Archive - Date
Archive - Activity
- Bike trip (2)
-
Climbing (4)
- Alpine climbing (3)
- Via ferrata (1)
-
Drive (1)
- Car drive (1)
- Other trip (1)
- Other winter trip (2)
-
Ski trip (177)
- Backcountry skiing (71)
- Cross-country skiing (34)
- Randonnée/Telemark (16)
-
Trip by foot (333)
- Alpine trip (48)
- Hike (156)
- Hillwalk (52)
- Jogging (38)
Archive - Geography
Peakbook-Friends
Favourite peaks
Bergsfjellet Øst
- Date:
- 29.11.2010
Kjørte et lite stykke fra bensinstasjonen i Vang opp mot Skakadalen og parkerte i snøen på ca. 660 moh. Jeg fulgte noen hvitmalte markeringer i starten, men de holdt en tilsynelatende dum kurs, så jeg dreide etter hvert mer rett opp mot fjellet, gjennom noe som skulle vise seg å være en ganske så tett bjørkeskog. Nesten litt jungelfølelse.
Et stykke opp i lia kom jeg innpå merket sti igjen og valgte å følge den videre. Snøen ble stadig dypere og jeg måtte etter hvert krype til korset og legge inn en og annen pustepause.
Litt over tregrensa passerte jeg noen snødekte steinrøyser. "Rolig her", tenkte jeg. Sikkert mange dype hull man kan tråkke i.
Snødybden økte jevnt og trutt og her i sørøsthellinga var den tørr og løs helt ned til bakken. Sank nedi til knærne etter hvert >>>
Søt bomtur ved Tyin
- Date:
- 25.11.2010
Etter en del morgensurr, leting etter bilnøkler, barnehagelevering, ærender på Fagernes, kom jeg meg omsider av gårde mot Tyin i finværet.
Jeg parkerte ved det nye leilighetsbygget som i grunnen så litt tomt og spøkelsesaktig ut, og helt alene i fjellet var jeg heller ikke, for da jeg skulle gå, kom en annen kar og snørte sine ski på. Vi skulle imidlertid ikke samme vei.
Jeg fulgte "kraftveien" opp mot Såteskard før jeg dreide nordover. Her var bratt, lite snø og kortfellene ga for dårlig feste, så jeg gikk til fots opp. Stor varde på sørtoppen og en litt mindre en på hovedtoppen. Nydelig utsikt mot Hurrungane var det herfra, og nede på Tyin vartet den blankpolerte isen opp med flotte mønstre.
Skiføret var nok så som så. Vinden hadde herjet kraftig og den vindstøpte snøen lå uryddig >>>
Sur tur nær Bygdin
- Date:
- 24.11.2010
Jeg kjørte til sameleiren ikke langt fra Bygdin og det var ikke mer snø enn at jeg fikk dyttet bilen inn der uten å sette meg fast. Så var det å vokse med blått og snøre sine ski. Været var i grunnen ganske fint, men det blåste en isnende kald vind fra nordøst.
Jeg fulgte et scooterspor (scootern hadde banket borti noe stein på vei innover, så vedkommende var vel ikke så veldig nøye med doningen sin?) et kort stykke før det bare var meg og snøen videre.
I grunnen et greit skiføre, litt tungt da det vekslet mellom løssnø og ei "vindhinne" som ikke bar.
I dag var det tur til topper jeg er 99% sikker på at jeg har besøkt tidligere, men altså ikke 100% sikker. Så hvorfor ikke en nyt tur? Jeg gikk opp nordøstryggen til Sandhaugen, nøt utsikten mot Bygdin og Gjendealpene og passet på å ha >>>
Stornakken
- Date:
- 15.11.2010
Parkerte ved en turistattraksjonstein ved Grihamar i Vang (mellom Øye og Tyinkrysset) og gikk oppetter "kraftveien" fra Øvre Dalen mot Øyangen. Skiføret var det dårlig med, men det funket sånn noenlunde på den delvis gressvokste midtstripa på veien. 5 cm. snø var alt som var tilgjengelig.
