Jønnstadkollen & Skrondalsnebba fra Brandstad. (09.09.2015)

Written by GeirI (Geir Ingebretsen) GSM

Start point Brandstad (185m)
Characteristic Hillwalk
Duration 7h 00min
Map
Ascents Jønnstadkollen (1,341m) 09.09.2015
Skrondalsnebba (1,464m) 09.09.2015

- Sommer i september.

Et lenge varsla høyttrykk meldte sin ankomst denne onsdagen. Vi satte kursen for Øksendalen og Brandstad med planer om å besøke noen nye topper.

Utsikt mot Skjortene.
Utsikt mot Skjortene.
Oppsøkende klyving på sørryggen av Skrondalsnebba.
Oppsøkende klyving på sørryggen av Skrondalsnebba.
Rett før kl. 10 satte vi oss på syklene ved Brandstad, og tråkka de snaue 200 høydemetrene til Jønnstad, 3-4 km lenger inne i dalen (25 min.). Litt skygge i starten gjorde de første solstrålene halveis på veg til Jønnstad kjærkomne.
Ved Jønnstad satte vi fra oss syklene og fulgte stien mot Reinsvassbu. Etter å ha møtt på en jeger oppe mot Moldbakkan tok vi av stien og gikk til vann 907. Derifra skrådde vi bort lia i grass, myr og lyng til vi runda inn i Breidalen vest for vann 1073. Her var det mer lettgått og vi runda opp på Jønnstadkollen i relativt lettgått ur (3 t.). Flott panoramautsikt og knapt nok et vindpust. Tok oss ei lita pause før vi fortsatte mot Skrondalsnebba. Noen artige opptak på sørryggen. 4 timer medregna matpausa på første topp hadde vi brukt opp hit. Her oppe åpna utsikten seg også utover Øksendalen og ned i Skrondalsbotnen med Hjellbønebba kneisende på andre sida. Ei lita pause i den varme høstsola unna vi oss før vi gikk ned østryggen. Et par klyvepartier her. Traff på oppoverruta igjen i Breidalen. Tilbake mot vann 907 holdt vi nå litt over 1000-meterskota, runda vatnet på østsida og ned på stien. Litt mer lettgått en å skrå direkte fra/mot vatnet.
På brekket ned mot Jønnstad forsvant sola bak Jønnstadnebba. Etter noen timer i steikende høstssol var det faktisk litt behagelig. Nå gikk det radig ned til syklene, og enda radigere (10 min.) ned bakkene til Brandstad, hvor vi møtte på sola igjen. Snaue 7 timer på hele turen.

User comments

Comment title:
Characters left: 1000
Comment text:
You need to be logged in to write comments.