Miksrute til Veslpiggen (07.04.2026)

Written by Þróndeimr (Christian Nesset) GSM

Start point Geitsætre (1,000m)
Characteristic Mixed climbing
Duration 7h 47min
Distance 24.0km
Vertical meters 1,921m
GPS
Ascents Galdhøpiggen (2,469m) 07.04.2026
Vesle Galdhøpiggen (2,369m) 07.04.2026
Siste tåka forsvinner fra Bukkehøe
Siste tåka forsvinner fra Bukkehøe

Dette er ei rute jeg har sett litt på de siste to-tre årene og lurt litt på om den kunne være en overkommelig variant opp fra sørvest (Storjuvbrean) til Vesle Galdhøpiggen. Veslpiggen er som kjent relativ enkel opp via Løyftet i nord, men alt annet er klatreruter. I fjor så jeg litt mer nøye på varianten opp her, og mente det så kanskje ikke umulig ut, men jeg fikk aldri tid til å se på problemet nærmere enn utpå Storjuvbrean.

Veslpiggen sett fra sør
Veslpiggen sett fra sør
Veslpiggen sett fra sørvest
Veslpiggen sett fra sørvest
Varianten sett fra sørvest
Varianten sett fra sørvest

På kartet er det ei ensom trakt som skiller seg litt ut da resten av fjellet er omringet av høye stup. Særlig fra Storjuvbrean, ca sørvest, er det også enkelt å se denne trakta som bryter med stupene som ellers omkranser Veslpiggen. Denne varianten er ikke beskrevet i klatreføreren, og jeg har pr dags dato ikke hørt om noen eller funnet informasjon om denne ruta er gått eller prøvd før. Uka før denne turen passerte jeg og så for meg muligheten opp her da det ligger noe snø og is i det som kunne se ut som ei renne på høyre side av trakta.

Jeg fylte sekken med et 20m lett tau, noen nøtter, par isskruer, to isøkser (Petzl Gully) og stegjern (Blue Ice Harfang Alpine) og gikk inn til prosjektet fra Geitsætre i Leirdalen. For anledningen fant jeg ikke toe bail'ene til stegjerne da jeg pakket så jeg måtte klare meg med toe baskets som var ett minus på isen. Det var artig å nærme seg veggen, ettersom jeg som regel passerer her med gjester og da rekker jeg ikke alltid å se så mye på slike muligheter i fjellet. Det som ser ut som en relativ plan vegg hele veien mot sør og sørvest har jo et større mangfold av mikroterreng og tårnformasjoner enn hva jeg hadde sett på litt avstand. Her kan det finnes flere brukbare klatreruter opp som ennå ikke er forsøkt.

Rutevalget gjennom klyvepartiet opp mot renna
Rutevalget gjennom klyvepartiet opp mot renna

Jeg gikk opp mot det som så ut som ei slags spraltrapp rundt en kvasshammer som forhåpentligvis førte meg greit inn i renna over stupene nederst i trakta. Først opp snøflanke fra breen, så over på fjell med lett nysnødekke. Steinene her er temmelig løse. Fulgte spiraltrappformasjonen videre opp. Den bratnet til og gav meg bratt og mer eksponert klyving opp mot grad 2+ de neste 20m. Fjellet er ganske porøst og løst.

Utsikten mot Galdhøpiggen er ganske rå herfra, kanskje en av de råeste profilene av Norges høyeste (bilde lengre ned). Oppe på toppen av spiraltrappa, en luftig egg hvor jeg måtte ned en meter for å komme meg inn i isrenna som ledet videre oppover.

Isrenna ender ut over et 5-10m høyt stup like innafor denne eggen øverst i spiraltrappa. Isklatreetappen så veldig lovende ut, men jeg var forberedt på å kunne improvisere med ulike sikringshåndtverk her for å føle at jeg var innafor komforsonen. Isklatringa gikk over 30m. Isen var kompakt, kald og hard, satt som limt til fjellet i dybden 5-25cm. Jeg gikk litt opp i den uten sekk for å se om dette er innafor å gå uten noe mer kreativ sikring. Kunne gå ruta opp med god følt margin. Brukte også fjellet litt til hjelp da det fantes trygge muligheter der også.

Fortsatte opp på snø over en ny snklere isparti over 5m før renna gikk ut i ei større snøfylt trakt på toppen.

Skardstinden
Skardstinden
Galdhøpiggen
Galdhøpiggen
Oppe på eggen øverst i spiraltrappa
Oppe på eggen øverst i spiraltrappa
Renna videre opp fra spiraltrappa
Renna videre opp fra spiraltrappa
Cruxet (WI2+) i isen i bildet
Cruxet (WI2+) i isen i bildet
Ovenfor cruxet
Ovenfor cruxet
Øvre og godt skjulte del av renna med 5m isparti i midten
Øvre og godt skjulte del av renna med 5m isparti i midten

Ei utrolig artig rute for min del da man går mot slike prosjekter alene med mye tvil og meget forsiktig optimisme! Turen gikk videre til toppen, ned Løyftet, en rask svipptur innom selveste Galdhøpiggen før nedkjøring ned igjennom porten hvor vårslusjen var meget bra.

Nåle fra Veslpiggen
Nåle fra Veslpiggen

User comments

  • -
    avatar

    Litt

    Written by Olepetter 09.04.2026 08:31

    av noen eventyr du velger deg! Moro å lese. Enig, Galdhøpigg-bildet var flott og dramatisk. Det punktet ditt er det nok ikke mange som har fotografert fra...Skarstinden tok seg også godt ut fra renna. Må også berømme seg for detaljer du tegner inn på bildene om rutevalget ditt.

Comment title:
Characters left: 1000
Comment text:
You need to be logged in to write comments.