Arkiv - dato

Arkiv - aktivitet

Lister jeg samler etter

Høvikfjellet

Dato:
10.07.2024
Turtype:
Fjelltur
Turlengde:
1:16t
Distanse:
3,9km

Fin liten tur i duskregn. Mye opp och ned på toppplatån och det fanns en en hel klatring av olika vansklighetsgrader på väldigt fin klippa.

Kart    

Stabben

Dato:
10.07.2024
Turtype:
Fjelltur
Turlengde:
3:39t
Distanse:
8,8km

Väldigt fin morgen med sol men tykke höga skyer kom in raskare än väntat men fint når jag var på tur. Ganska varmt. Fin klyving på traversen. På traversen upplevde jag det som: Førsta skaret, ned till venster, ganska lätt men väldigt utsatt. Första toppen lite lätt och ikke specielt utsatt klyving opp och ned. Andra toppen, lång och lätt omgåing till höger. Rakt upp går det en lure sti/klyving. Tredje toppen, lite vanskligare klyving rakt opp och rakt ned. Upp ikke speciellt utsatt men ned lvar nog ganska utsatt. Lätt upp fra skaret.

Kart    

Storøra och Litleøra

Dato:
09.07.2024
Turtype:
Fjelltur
Turlengde:
3:31t
Distanse:
11,5km

Fin tur men vädret var sämre än vantat lava skyer och sista halvan mest duskregn. Fint opp på Storøra, lite vel lång transport till Litleøra, framfør allt i dalen, fint opp och ned littleøra. Sista delen tyckte jag var lång transport som upplevdes platt på en small sti som ikke var så lättgången.

Kart    

Høvringberget

Dato:
08.07.2024
Turtype:
Fottur
Turlengde:
0:46t
Distanse:
3,3km
Kart    

Geitfjellet

Dato:
06.07.2024
Turtype:
Fottur
Turlengde:
1:01t
Distanse:
5,4km

Kart    

Viromkjerringa

Dato:
04.07.2024
Turtype:
Fjelltur
Turlengde:
6:16t
Distanse:
17,7km

Viromkjerringa traversen fram och tillbaka. Var en del klyving, tror tillbaka var lite bättre. Fin dag men en rätt kall vind länge på turen. Gick upp först på sidan av en renna och sen i en renna på sidan av huvudrennan. Var mest gräs där jag gick, brant men helt ok. Ned vad det mye brant stenur med en del lite lösa stenar.

Kart