Stavern (02.04.2019)
Written by FjellEggen (Jan Eggen)
Visits of other PBEs | Stavern (0m) | 02.04.2019 |
---|
Dag 3, by nr. 10
I Stavern så man på følgende:
Pumpeparken: Indre torget i Stavern er en reise i historie og kultur. Her finner du bl.a den gamle pumpeparken i Stavern, med den gamle vannposten fra 1792, er en av de best bevarte vannpumper i Norden. Tidligere kom lokalbefolkningen her for å hente vann, vaske klær og høre siste nytt. I dag er parken et naturlig samlingspunkt, midt i Stavern. Sommeren igjennom blir mange par og brudepar fotografert i denne idylliske rammen.
Fredriksvern: Er Norges første hovedstasjon for marinen i Stavern i Vestfold, påbegynt i 1750 og oppkalt etter kong Frederik V. Stasjonen hadde omfattende festningsverk, voller, vollgraver og mange bygninger. Det meste stod ferdig i 1758. Utenfor vollene ble Norges første garnisonskirke (1756) bygd. Den er et særpreget bygg i rokokko. Det ble også anlagt kirkegård og bygd boliger.
Hotell Wassilioff: Gammelt erverdig hotell i Stavern. Det ble etablert i 1844 av den russiske kontormannen Michael Wassilioff (1814–1875) fra Riga. Hotellet er åpent hele året og byr på kurs og konferanser med beliggenhet, opplevelser og kultur. Overnatting i historiske omgivelser.
User comments