Kvam: Geitafjellet via Vallandsgjelet (21.06.2024)

Written by Runemb (Rune Blomberg) GSM

Start point Byrkjesete (505m)
Endpoint Samme (505m)
Characteristic Hillwalk
Duration 4h 15min
Distance 8.9km
Vertical meters 568m
GPS
Ascents Geitafjellet (970m) 21.06.2024 11:51

Turen starter på Byrkjesete, ca 1,5 km fra asfaltveien. Det er grusvei opp hit men den er stengt med bom. Turen starter med å følge stien til Solhellenuten/Myklavatnet.

På 620 moh ved Dusgjelet. Her tar jeg av til høyre og følger sti til Bjørngjelet.

Klar for kryssing av Bjørngjelet. Det går en sti ned her. Den er ryddet, men kun merket med et par varder. Selve kryssingen av elven er merket med varde på hver side. Her kommer en som regel tørrskodd over.

Nesten opp på andre siden. Bildet viser hvor jeg kom ned. På denne siden er det ikke sti på nederste delen. Jeg går et stykke rett opp og så til høyre. Da kommer jeg opp på en liten rygg, og her går det sti ut av gjelet

Her er jeg kommet opp av gjelet. Etter et lite parti med utydelig sti, har jeg nå funnet den igjen. Stien går langs fjellsiden som sees til venstre.

Her ser jeg siden av Geitafjellet. Det er nå tid for å forlate stien dom er blitt noe utydelig. Jeg gikk på skrå opp her til jeg traff neste sti.

Her har jeg funnet en ny sti på ca 780 moh. Denne går inn til Vallandsgjelet.

I Vallandsgjelet. Her skal jeg følge gjelet til topps. Noen stier kan følges her og der. Snøfonnen innerst er ganske bratt, og kan være vrien dersom snøen er hard. Idag gikk det greit. Det er snø her til langt ut i juli, men det er snart mulig å komme opp uten å gå på den.

På toppen av Vallandsgjelet. Utsikt mot Myklavatnet og Fuglafjellet. Jeg fulgte sti til venstre her.

Toppen med varden i sikte. Her kan en holde godt til høyre og få en slak oppstigning til toppen. Eller som jeg, gå for frontalangrep med litt klyving på det bratteste.

Geitafjellet. Obligatorisk bilde mot Norheimsund.
Videre ned fra toppen er det ikke sti. Det er noen varder her og der, men ikke noe sammenhengende system som jeg har funnet ut av. Så her blir det litt prøv og feil ned til ca 720 moh. Derfra er det god sti ned til Byrkjesete.

User comments

Comment title:
Characters left: 1000
Comment text:
You need to be logged in to write comments.