Archive - Date

Archive - Activity

Collected lists

Blåskjerdingen

Date:
11.07.2023
Characteristic:
Hillwalk
Duration:
3:34h
Distance:
9.8km

Regn på natten och morgenen men det slutade som meldt. Tåke stora delar av veien opp men sen öppnade det upp sig i bland. Morsom klyving och bratt sti till den högsta toppen. Självla klyvepartiet hade stora grepp både för fötter och händer hvis man förstod hur man skulle göra.

Map    

Saudehornet

Date:
10.07.2023
Characteristic:
Hillwalk
Duration:
4:31h
Distance:
12.3km

Fin rundtur på morgonen då vädret skulle bli sämre. Brant och tyngt upp till Saudehornet och jag merkte att kroppen var sliten. Fin morsom klyving vidare utan några problem. Början på neste nedstigningen gick i ur med många lösa stenar, också stora stenar rörde på sig, men sen fant jag mer gräs och finare ur. Fint vidare på plattån och bratt ned i igen på fin sti.

Map    

Grøtdalstindene

Date:
09.07.2023
Characteristic:
Hillwalk
Duration:
3:13h
Distance:
7.5km

Fin tidig morgon tur då jag väcktes av intresserade kyer kl 7 ... Fin tur, mestadels fin sti och fin topp med utsikt. Än del löst och bratt grus sista biten men inget direkt problem. Något kort parti lätt klyving var det nog också på slutet. Gick fel några gånger då stien försvann når den passerade ur. Väldigt många grindar till parkeringen ... 6 eller kanske till och med 7 stycken.

Map    

Jønshornet

Date:
08.07.2023
Characteristic:
Hillwalk
Duration:
4:55h
Distance:
15.0km

Fin tur en och en hel del folk. Gick opp via molladalen och ned den andra veien för att se hur den turen var och få en rundtur. Trodde egentligen att turen skulle vara luftigare, i alla fall där jag gick ned. Opp till Molla dalen var det fint och dalen var fin. TNT stien tar till venster innan partiet med kjetting nu men var väl greit gamla veien också. Partiet efter sjön och opp till kanten var brant och tungt och gav på lite småklyving sista delen, ser att jag gick ut till venster der man kan gå rakt opp, tror jag såg folk komma ned där. Var usikker på klyvepartiet men veien jag fant efter lite fram och tillbaka har jag för mig var både lätt, trygg och kort. Var bara själva toppen som var lite luftig. Ned var det enkelt, partiet med kjettingen var i det närmaste trivielt. Gick >>>

Map    

Bispen och Kongen

Date:
07.07.2023
Characteristic:
Hillwalk
Duration:
4:37h
Distance:
10.1km

Tåke når jag kom på kvällen men startade en då med mål om Bispen men tåken lättade så blev en tur till Kongen å. Blev en väldigt fin tur. Tyckte Bispen var enklare än jag trott. Ett väldigt kort enkelt klyveparti och sen några lite luftiga partier. Kongen var kanske lite värre än väntat. En del av eggen var lätt men luftig och utsatt, klyvepartiet hade stora grepp men brant och inte helt uppenbart hur man skulle göra. Ett till parti högt opp i rennan tyckte jag var lite utsatt och inte helt uppenbart. Plus en del gåing i den ganska bratta rennan. Var rätt häftigt upp der i alla fall.

Map    

Våttakammen

Date:
04.07.2023
Characteristic:
Hike
Duration:
0:40h
Distance:
3.5km
Map    

Munkstigen

Date:
02.07.2023
Characteristic:
Via ferrata
Duration:
2:07h
Distance:
3.9km

Med Lina. Fint som vanligt.

Map