Archive - Date
Archive - Activity
- Bike trip (5)
-
Other winter trip (13)
- Snowshoe trip (13)
-
Ski trip (130)
- Backcountry skiing (128)
- Cross-country skiing (2)
-
Trip by foot (519)
- Alpine trip (2)
- Hike (408)
- Hillwalk (100)
- Walk (7)
Archive - Geography
Peakbook-Friends
Collected lists
- Hjelmeland ≥ 100m pf.
- Rogaland ≥ 250m pf.
- 2000m 100m pf. fastlandet.
- 2000m 50m pf. fastlandet
- 2000m 30m pf. fastlandet
- Jørpelandsheia ≥ 50m pf
- 2000m 20m pf. fastlandet
- Rogaland ≥ 100m pf.
- Hordaland ≥ 500m pf.
- Strand 50m pf
- 2000m 10m pf. fastlandet
- Preikestolen Nasjonalpark ≥ 50m pf
- ROGALAND SJUMILSTØVELEN
- Suldal ≥ 100m pf.
- Topp 1000 i Rogaland
- Gjesdal 50m pf
- Sandnes 50 m pf
- Kommunetopper Vest-Norge
- Sirdal ≥ 100m pf.
- Lom ≥ 100m pf.
Favourite peaks
Mælefjell og Blåtjønnfjellet
- Date:
- 21.09.2012
Gjekk frå vestenden av Slåkjavatnet på sti til Londalsbrauta og så opp austsida til Steinfjellet og videre nordvestover i steinørken til Mælefjellmassivets høgaste punkt som har stor varde. Flott ver og det var snødekte topper på Haukelifjell og Hallingskarvet, mens Gaustatoppen var snøfri. Gjekk bortom nordausttoppen og ned den bratte nordsida der eg var litt uheldig med veivalget og det blei noe utsatt klyving ned noen plasser. Her var det frost så det var is fleire plasser i fjellsida. Gjekk rundt på nordsida av Londalsvatnet og opp på Gyvrenuten og dei to Blåtjønnfjella og over Slåkanuten til slutt før eg gejkk ned til Londalsbrauta igjen og fulgte stien tilbake til Slåkavatnet. Brukte drøye 10t på denne turen og grunna sein avgang måtte eg bruke lommelykt siste timen >>>
Roholtfjellet
- Date:
- 20.09.2012
Sykla på en bomveg frå Eistod nordover det første stykket og så vestover til Perstøyl. Ved enden av vegen ovanfor Perstøyl stod det et treskilt, som var vanskelig å legge merke til, ca 10 m inn i skogen med "Roholtfjellet "klatrerute". Fulgte denne merka stien opp til Vestre Roholtfjellet. Kun enkle klyvepartier men et par sva kan kanskje være utfordrande i regnver. Gjekk så over til Austre Roholtfjellet som hadde litt meir utfordrande "klatring" 30-40 hm under toppen. Gjekk så ned til Perstøyl igjen og det gjekk radig å sykla ned igjen til Eidstod. Brukte ca 5t på denne turen i flott haustver men det gjekk noen bøyer i nordvestlige fjellområder som øydela noe av utsikten den veien.
Øksnafjellet og Lauvåsen
- Date:
- 31.08.2012
Gjekk frå parkeringsplassen på Hagalid på godt merka sti mot Skomakernibba. For å koma ut på sjølve nibba må ein gå ned i en bratt vestvendt skråning i Ulsvigjuvet et par hundre meter sørvest for Skomakernibba. Det er masse vegetasjon og småbjørk men det var stedvis vaiere i fjellveggen til å halde seg i. Var ikke oppgått sti så litt vanskelig å finne vegvalget der det ikkje var vaiere. Siste stykket greit på eggen ut på nibba.
Namnet Skomakarnibbå skal vera etter eit gammalt segn der ein dødsdømd skomaker skulle benådas hvis han kunne sitje på kanten av denne nibba og reparere eit par sko. Han forsøkte dette og då han var meste ferdig såg han eit brudefølge som rodde utover fjorden. Han mista då balansen og ramla utfor og ned i avgrunnen. Det heiter seg og at denne >>>
Rundtur frå Kleivaland
- Date:
- 27.08.2012
Gjekk frå Kleivaland i 9:30-tida på sti og grusveg opp mot Vassbotnvatnet. Litt forbi vegens høgaste punkt gjekk eg nordover opp på Storurdknoltane og så på Vikestølheia. Var oppom Turtaheia før eg gjekk ned mellom Vassbotnvatnet og Liarstrandvatnet og fulgte sti sørvestover til Ritlandsmyrane. I dette området var det ein metoritt som slo ned for om lag ein halv milliard år sidan og lagde eit krater som seinare er blitt fylt opp. Dette er eit geologisk veldig interessant område.
