Archive - Date
Archive - Activity
- Bike trip (5)
-
Other winter trip (13)
- Snowshoe trip (13)
-
Ski trip (130)
- Backcountry skiing (128)
- Cross-country skiing (2)
-
Trip by foot (521)
- Alpine trip (2)
- Hike (408)
- Hillwalk (102)
- Walk (7)
Archive - Geography
Peakbook-Friends
Collected lists
- Hjelmeland ≥ 100m pf.
- Rogaland ≥ 250m pf.
- 2000m 100m pf. fastlandet.
- 2000m 50m pf. fastlandet
- 2000m 30m pf. fastlandet
- Jørpelandsheia ≥ 50m pf
- 2000m 20m pf. fastlandet
- Rogaland ≥ 100m pf.
- Hordaland ≥ 500m pf.
- Strand 50m pf
- 2000m 10m pf. fastlandet
- Preikestolen Nasjonalpark ≥ 50m pf
- ROGALAND SJUMILSTØVELEN
- Gjesdal 50m pf
- Suldal ≥ 100m pf.
- Topp 1000 i Rogaland
- Sandnes 50 m pf
- Kommunetopper Vest-Norge
- Sirdal ≥ 100m pf.
- Lom ≥ 100m pf.
Favourite peaks
Storeknuten og Brådlandsheia
- Date:
- 04.04.2015
Skitur frå Øvstabøstølen. Gjekk opp austsida til Storeknuten. Masse skispor og fleire var og på tur denn dagen så det er tydeligvis ein populær skitopp. Gjekk så videre vestover til Blåfjell, Skrubbaknuten, Brådlandsheia og Vassfjell. Her var det uberørt snø som eg fekk ha for meg sjøl. Rant ned i Brådlandsdalen og frå Brådlandsvatnet var det igjen masse skispor som nok kom frå Fidjaknuten. Gjekk videre over Djupavatnet og ned til Høgaleitet og Øvstabøstølen igjen. 8t rundtur.
Oddedalsknuten og Dyrdalsknuten
- Date:
- 27.03.2015
Gjekk på ski frå Eigelandsdalen. Godt med snø heilt frå vegen på drøyt 300 moh. Over 600 moh var snøen så hard at eg heller bar skia på resten av turen. Var først på Oddedalsknuten og la skia igjen i Dyrdalen og gjekk opp og ned den bratte sørsida til Dyrdalsknuten der det var soltint snø. Så opp og ned nordsida til Stølsdalsfjellet. Deretter over Bessevatnet til Slettheia, Ørnehedlaren og Almefjellet. Veldig bratt på vestsida av Ørnehedlaren men fant ei renne å gå ned og kløyv opp igjen i sørsida etter at eg hadde vore på Almefjellet. Gjekk ned langs vestsida av Bessåna til Gystøl og så 2 km langs rv 42 tilbake til utgangspunktet. Det var periodevis sol og frisk bris frå nordvest denne ettermiddagen.
Høgafjellet og Hikletten
- Date:
- 18.03.2015
- Characteristic:
- Backcountry skiing
- Duration:
- 8:00h
Eg og Knut Sverre reiste i kvar vår bil frå Bergen til Osterøy og eg parkerte ved Båtaleitet siden eg skulle på Bruviknipa etterpå. Sat på med Knut Sverre det siste stykket inn til Blomdalsleitet i Lonadalen. Me traff på eit par karar som fortalde at det var merka sti gjennom skogen frå bommen, og det viste seg å halde stikk.
Me begynte å gå i 11-tida og måtte bære skia opp til snaut 400 moh og derfra var det godt med snø og føret var greit siden det var så mildt. Ingen panserskare denne dagen. Det klarna opp ein periode mens me var på veg oppover, men det skya selvfølgelig til igjen før me nådde Høgafjellet. Ganske disig og dårlig utsikt så me hadde bare ein kort matpause og skreiv oss inn i vardeprotokollen før me rant ned sørover.
Unna oss Hikletten som bonustopp >>>
Hauggjelsvarden, Løvstakken og Knappen
- Date:
- 17.03.2015
Var med Knut Sverre på rundtur over det vide platået mellom Hauggjelsvarden og Ulriken. Me gjekk frå Brattland på austsida. Fint å gå til fots på det som var igjen av snø. Seinare tok me ein kveldstur til Løvstakken.
Etter ein god middag hjå Astrid og Knut Sverre tok meg og Knut Sverre ein kveldstur til Løvstakken. På veg opp traff me på PB-bruker "Uncas" som var på veg ned, Så det blei et aldri så lite Peakbooktreff. Etter ein kort hyggelig prat gjekk me videre kvar vår veg. Ganske folksomt på løvstakken i denne skumringstimen.
Til slutt denne kvelden tok eg ein tur aleine til Knappen. Bare et drygt kverter gangtid kvar veg. Fleire toppunkter og rester av gammal murbygning i området.