Vinganhalvøya - 3 topper (02.09.2025)  5

Written by otto (Otto Lund) GSM

Start point Vingsand
Characteristic Trip by foot
Duration 4h 04min
Distance 16.5km
Vertical meters 678m
GPS
Ascents Helvikkeipen (353m) 02.09.2025
Langstrandheia (364m) 02.09.2025
Storvikklumpen (362m) 02.09.2025

Trøndelag
2.9.2025


Alt klaffet på denne runden. Vi dro ut fra idylliske Vingsand til en privat brygge i Tåmåsvika. Kom innpå en gammel steinsatt sti i et parti halvveis oppe. Forlot stien og gikk mot Helvikkeipen. En fin utsiktstopp ytterst i havgapet. På kartet sees en stupbratt sti ned fjellveggen til Halvikhula (garantert feil).

Vi fortsatte mot Storvikklumpen og ble litt forundret over rutevalget til TERJES (TERJE STRØMHYLDEN). Her var bratte skrenter og bløte fjellhyller etter nattens regnvær. Det trengtes flere klyvetak forbi noen luftige dropp. Drøyt å gå rundt fjellet mot sør. Samme nordover pga en berghammer som går ned i Storvikvannet.

Videre gikk det helt greit til Langstrandheia. Dette er en stor og flat kolle med utallige vannpytter på svaberget. På returen måtte vi ned to skrenter før vi var tilbake på stien. // Båtturen 8 km t/r.


https://www.nrk.no/video/bli-med-til-halvikhula_227097


Helvikkeipen



Storvikklumpen



Langstrandheia


User comments

  • -
    avatar

    Klyving til Storvikklumpen

    Written by TERJES 05.09.2025 12:58

    Jeg trodde aldri at noen skulle gå i mine fotspor på vestsiden av Storvikklumpen. Jeg gikk ned der dere gikk opp, og jeg var ikke helt sikker på om jeg ville komme meg helt ned. Men når man kommer ut mot kysten i Trøndelag kan det være mange krevende topper selv om de ikke er så høye.

    • -
      avatar

      Sv: Klyving til Storvikklumpen

      Written by otto 05.09.2025 15:15

      Ja ikke vet jeg hva som er best opp eller ned. Faktisk en av de bratteste klyveturene på lenge. Å runde mot sør er drøyt. Samme nordover pga vannet. Uansett et spennende rutevalg hvor vi burde pøst på med action-bilder.

Comment title:
Characters left: 1000
Comment text:
You need to be logged in to write comments.