Archive - Date

Archive - Activity

Archive - Geography

Collected lists

Facebook

Tåka tilbake på plass i soletasjen

Date:
07.11.2014
Characteristic:
Backcountry skiing

Etter gårsdagens smått fantastiske tur til soletasjen , opp av tåkedåttmysteriet nede i dalen, var det etter litt ompakking klar for et nytt besøk til soletasjen og ikke minst sola. For å tilpasse oss yr.no, valgte jeg og Line å starte skummelt tidlig fra tåkehullet og var på tur oppover dalen i mørten. Oppover mot Flya var det både skumt og tåkete, men med friske minner om et bedre sted lenger oppe, tok jeg ikke det så tungt. Rett forbi vandrerhjemmet dukket vi også ut av tåka og kunne se en gryende blå himmel over oss. Vi la i vei i litt frisk vind og en god porsjon blå grader. Snart var vi innhyllet i tåka igjen, men den skulle jo bli borte lenger oppe, så ingen sak. Litt oppe i lia får vi øye på solgullet over oss. Gyllengul morgensol som fyrer opp vakre snøformasjoner foran oss. Det >>>

Map    

I soletasjen

Date:
06.11.2014
Characteristic:
Backcountry skiing
Duration:
6:12h
Distance:
19.5km

Etter en fin, tidlig sesongdebut 14. oktober på ski ble det liksom ikke noe mere av ymse grunner - bl.a. mye dårlig vær, før muligheter i kombinasjon med lovende yr-profetier banet vei for ny skitur denne uka. En titt på webkameraet på Sognefjellet med tilsynelatende lite snø, gjorde at den lange veien ble forkastet til fordel for den nære, men kanskje ikke fullt så spennende Valdresflya. Hannes organiserte turen, og sammen med totalt tre folkehøgskolelærere (unge disse folka her altså - blir jo skikkelig gamlis i lage med slike :) )... Kjørte fra Skrautvål halv ni i grått tåkevær og slik forble det hele veien til Flya, lite tegn til lysning å se. Hallo Yr!!?. De andre var likevel fornøyd med å få satt skia i arbeid, men jeg må innrømme at mitt håp hang i et gjennombrudd gjennom skylaget og novembersol >>>

Map     9 comments

Bom Yr

Date:
30.09.2014
Characteristic:
Trip by foot
Duration:
10:43h
Distance:
20.0km
Map    

Litt flikking og tracking av Rasletindruta

Date:
14.09.2014
Characteristic:
Hillwalk
Duration:
6:47h
Distance:
18.4km

Tok i dag en tur til Rasletinden etter å ha lovet leder i DNT Valdres, Trond Vatn, å ta en tur med GPS'n for å gå opp ruta vi har merket. Den skal i store trekk stemme overens med rute gått opp av Øystre Slidre kommune, men noen mindre terrengmessige tilpasninger har vi nok gjort i forbindelse med dugnadsarbeidet i høst. Nydelig dag i fjellet og så mange som 20 personer som gikk ruta i dag. På returen malte jeg et strøk nr. 2 på ganske mange av vardene og fortettet litt på steder hvor avstanden var ganske stor.

Map    

9 år og 9 topper

Date:
06.09.2014
Characteristic:
Alpine trip
Duration:
11:06h
Distance:
16.9km

To familier på tur. Flinke barn som fikk flyttet litt grenser. Spesielt returen i et uventet regnvær ned i tåke og mørke var en ny og litt skummel opplevelse for barna. Ikke så rart, men nye erfaringer og ny ballast fikk de. Tror alle vokste litt på turen, selv om vi selvsagt skulle ønsket vi var nede litt tidligere og at yr.no hadde holdt det de lovet om 0,0 mm nedbør til godt utpå søndagen. Rapporten ligger hos Linn Therese: 9 år og 9 topper

Map    

Vardedugnad med DNT Valdres

Date:
05.09.2014

Ny dag med vardedugnad. Lappet hullet. Komplett fra Øystre Rasletind og nesten ned til FV51 nå. Lang anmarsj for lite vardetid. Folk i fjellet og flere som brukte vardingen. Nydelig dag.

Map     1 comment

Godværstur i Leirungsdalen

Date:
04.09.2014

Tur med Gjermund, Knut Sverre og Jan til 3 av Knut Sverres siste topper. Lang anmarsj. Flott vær. Hyggelig turfølge. Sammen på de to første. Delte oss på SØ1 da jeg og Gjermund klatret mens Knut og Jan fant en fin vei i flanken. Ikke minst lang utmarsj! Knall dag i fjellet med vading, trim, brevandring, klatring og tinderangling.

Map     3 comments

Tredje dag med varding

Date:
27.08.2014
Map    

Samlertur med Knutsverre

Date:
15.08.2014
Characteristic:
Hillwalk
Map    

Torfinnstraversen med fin camp

Date:
21.07.2014
Characteristic:
Alpine trip
Duration:
22:05h
Distance:
14.0km

Heidi har skrevet en flott rapport fra turen.

Map