Archive - Date
Archive - Activity
-
Bike trip (32)
- Bike trip - mixed (17)
- Bike trip - road (6)
-
Climbing (5)
- Alpine climbing (5)
-
Drive (3)
- Car drive (2)
- Other trip (6)
-
Other winter trip (13)
- Snowshoe trip (13)
-
Ski trip (211)
- Backcountry skiing (185)
- Randonnée/Telemark (17)
-
Trip by foot (1489)
- Alpine trip (56)
- Glacier travel (5)
- Hike (401)
- Hillwalk (849)
- Walk (47)
Peakbook-Friends
Favourite peaks
Hyttetur på Bontveit
- Date:
- 18.11.2020
- Characteristic:
- Hike
- Duration:
- 0:30h
- Distance:
- 1.9km
Nok en gjennomvåt regnværsdag i Bergen. Vi kjørte til Bontveit for å besøke hytter i Bontveit-området som er omtalt i Bergensernes Fjellverden II.
Bontveit-området var og er fortsatt et yndet utfartsted både sommer og vinter for Bergenserne. I årene mellom 1938 og 1966 ble det tatt i bruk åtte hytter som tilhørte forskjellige foreninger og bedrifter i Bergen. Alle bygningene eksisterer ennå, men kun tre brukes nå som foreningshytter. De andre bygningene er overtatt av private og brukes som helårsboliger eller hytter.
Parkering på Bontveit parkering i øs pøs regn.
Fulgte grusveien innover mot Domus Medica og Hjelpekorpshytten . Begge hyttene har - som hbar (Harald Barsnes) ganske riktig bemerker i sin rapport av 1. juni 2020 - sett bedre dager!
Domus Medica . Hytten ble bygget i 1966. Den gang var det ganske åpent omkring hytten. Nå er det vokset opp tett >>>
Kramboden på Bontveit
- Date:
- 18.11.2020
- Characteristic:
- Hike
- Duration:
- 0:58h
- Distance:
- 1.8km
Når vi først var i området valgte vi å ta en tur opp til Kramboden (Fin-bergensk for Krambua!).
Parkerte i Bontveitvegen ved Elvakroken. Et lite stykke oppe på sideveien mot Bontveitvegen 580 går det av en slags sti bratt oppover gjennom tett granskog mot hytten. Det går også en gammel taubane omtrent parallelt med stien. Denne dagen var stien omgjort til et lite elveleie. Stien kommer opp på grusveien som går oppe i NØ-skråningen parallelt med og ca 80 hm over hovedveien.
Kramboden
Denne hytten tilhører Handelshøyskolen i Bergen. Hytten ble innviet i mai 1938 med besøk av mange celebre gjester, bl.a. Handelshøyskolens "far" Statsråd Lemkuhl som da var 83 år! Bilder og omtale på side 334-5 i BF II.
Ned igjen valgte vi å følge grusveien sørover til Geitkleiva der det går av en velbrukt >>>
Olsokrunde i "atmosfærisk elv"
- Date:
- 17.11.2020
- Characteristic:
- Hillwalk
- Duration:
- 1:11h
- Distance:
- 2.8km
En varslet atmosfærisk elv har truffet Vestlandet. I regntøy fra topp til tå ble det en rundtur fra Nordnæsdalen med en aldri så liten avstikker til nykommeren Holefjellet S vest for Skaret. Stiene var omgjort til bekkeløp. Traff kun en dame med hund på dagens tur. Godt å komme seg ut en tur tross styggeværet!
To hauger ved Svartatjørnet, Krohnegården
- Date:
- 15.11.2020
- Characteristic:
- Hike
- Duration:
- 0:47h
- Distance:
- 2.4km
Noen har de siste dagene vært flittig med å legge inn nye småtopper i Fyllingsdalen! I dag tok vi turen til to av de nytilkomne. Parkerte på vanlig sted på Krohnegården parkeringsplass der det var stappfullt av biler denne søndagen med godt vær. Vi gikk først sørover langs Krohnegårdveien mot Haug vest for Svartatjørna . Det går en fin tilrettelagt tursti langs nordsiden av haugen. På vei opp fant vi ikke noen skikkelig sti fra nordsiden. På turen ned igjen fant vi grei sti mot øst ned gjennom granskogen.
Tilbake nordover langs veien før vi gikk inn i skogen og direkte mot Haug nord for Svartatjørna . Her var det et omfattende system med gode stier i mange retninger. Tydeligvis et mye benyttet turområde selv om vi ikke traff noen andre denne dagen.
Ned igjen valgte vi en litt annen sti som førte oss greitt tilbake til der vi hadde parkert.