Litt oppe i lia sto noen kraftbiler parkert og noen karer drev å skrudde på et stort vassrør brukt til kraftproduksjon.
Veien snor seg opp den bratt fjellsiden via en serie hårnålssvinger og lenger oppe ble 5 cm snø til 10 og senere 15 - heldivgivs.
Over dalbrekket kom jeg til en vakker grønn betongbunkers. Enkelt av disse 50- og 60-talls kraftkonstruksjonene er jammen vakre. Men de blir vel stående for alltid, selv etter ev. bruksperiode. Sikkert noen som finner ut at de er verneverdige.
Videre >>>
Bakevjetopper i Vang
- Date:
- 11.11.2010
Jeg hadde muligheten og veldig lyst på tur denne torsdagen, gjerne tur med et mål. Så jeg plukket fram kartet med gråbleke nåler på Valdrestopplista mi og endte opp med at en tur til Skakadalen kunne være et forsøk verd.
Å pakke til tur er ikke noen favorittaktivitet. Jeg er dessuten kronisk flink til å somle med å komme meg av gårde. Avreise halv åtte ble nærmere halv ni etter barn var levert i barnehagen. Kjørte til Vang og tok av mot Skakadalen. Bomveien var ikke brøytet, men det lå lite snø. Kjørekylling som jeg er og med en iboende angst mot å kjøre meg fast på øde steder, parkerte jeg alt for tidlig.
Det ble vel 2km på vei før jeg tok av skiene og brøytet meg opp gjennom skogen, senere vierbeltet. Etter at vierbeltet sa takk for seg gikk det lettere og når det >>>
Øystre Fagerdalshøe
- Date:
- 05.11.2010
- Characteristic:
- Ski trip
- Duration:
- 2:17h
Etter at jeg snudde i Båtskardet på gårsdagens tur hvor Øystre Fagerdalshøe var målet, var det duket for et nytt forsøk.
Været så i grunnen ganske fint ut nede fra dalen, men det var samme leksa som i går. Kraftig vind og snøføye på vei opp mot Båtskardet. Dog med noe færre skyer enn sist.
Jeg parkerte et stykke forbi Rjupa bru, fant fram skiene og la på litt blåvoks (hva ellers) og så var jeg klar.
Jeg gikk over til Rjupetjedne, og krysset etter hvert dette (isen så trygg ut og fristelsen var for stor). Jeg kan ikke akkurat påstå at det vær mye snø, men det var nok . Det vekslet mellom litt språ skaresnø, skavler og vindpakket tørrsnø. Feste var det lite av oppover mot toppen, men jeg krysset og sikksakket slik at turen ble litt lenger og jeg kunne gå opp nesten uten >>>
Raudhorn fra Raudalen
- Date:
- 04.11.2010
Jeg må innrømme at etter jeg har begynt å samle på topper i Valdres med pf. >=100 meter har jeg blitt skremmende målrettet i turvalget. Denne friformiddagen var i så måte intet unntak. Jeg tittet på kartet med grå nåler (ubestegne topper) og valget falt på Øystre Fagerdalshøe (tror ikke jeg har vært der). Men opp mot Båtskardet blåste og føyket det både friskt og utrivelig så jeg feiget ut, snudde i Båtskardet og kjørte mot reserveturmålet: Raudhorn.
Jeg parkerte ikke så langt fra skitrekket i Raudalen og dukket inn i skogen på nordsiden av Gipa. Det lå 10-20 cm snø på bakken, noe som ga litt motstand oppover lia. Men jeg var heldig, snart fant jeg konturene av en sti. Gammel, falmet og delvsi bortflasset rødmaling på enkelte trær vitnet om at her har det vært merket opp i sin tid. Stien var grei å følge hele veien >>>