Archive - Date
Archive - Activity
- Bike trip (2)
-
Climbing (4)
- Alpine climbing (3)
- Via ferrata (1)
-
Drive (1)
- Car drive (1)
- Other trip (1)
- Other winter trip (2)
-
Ski trip (177)
- Backcountry skiing (71)
- Cross-country skiing (34)
- Randonnée/Telemark (16)
-
Trip by foot (333)
- Alpine trip (48)
- Hike (156)
- Hillwalk (52)
- Jogging (38)
Archive - Geography
Peakbook-Friends
Favourite peaks
Førjulstur DNT Valdres
- Date:
- 08.12.2012
- Characteristic:
- Ski trip
- Duration:
- 6:54h
- Distance:
- 24.3km
Det kan nesten kalles tradisjon førjulsturen vi har hatt nå for tredje året på rad, og denne gangen var vi alvorlig heldige med været. Mange var det som hadde gitt uttrykk for at de kunne tenke seg å være med, men når det ble alvor skrumpet antall deltakere inn. Vi var 7 sporty og morgenfriske sjeler som møttes på toppen av Valdresflye i grålysningen denne lørdagsmorgenen.
Vindstille og en gnistrende klar himmel samt et stadig varmere fargebånd i synsranda i sørøst gjorde de 20 blå mindre plagsomme.
Usedvanlig presis, kl. halv ni omtrent på sekundet, la vi i vei, 6 på fjellski og en med mer solid Randonneutstyr. Turmålet ble definert til å bli Austre Kalvehøgde, basert på det flotte været.
Vi krysset raskt flata mot oppoverbakkene. Her la vi på litt smøring før vi fortsatte >>>
Bitihorn igjen
- Date:
- 05.12.2012
Hadde meint å holde meg i lavlandet, men da naboen var klar og gira for tur, slang jeg meg med når jeg hadde sjansen.
Kort fortalt, det meste av pudderet fra foregående dager var blåst bort på Bitihorn. Vinden hadde bygget opp et meget ustabilt pakksjikt mange steder som sprakk bare man pustet på det.
På toppen blåste det svært kraftig og det ble en kort stopp.
Til tross for mye vær var det noen kjempefine naturopplevelser. Turen ble avrundet med lunsj på Jotunstogo på Beitostølen sammen med Gjermund som også var med på turen.
Kaldehøgde
- Date:
- 04.12.2012
- Characteristic:
- Ski trip
- Duration:
- 5:58h
- Distance:
- 27.5km
Etter et par turer på Flya i oktober, hadde jeg lyst til å gå litt lenger enn Austre Kalvehøgde før veien stenger en gang. Det var mye annet i november i tillegg til en god del dårlig vær. Sistnevnte var helt uaktuelt å legge ut på tur i, så da ble det å vente.
Denne uka kom finværet, men også kulda, og fryse er ikke akkurat det jeg er mest glad i. Spesielt tærne sliter jeg med. Bestemte meg likevel kvelden i forveien for å gjøre et forsøk og heller snu om det ble for kaldt.
Jeg kledde på meg omtrent det jeg hadde av klær og etter at kassebilen med et nødskrik lot seg starte, forlot jeg Skrautvål og 22 minus. Hva temperaturen var ellers denne dagen vet jeg ikke, for termometer hadde jeg ikke med. Bilen ble god og varm i bakkene opp til Vandrerhjemmet, og jeg hadde knapt lyst til å åpne døra.
Morgengløden >>>
Drømmesilkeføre på Valdresflya
- Date:
- 05.11.2012
Jeg har sjelden opplevd slik et flott skiføre på Valdresflye med omliggende områder. Ikke i noen måned. Snømengdene er ikke som om våren, men lite vind gjør at de ganske friske mengdene som har kommet ligger pent fordelt. I dag var det vindstille eller svak vind, riktignok noe kaldt (men mildere i høyden og i solhellingene smeltet faktisk snøen enkelte steder ved steiner) og et fantastisk silkeføre. Gikk med en dæsj blåvoks. Noe glatt i løssnøen, men funket egentlig ganske godt. Ikke noe behov for fellestyr nei.
Gikk i ferdige spor over Flya, men valgte stort sett en egen trasé videre siden forgjengerne tydeligvis hadde hatt feller og valgte en linje som ikke passet våre voksski.
Julia hadde ikke dagen og blei ganske sliten, så vi tok en kort variant, gikk inn i bassenget ved >>>
En tur for spesielt interesserte.. del 2
- Date:
- 24.10.2012
- Characteristic:
- Hike
- Duration:
- 1:03h
- Distance:
- 3.4km
