Betelskipet
|
|
![]() © Knut S. Andersen |
||||||||||||||||||||
Inhalt | |
---|---|
Sprache | |
Betreuer | keiner |
Statistik |
Insgesamt haben 5 Mitglieder 6 Besuche von Betelskipet registriert. |
Karte
Bilder
Einleitung
Hytten og stedet er omtalt i bladet Fyllingsdølen nr. 1/2007 s. 11-12: Krigsminne fra 1940 fortalt av Asbjørn Knut Iversen. Der er det et bilde av inskripsjonen på bergveggen tatt av Bjarte Breistein. Bjarte har velvilligst delt med meg en artikkel i medlemsbladet til Laksevåg Kulturhistoriske Forening ved Ove Færevaag, der historien var trykket tidligere.
Her er det med håndskrift påført at "Hytten het BETELSKIPET"! Opplysningen om dette var fra Magnhild Tennebekk Larsen (1926-2019).
I følge sistnevnte artikkel var hytten eid av familiene Eikum og Gerda og Knut Pedersen. Hytten sengeplass for fire personer. Ble det flere, måtte langbenker i stuen og gulvet taes i bruk. Familien evakuerte til hytten angrepet på Norge 9. april 1940, og brukte hytten som familiehytte under krigsårene. Den innrissete innskriften: "EVAK 11/4 - 4/6 1940" i bergveggen ved hytten skal være laget av Erling Adelsten Iversen f. 1916.
Ankunft
På stier fra Lappeleiren - Gamle Tennebekkveien p-plass
Winter
Tips und Diverses
Bilder
Ausgangspunkte
Externe Links
Literatur und Referenzen
Lyst og Fryd - Medlemsbladet til Laksevåg Kulturhistoriske Forening
Fyllingsdølen nr. 1/2007 s. 11-12: Krigsminne fra 1940
Weitere Bilder
Tourberichte
- 4
Kommentarer