Nok en småtopp i Fyllingsdalen
- Date:
- 14.11.2020
- Characteristic:
- Hike
- Duration:
- 0:22h
- Distance:
- 0.6km
På vei hjem tok vi turen oppom denne småtoppen ved Spelhaugen. Fant brukbare, men noe tilgrodde stier både opp og ned. Ruten opp var kanskje hakket bedre enn ned. Utsikt mot køen som skulle koronatestes på vei opp. Meget begrenset utsikt og ingen markering på toppen.
Løvåsen i Fyllingsdalen
- Date:
- 14.11.2020
- Characteristic:
- Hike
- Duration:
- 0:31h
- Distance:
- 1.7km
Grå og våt lørdag i Bergen. I forbindelse med handletur tok vi en tur til Lauvåsen i Fyllingsdalen - en av småtoppene i nærområdet som nylig er lagt inn på PB av ukjent bruker. Kan det være HHauser (Helwig Hauser) ? Løvåsen var et viktig område under annen verdenskrig med en mengde forskjellige installasjoner der noen fortsatt er synlige. Stedet var primært et luftvernbatteri som inngikk i et omfattende luftforsvar for Bergen. Anlegget på Løvåsen er meget grundig og godt beskrevet på side 31-59 i Bind 3 av Fyllingsdalen før i tiden (2017).
Vi gikk kjøreveier opp til toppen, men fant to greie snarveier ned igjen på tilbaketuren.
Småtopper på Korsneset
- Date:
- 10.11.2020
- Characteristic:
- Hike
- Duration:
- 1:33h
- Distance:
- 2.6km
Gråværsdag i Bergen. Etter lunch dro vi mot Krokeide og Korsneset for å besøke to nytilkomne småtopper på listen over Alle topper i Bergen. Vi hadde sett oss ut en skogsvei som går av fra Korsnesvegen og slynger seg ganske langt oppover i retning mot Moldstigahaugen . Fulgte den gamle skogsveien hvor det også var sti, opp på høyden nord for Moldstigahaugen. Her var det slutt på alt som kan kalles for sti. Vi fant en bratt, mosegrodd passasje på vestsiden av høydedraget og kronglet oss opp til toppen i tilgrodd terreng.
Vi var ikke veldig lystne på å gå ned igjen samme vei, og ville prøve å finne en annen rute ned den relativt slake sørsiden av haugen. Det gikk for så vidt greit, bortsett fra at vi havnet i like tilgrodd terreng med kun sporadiske hjortetråkk å følge. Og verre skulle det >>>
Nordvest for Rundemanen
- Date:
- 08.11.2020
- Characteristic:
- Hillwalk
- Distance:
- 14.3km
Endelig en dag uten regn i Bergen! Hovedmålet for turen var å besøke noen av tuftene etter de gamle hyttene nordvest for Rundemanen. Vi parkerte i Starefossveien og gikk den vanlige runden opp Søndre Kamvei til Fløyen, forbi Brushytten til Rundemanen. Herfra fulgte vi merket, men bløt og glatt sti til Kåken . Fortsatte videre oppover til Lavet SØ som Astrid ikke hadde vært oppom tidligere og derfra ned igjen mot dalføret mellom Lavet SØ og Lavet .
Nede i dette dalsøkket er det flere bygningsrester med betong på grunnmurene - sannsynligvis rester etter tyske brakker brukt i forbindelse med artilleri på Lavet(?). På vei opp mot Lavet tok vi en svak sti øst for toppen og kom rett på ruinene etter
Nordlys
Hytten er omtalt i Bergensernes Fjellverden II side 32-3. Den ble reist i 1912 av Johs Jacobsen og kamerater, og var >>>
Litlanipa og Stornipa
- Date:
- 03.11.2020
- Characteristic:
- Hillwalk
- Duration:
- 1:45h
- Distance:
- 3.4km
I forbindelse med annet ærend i Åsane passet det bra å ta en ny tur i området rundt Nukane for å besøke det nylig opprettede PB-elementet Litlanipa . På Rolland var det som vanlig nesten umulig å finne parkering på dagtid. Vi gikk mot øverste gården på Rolland (Rødland) der hvor Den Trondhjemske Postvei Rolland-Glaskaret går forbi. Her går det av en sti merket Fjellet mot venstre. Denne fulgte vi helt opp til toppen av Litlanipa . Tydelig og grei sti hele veien, men våttt og sølete etter mye nedbør.
Fortsatte på sti ned i dalsøkket øst for Litlanipa og opp på Stornipa som vi faktisk hadde vært på i 2012! Legger inn denne som nytt PB-element da den er et ganske karakteristisk landmerke, selv om den har en meget beskjeden PF på 8 m mot øst!
Stien som går tilbake mot Rolland er en del Jubileumsstien, og av var enda mer sleip og gjørmete >>>