Det går en veg mot Ritland som eg fulgte et stykke før eg gjekk opp på Kvammafjellet som har mange toppunkter som eg måtte oppom for å vere sikker. Gjekk så sørover til Ritland. Derfra går det merka sti forbi Kløv til Trodla-Tysdal. Fulgte denne stien til stiens høgaste punkt i passet mellom Nipen >>>
Daurmålsknuten og Såta
- Date:
- 28.07.2012
Gjekk frå garden Øygard sør for Vikeså på gjengrodd traktorveg et stykke oppover mot Hellevatnet før eg gjekk nordover opp på Rossaknuten, som er navnlaus på M711-kartet. Så videre austover til Daurmålsknuten. Der var det rødmerka sti frå Berland som eg fulgte et stykke før eg gjekk videre sørover og opp på fleire nesten like høge topper på Mjåvassknuten og Skorafjellet. Derfra vestover til Rindi og så ned mot Nordavatnet og på rødmerka sti opp til Såta. Så ned til Holmen og opp til Øygard igjen. En rundtur eg brukte ca 9t på.
Kisthei og nabotopper
- Date:
- 21.07.2012
Gjekk frå nordenden av Åsvolltjørna sørover forbi Klemmesknuden til Kisthei som har fleire omtrent like høge topper, og så til Voreknuden med telenormasta. Videre sørover over Urdalsknuden og på vestsida av Kringlevatnet til Langskårsheia. Der er høgaste punkt på 469m og ikkje 476m, ca 700m nord for varden og trigpunktet. Gjekk så nordover til Moldalsknudane og forbi sørenden av Steinslandsvatnet til Sletthei og så austover over Solliheia og på merka sti tilbake til Åsvolltjørna og var oppom Høgeheia til slutt. Dagen begynte med ganske fint ver men det skya gradvis til frå vest og nord utover dagen og eg brukte drøyt 12t på denne turen som var ganske krevande pga mykje høgt gras i mesteparten av området der eg gjekk.
Langtur i ytre Hjelmeland
- Date:
- 14.07.2012
Kjørte Rv 13 mot Årdal og Hjelmeland og plasserte en sykkel på vegen mot skytebanen vest for toppen av Ingvaldstadbrekka og kjørte et stykke tilbake igjen til toppen av Riskadalsbrekka. Derfra var det skilta og merka mot Heståsen på delvis gjengrodd sti. Så i noenlunde grei farbar skog vestover til Helgaknuten og oppom Steinsvigfjellet og på delvis gjengrodd sti ned mot Nessavatnet og så på traktorveger og stier til Ramnafjellet, Skjekkjesåsen og Heståsen til Fister og så på god veg heilt opp til Lauvåsen med Fistermasta. Derfra på merka sti over Medheia ned til Rv13 på toppen av Ingvaldstadbrekka. Sykla derfra tilbake til bilen. 12t på tur i skya til halvskya ver og ikkje altfor varmt.
Storafjellet og nabotopper
- Date:
- 08.07.2012
Gjekk frå Vikesdalslia på merka sti opp gjennon lauvskog i sørvestsida av Srorafjellet. Stien enda på vestlig toppunkt på 511 m som er et utsiktspunkt med vardebok. Gjekk så opp på toppryggen som har fire omtrent like høge toppunkter med småvarder. Topp nr 3 frå sørvest er sannsynligvis den høgaste og har ifølge ØK 1:2000 høyde på 540 m, mens den nordligste toppen er nest høgast med 539 m. Flott ver men noko disig, særlig vestover. Gjekk deretter videre austover og opp på topp 348m aust for Brådlifjellet og så opp på sjølve Brådlifjellet. Gjekk ned sørover på traktorveg til Brådli. Fulgte så rv 503 et stykke og gjekk på en skogsveg nesten til topps på Åsen som er 219m, mens trigpkt er 215m. Ned skogsvegen igjen og tilbake til Vikesdalslia. Brukte ca 6t på denne >>>
Høylandsfjellet og Lyefjellet
- Date:
- 05.07.2012
Eg og Helga gjekk frå parkeringsplassen på sørsida av Åsenvatnet på en litt utydelig sti gjennom skogen et stykke og fulgte så traktorveg nesten til topps på Høylandsfjellet. Ned igjen på nordsida og over myra nord for Sorpetjørna og så på traktorveg nesten til topps på Røynåsen. Gjekk så nordover mot Eikelandsmyrane og fulgte så Prestavegen vestover tilbake til Åsen. Herfra gjekk eg da opp på Lyefjellet. Det er tre omtrent like høge topper som eg var oppom. Opgitt høyde på M711-kartet på 274m er ikkje rett og ifølge ØK 1:2000 er høyden bare 262m. Til slutt gjekk eg opp på Melsknuten frå vestenden av Melsvatnet.
Kammen og Vardafjellet
- Date:
- 10.06.2012
Begynte turen opp til Kammen frå Røyrdalen ovanfor dirdalstunellen. Gjekk så gjennom Norstone sin tunell opp til steinbrotet. Siden dette var sundag var det heldigvis ingen aktivitet der. Ellers kjøres det tidvis natt og dag, og ein bør absolutt ikkje gå gjennom den tunellen når det er anleggstrafikk.
Var først på vesttoppen på 370 m som eg trudde var toppen siden det låg to steiner oppå kvarandre som varde. Gjekk videre nordover til Vigaknuten som har ei mast på toppen. Såg deriffrå at det var en topp til lenger aust på Kammen som kanskje var høgaste punkt, men som eg hadde oversett pga den tette bjørkeskogen. Var oppom begge toppane på tilbaketuren.
Etterpå gjekk eg frå Rage gjennom sandtaket opp i skaret vest for Vardafjellet og opp vestryggen. Vidare ned igjen på austsida >>>