Hasleråsen+ (08.08.2021)  4


Characteristic Hike
Duration 4h 42min
Distance 12.7km
Vertical meters 341m
GPS
Ascents Kopperudtoppen (313m) 08.08.2021 13:13
Vardehøgda (360m) 08.08.2021 14:54
Hasleråsen (348m) 08.08.2021 16:01
Visits of other PBEs Svinåsen utsikt (263m) 08.08.2021 12:44
Knuts krakk (315m) 08.08.2021 16:55
Hasler p-plass (200m) 08.08.2021 17:13

Hadde egentlig tenkt til å gå fra Svangerud p-plass, men her var det skiltet med innkjøring forbudt. Vi parkerte derfor på Hasler p-plass i stedet.

Dette ble en kombinert "10 på topp", stolpejakt og kommunetopp-tur. Det ble også en haug med forskjellige PBE.

Vi startet med å følge stien opp mot Hasleråsen, men i stedet for å ta til venstre mot toppen fortsatte vi rett fram for å komme til Kopperudtoppen. Vi trodde det skulle gå en sti inn mot toppen fra vest, men det er nok veldig lenge siden sist den ble brukt. Derfor ble det en kort tur utenfor stier for å komme fram til toppen.

Selv om Kopperudtoppen ikke framstår som en spektakulær topp når man ser på kartet, er det en veldig fin plass med brukbar utsikt og en ny gapahuk. Det er også kokeaparat, kaffekjele og kaffe i gapahuken for den kaffetørste. Virkelig en av de fineste kommunetoppene vi har besøkt på Romerike.

Gapahuken på Kopperudtoppen
Gapahuken på Kopperudtoppen
Gapahuken på Kopperudtoppen
Gapahuken på Kopperudtoppen

Videre fortsatte vi på ganske ny skogsvei fra Kopperudtoppen mot Vardehøgda. Hadde vi fulgt stien litt lenger før vi satte vestover inn i skogen hadde vi nok funnet denne veien også på vei til Kopperudtoppen. Stien til Vardehøgda var grei nok å finne selv om den ikke var tegnet opp på kartet.

På Vardehøgda er det et utsiktstårn. Fra tårnet ser man veldig langt, men egentlig ikke så veldig mye spennende.

Tårnet på Vardehøgda
Tårnet på Vardehøgda
Utsikten fra tårnet på Vardehøgda
Utsikten fra tårnet på Vardehøgda

Fra Vardehøgda fulgte vi stien tilbake et godt stykke før vi tok av på 10-på-topp-stien mot Hasleråsen.

Tårnet og gapahuken på Hasleråsen
Tårnet og gapahuken på Hasleråsen

User comments

Comment title:
Characters left: 1000
Comment text:
You need to be logged in to write comments.