Vestfjellet (Vestfold/Hof) (24.07.2015)

Skrevet av SturlaS (Sturla Sandvei) GSM

Turtype Fottur
Turlengde 1t 25min
Distanse 5,4km
Høydemeter 241m
GPS
Bestigninger Bingtjernknatten (634moh) 24.07.2015 16:20
Skibergfjellet (633moh) 24.07.2015 16:20
Skibergfjellet Sør (623moh) 24.07.2015 16:20
Andre besøkte PBE'er Skibergfjellvegen (94moh) 24.07.2015 16:20
Vestfjellet Parkering (508moh) 24.07.2015 16:20

Etter gårdagens tur i folkehavet til Gaustatoppen (Telemark/Tinn) kjørte vi til Nissedal, over Nisser i den sjarmerende kabelferga og camping ved sjøen. Dagens plan var å klatre Via Lara. Men vi våknet til regn på teltet.. noe som ikke var meldt. Vi dro opp for å se på sørveggen av Hægefjell der vi tuslet bort til innsteget for Via Lara/Gone with the Weed/Reven. Her var det 5-6 taulag som enten ventet på tur eller oppholdt seg på første taulengde. Fruen, som ikke har klatret noe særlig i fjell, ble litt satt ut av "luftigheten" og stadige regnskyllene gjorde at det var riktig å gi oss før start.

Vi kjørte derfor tilbake til E134 og tok Rv35 sørover til Eidsfoss. Stort skilt ved avkjøring til Skibergfjellet der vi fulgte bomveg langt innover til parkering der merket sti til Vestfjellet starter.

Fra Vestfjellet med utsikt mot Skibergfjellet.
Fra Vestfjellet med utsikt mot Skibergfjellet.

Lett og fin sti innover som fint lot seg angripe med lave sko. Litt rart å stå på den nye fylkestoppen i Vestfold som sikkert har gitt en del Peakbook'ere små grå hår. Deretter videre bort til den gamle fylkestoppen på Skibergfjellet.

Fortsatt litt mere markering av Skibergfjellet og merkingen er ikke oppdatert.
Fortsatt litt mere markering av Skibergfjellet og merkingen er ikke oppdatert.

Ned igjen fulgte vi en ikke merket sti i rett linje ned mot Gausesetra. Deretter langs veg et kort stykke før vi tok av til høyre (sørover). Etter et stykke liten og umerket sti ned på en annen veistubb ved kraftlinja, og rett opp til bilen igjen.

Fint vær og en grei skogstopptur som ble en fin rundtur. Ikke mye folk å se her men vi så et par terrengsyklister på stien og en familie som fikk tips om vegen fra Gausesetra og tilbake til parkeringen.

Starttidspunkt 24.07.2015 16:19
(UTC+01:00 ST)
Sluttidspunkt 24.07.2015 17:45
(UTC+01:00 ST)
Totaltid 1t 25min
Bevegelsestid 1t 23min
Pausetid 0t 1min
Snittfart totalt 3,8km/t
Snittfart bevegelsestid 3,9km/t
Distanse 5,4km
Høydemeter 240m

Noen bilder fra den lille "avstikkeren" til Nissedal:

Kommentarer

Tittel:
Tilgjengelige tegn: 1000
Kommentartekst:
Du må være innlogget for å skrive kommentarer.