Kjetil som har nøtteallergi :)

Tilbake ved hytta var båten klar, og etter målingen ble vi bedt på kaffe og lefser av de kjekke Vågåværingene. Så var det ned til bilen og videre til Bygdin!

Kjetil litt etter Fjellstyrehytta. Fin sti langs vannet. Litt vått riktignok. Ruta følger ryggen rett over hodet til Kjetil.
Kjetil litt etter Fjellstyrehytta. Fin sti langs vannet. Litt vått riktignok. Ruta følger ryggen rett over hodet til Kjetil.
Mye stein når man kommer høyt. Nautgardstinden til høyre. Glittertind i tåke over hodet til Kjetil.
Mye stein når man kommer høyt. Nautgardstinden til høyre. Glittertind i tåke over hodet til Kjetil.
Utsikt mot Besseggen.
Utsikt mot Besseggen.
Nærmer oss toppen.
Nærmer oss toppen.
Toppvarden
Toppvarden
På vei mot målepunktet under Besshø.
På vei mot målepunktet under Besshø.
Startzeitpunkt 10.08.2017 08:08
(UTC+01:00 SZ)
Endzeitpunkt 10.08.2017 16:11
(UTC+01:00 SZ)
Gesamtzeit 8h 03min
Zeit in Bewegung 6h 42min
Pausenzeit 1h 21min
Gesamtschnitt 3,6km/h
Bewegungsschnitt 4,4km/h
Entfernung 29,2km
Höhenmeter 1.412m

Benutzerkommentare

Kommentartitel:
Zeichen: 1000
Kommentartext:
Du musst angemeldet sein, um Kommentare schreiben zu können.