Arkiv - dato
Arkiv - aktivitet
-
Annen tur (4)
- Fisketur (4)
-
Annen vintertur (1)
- Slalombakketur (1)
- Fottur (197)
-
Skitur (122)
- Fjellskitur (14)
- Langrennstur (5)
- Randonnée/Telemark (103)
Lister jeg samler etter
Solnedgang fra Holafjellet
- Dato:
- 27.12.2014
- Turtype:
- Fjelltur
Jeg bor ca 50 meter rett nedenfor stedet jeg tok dette bildet. Har bodd i dette området i 15 år og trives godt. Lyderhorn til høyre i bildet som er det vestligste av Bergens 7 fjell
Panoramautsikt over Aurlandsfjorden
- Dato:
- 16.11.2014
- Turtype:
- Fjelltur
- Turlengde:
- 3:07t
- Distanse:
- 3,9km
Jeg kjørte til Aurlandsvangen og videre opp fjellet forbi det kjente utsiktspunktet Stegastein. Parkerte på en parkeringsplass ovenfor Bjørgo. Der begynner det en oppmerket sti mot fjelltoppen Prest (1478). Da det var panoramautsikten jeg var ute etter og skulle videre til Bergen avsluttet jeg turen på Røyrgrind (1363) og Prestegjeldet. Utsikten er helt magisk!
Fantastiske Bakkanosi i Aurland
- Dato:
- 15.10.2014
- Turtype:
- Fjelltur
- Turlengde:
- 5:04t
- Distanse:
- 16,1km
En kollega og jeg kjørte fra Bergen til Jordalen ved Nærøydalen. Parkerte i Jordalen, og gikk innover Slettedalen til Slettedalstjørni og derifrå mot toppunktet på Bakkanosi. Turen går i relativt lettgått terreng. Belønninga du får når du når toppen av Bakkanosi er en spektakulær utsikt utover Nærøyfjord verdsarvområde og Sognefjorden. Utsikta frå toppen med 1300 høgdemeter rett ned i Nærøyfjorden kan ta pusten frå dei fleste.
Kringlehovda 1082m - Rjukan
- Dato:
- 27.09.2014
- Turtype:
- Fjelltur
Kanskje den flotte utsiken over Rjukan. Turen til Kringlehovda tok jeg ved å ta taubanen opp til Gvepseborg. Deretter fulgte jeg veien opp mot Piggnatten (1137m) og videre på oppmerket sti. Når man så ankommer Kringlehovda har man fantastisk utsikt over Rjukan med Gaustatoppen. Tok en annen vei tilbake slik at jeg kom inn på Solstien og ned mot Gvepseborg.
Selstali - Rjukan
- Dato:
- 26.09.2014
- Turtype:
- Fjelltur
- Turlengde:
- 3:43t
- Distanse:
- 8,3km
Jeg gikk denne flotte høstdagen fra huset til mine foreldre opp til Selstali. Selstali Seter i Gausdalen ved foten av Gaustatoppen, er en ekte norsk seter hvor mennesker, dyr og natur utgjør et naturlig fellesskap. Her kan du møte kuer og kalver, og er du på setra til rett tid kan du også se melking, kinning av smør, og produksjon av ost, rømme og prim på gammelt vis.
Melken fra kyrene brukes til produksjon av smør, rømme, prim og ost. Setra serverer egenprodusert rømmegraut, setermat og sauplapper. I tillegg til servering er det også salg av seterprodukter. Selstali Seter tar imot besøkende hele sommeren og man kan kjøre bil helt fre til setra.
Stien jeg gikk starter tvers over for Radio Rjukan. Stien heter Stasjonslia. Dette er en ganske så bratt bakke. Da Rjukan allerede ligger >>>
Bruviknipa på Østerøy utenfor Bergen
- Dato:
- 18.09.2014
- Turtype:
- Fjelltur
Flott tur til en av minefavorittsteder. Kort tur med masse utsikt! Gikk turen med ei jeg har blitt kjent med gjennom Instagram, men aldri møtt. Veldig kjekt!
ca. 1 time kjøring fra Bergen til Båtaleitet ovenfor Bruvik på Osterøys østside. Ved Båtaleitet er det en stor parkering. Herfra går en sti som gir effektiv stigning til Bruviknipa (Brøknipa). ca. 90min og gå opp.
Trolltunga
- Dato:
- 15.09.2014
- Turtype:
- Fjelltur
- Turlengde:
- 6:37t
- Distanse:
- 20,1km
En kollega og jeg hadde fri i dag. Vi bestemte oss for å ta en dagstur til Trolltunga. Vi brukte ganske nøyaktig 12 timer totalt på turen. 6 timer kjøring og 6 timer gåing inkl pauser. Været var fantastisk og det var lite folk. Ingen kø for å gå ut på tunga.
Vi kjørte fra Bergen til Skjeggedal i Tyssedal ved Odda og gikk derfra som er den vanligste veien.
Kiellandsbu i Stølsheimen
- Dato:
- 14.09.2014
- Turtype:
- Fjelltur
- Turlengde:
- 3:36t
- Distanse:
- 10,3km
Kiellandbu ligger flott til på Løkjedalsnuten med imponerende utsikt mot Botnen, Fyksesund og Folgefonna på andre siden av Hardangerfjorden. Om sommeren nås hytten fra Hamlagrø, Hodnaberg i Bergsdalen, og fra Botnen i Fyksesund på t-merkede stier. Letteste adkomst er på T-merket rute fra Hornaberg (Hodnaberg), 1 1/2 til 2 timers gange.
Oksen i Hardanger
- Dato:
- 13.09.2014
- Turtype:
- Fjelltur
- Turlengde:
- 5:32t
- Distanse:
- 8,4km
Nydelig tur i Hardanger! Turen starter på nydelige Tjoflot hvor man kan kjøre bil opp til en fin parkeringsplass i skogen, 240 moh, så da har man akkurat 1000 høydemeter igjen til toppen.
Veldig fin sti hele veien opp og fantastisk utsikt mot Utne, Sørfjorden, Hardangerfjorden og Eidfjorden. Toppen ligger i et veikryss av de fineste fjorder vi har!
Etter en bratt start opp gjennom skogen kommer man midtveis til stølen på Vindhoven. Her flater det ut et stykke før det blir bratt opp mot toppen igjen.
Byrkjefjellet på Kvamskogen
- Dato:
- 27.08.2014
- Turtype:
- Fjelltur
Hadde fri i dag, så jeg bestemte meg for å ta bussen fra Bergen til Kvamskogen (1 time). Hadde en flott tur i knallvær