Archive - Date
Archive - Activity
-
Bike trip (32)
- Bike trip - mixed (17)
- Bike trip - road (6)
-
Climbing (5)
- Alpine climbing (5)
-
Drive (3)
- Car drive (2)
- Other trip (6)
-
Other winter trip (13)
- Snowshoe trip (13)
-
Ski trip (211)
- Backcountry skiing (185)
- Randonnée/Telemark (17)
-
Trip by foot (1467)
- Alpine trip (55)
- Glacier travel (5)
- Hike (394)
- Hillwalk (839)
- Walk (45)
Peakbook-Friends

Favourite peaks
Hånuken
- Date:
- 25.01.2020
- Characteristic:
- Hike
- Duration:
- 1:23h
- Distance:
- 3.6km
Etter dagens handletur kjørte vi til Dyngeland for å besøke Hånuken . Sideveien inn til Dyngelandseidet er skiltet som privat veg. På oppturen fulgte vi sti på østsiden av Dyngelandsvatnet gjennom meget vått terreng. Stien fører opp til Fjellsenden der den går sammen med en annen sti som kommer fra traktorvegen fra Dyngelandseidet. Fint anlagt og ryddet, men i dag sleip og våt sti videre oppover mot Hånuken . Åpent terreng på toppen. Ingen varde, men en liten jernbolt i fjellet nær høyeste punkt.
Vi vurderte å fortsette mot Furekampane , men terreng- og værforhold var såpass utrivelige at vi droppet dette. Returen la vi langs traktorvegen, men dette var ingen fordel. Meget våt ned fra Fjellsenden til vegen og en lang omvei i forhold til stien langs Dyngelandsvatnet.
Alvehaugen
- Date:
- 23.01.2020
- Characteristic:
- Hike
- Duration:
- 0:25h
- Distance:
- 0.7km
Nok en grå regnværsdag i Bergen. Under et lite opphold mellom regnbyene kjørte vi utover mot Sotra for å "bestige" siste nykommer på listen Alle topper i Bergen .
Vi gikk opp fra nordsiden ved et postkassestativ. Tilgrodd og vått i terrenget, spesielt nederste del. Etter en stund kom vi inn på et svakt dyretråkk. Pga terrenget valgte vi å ta trappen mot vest ned igjen. Låst port, men ikke særlig vanskelig å komme seg over og rundt gjerdet ved porten.
Tennebekk
- Date:
- 21.01.2020
- Characteristic:
- Hike
- Duration:
- 1:31h
- Distance:
- 4.1km
Rusletur i nordlige del av Kanadaskogen omkring Tennebekktjernet . Vi kjørte til området der Lappeleiren ligger. Her er det to store, gratis parkeringsplasser. V i valgte å parkere på den innerste/sørligste - Søre Tennebekk P-plass .
Herfra fulgte vi turveien Gamle Tennebekkveien oppover og etterhvert nordover til Tjørnagrind .
Deretter ble det en kort avstikker på sti opp til Tennebekksnipa fra sør. Tidligere har vi gått opp fra nord.
Neste post var Tjørnahuk ved nordenden av Svartatjørna. Fin og tørr turvei inn hit også. På stedet var det utrivelig med etterlatenskaper etter telting og bål som det ikke var ryddet opp i.
Til slutt besøkte vi Lappeleiren som har en interessant, men også meget uhyggelig historie omkring seg.
Lappeleiren ble anlagt i 1897 på området der en av gårdene på Tennebekk lå tidligere. Det ble innleid en samefamilie fra Meråker som hadde opptrådt >>>
Liten rundtur på Milde
- Date:
- 06.01.2020
- Characteristic:
- Hike
- Duration:
- 0:55h
- Distance:
- 3.0km
Helgrått Bergensvær i dag også, men ikke så vått som i går da det falt ca. 50 mm nedbør i Bergen. Etter lunch dro vi ut til Milde for å besøke småtoppene Nepegjerdhaugen og Hjellestadvarden som vi ikke hadde vært på tidligere. Milde/Hjellestad området utgjør faktisk en egen, liten øy skilt fra fastlandet med Ådlandsstraumen (bro) i vest og Drageidet lenger øst, noe som forklarer identisk høyde og PF på 53 på Nepegjerdhaugen . Vi fant grei parkering for begge toppene like utenfor en barnehage på Mildevegen. Ruten fremgår av GPS-sporet.
Vi fulgte vei til Litle Milde 58 og meget våt og bløt sti videre til Hjellestadvarden . På toppen står det to "Bergenssøyler" (trig-merker) - et gammelt og et av nyere dato. Et lite vannreservoar på toppen ser ut til å være menneskeskapt. GPS på høyeste punkt 32V 292569 6685449.
Vi fant >>>
Hellefjellet og Hellen festning
- Date:
- 21.12.2019
- Characteristic:
- Hike
- Duration:
- 0:24h
- Distance:
- 1.0km
Etter den korte turen til Fagerdalsfjellet fant vi ut at vi kunne rekke en tur til Hellen festning og Hellefjellet også før det ble mørkt. Vi kjørte opp Lønborglien og fortsatte til veis ende (rundkjøringen) der vi fikk satt fra oss bilen i veikanten. Fulgte turveien og stier ut til utsikts-punktet ved kanonstillingene og minnesmerket over de falne 9. april 1940. Flott utsikt og et veldig fint område å gå rundt i. Stedet ligger inne i Kulturminnesok.no som Hellen fort og Øyjorden luftvernbatteri . Hellen fort ble bygget i perioden 1896-1905 og var i kamp 9. april 1940 da seks kystvernartillerister ble drept av bomber og maskingeværsalve fra fly.
