Øyvasskollen - 695moh
|
|
![]() © Morten Helgesen |
||||||||||||||||||||||||
Innhold | |
---|---|
Språk | |
Fadder | mortenh - Ta kontakt med mortenh for spørsmål i forbindelse med artikkelen. |
Statistikk |
Totalt 3 medlemmer har registrert 3 bestigninger av Øyvasskollen. |
Kart
Vær for Øyvasskollen
Denne tjenesten er i øyeblikket ikke tilgjengelig.
Innledning
Øyvasskollen er en noe anonym kolle i det såkalte Øyvassfaret mellom Begnadalen og Land. Det er ingen sti til toppen, men kjører man på til dels dårlig skogsbilvei, er det kun et kort stykke å gå til toppen.
Atkomst
Ta av E16 mot Sørum, kryss Begna på bro og ta til høyre mot Begna Bruk. Ved Begna bruk dreier veien 90 grader til venstre og man kjører etter hvert inn på bomvei mot Øyvassfaret og Land. Veien snor seg innover skogen. Man kommer etter hvert til et markert veidele, her tar man til høyre. Omlag 10 minutter senere, ved Nypebua () dreier hovedveien svakt til høyre. Her følger man mindre vei til venstre. Ved neste veidele (
) tar man til høyre.
Veien videre er nokså grov. Litt før enden av veien, på bakketopp er det en grei parkeringslomme på venstre side av veien. Fortsett så inn skogen mot nord, over et kort myrparti og så sikt på østryggen før toppen.
Her er det åpent lende med ganske fin utsikt. En del svidde trær vitner om at her må ha vært skogbrann en gang.
Siste stykket inn mot toppen kommer man inn i tett skog igjen og utsikten er stort sett fraværende på toppen.
Det åpne partiet på østryggen er turens fineste passasje.
Benutzerkommentare