Toppen på Hellefjellet er plassert like ved minnestøtten på GPS 32V 295774 6705342 på høyde 131m og PF 6. Visuelt bedømt ligger imidlertid høyeste punkt i området på en bunkers/skytestilling knappe >>>
Jomfruland
- Date:
- 01.11.2019
- Characteristic:
- Hike
- Duration:
- 2:22h
- Distance:
- 7.4km
I forbindelse med familiebesøk i Kongsberg passet det bra med et besøk til Jomfruland og Jomfruland nasjonalparktopp . Etter overnatting i Kragerø tok vi 0750 fergen Kragerø til Tårnbrygga på Jomfruland der vi ankom etter en liten time. Veldig stille og utdødd her ute påJomfruland i november, og ingen andre enn oss ute på tur på øyen. Alle severdigheter lukket og låst.
Vi startet med et besøk på Jomfruland fyrtårn der fyret har vært tent siden 1839.
Neste stopp ble Jomfruland nasjonalparktopp - hele 19 moh! Stedet ligger på en liten rygg like ved plaketten for Jomfruland Nasjonalpark. GPS 32V 534729 6526165, litt forskjellig fra opprinnelige PB-koordinater som lå litt nedenfor toppen, og som er korrigerte.
Videre til Øitangen DNT-hytte som ligger i et nydelig område der det tidligere har vært en flott gård.
Videre til fuglekikkertårnet der vi snudde og gikk tilbake >>>
Gitvola - ny tur med Astrid til Løtens høyeste
- Date:
- 20.09.2019
- Characteristic:
- Hike
- Duration:
- 2:04h
- Distance:
- 4.8km
På vei til familiebesøk i Mjøndalen passet det endelig med et besøk på denne toppen for Astrid som har sine røtter på farssiden fra Løten. Vi kjørte Budorvegen forbi Budor Gjestegård og fortsatte på hullete grusveier oppover i Løtenmarka. Først tok vi turen bort til DNT-hytten Målia som var stengt. Deretter tilbake til veikrysset og videre nordover til Gitvola p-plass . Vi hadde god tid denne dagen, og valgte rundturen på merket sti via Torshovgråen og DNT-hytten Snippkoia før turen gikk opp til Gitvola .
God pause og en liten matbit i solskinn på Gitvola før vi returnerte til bilen. Vi gikk litt feil i starten da vi fulgte en utydelig sti i kommunegrensen. Oppdaget dette relativt raskt, og kom oss inn igjen på den velbrukte hovedstilen.
Øytoppen Litle Batalden
- Date:
- 08.09.2019
- Characteristic:
- Hike
- Duration:
- 2:13h
- Distance:
- 2.6km
Vi hadde håp om å få til en båttur til Litle Batalden i løpet av de to dagene ute på Store Batalden. Lørdagen blåste det kuling med 10-12 m/s slik at det ikke var forsvarlig å reise ut i den lille båten de har til utleie på Batalden Havbu. Heldigvis opprant søndagen med like flott vær som dagen før, og i motsetning til gårsdagen var det i dag så og si helt vindstille. Etter en relativt tidlig frokost dro Astrid , Liv Synnøve , Ole Einar, Rune og jeg utover mot
Øytoppen på Litle Batalden
På turen ut valgte vi å gå vest for Fanøya gjennom Bjørgesundet til havn og kai på østsiden av øyen. Selv om det var vindstille var sjøen fortsatt grov og urolig etter gårsdagens kuling, litt på grensen i forhold til båten vi hadde til disposisjon. Motoren fungerte heldigvis optimalt, og Rune navigerte oss trygt og fint inn til >>>
Korshylla - høyest på Ytterøya i Levanger
- Date:
- 23.06.2019
- Characteristic:
- Hike
- Duration:
- 1:34h
- Distance:
- 4.3km
Søndag og hviledag. Da passet det godt med en fredelig fergetur til Ytterøya og et besøk på øytoppen som offisielt het Sandstadkammen på Peakbook frem til dags dato!
Vi kjørte til Sandstad VSV på Ytterøy inn forbi en gård og fortsatte mot høyre inn til et sted med fin infotavle og skilting. Her er det plass til å parkere et par biler. Legger inn stedet som Sandstad parkering . Dessverre ga vi oss ikke tid til å studere kartet nøye nok før vi startet på turen, heller ikke turapportene fra innerdal (Inger Lise Innerdal) og TERJES (TERJE STRØMHYLDEN) . Det skulle vi komme til å angre på.
Vi var overbevist om at det var Sandstadkammen vi skulle til, og satte kursen mot denne via traktorveger og etterhvert ut på et nyslått jorde (kjørte vel litt vel langt innover her ....). Fra der vi parkerte hadde vi Sandstadkammen til venstre og en annen rygg (med >>>