Archive - Date
Archive - Activity
-
Bike trip (29)
- Bike trip - mixed (16)
- Bike trip - road (5)
-
Climbing (5)
- Alpine climbing (5)
-
Drive (3)
- Car drive (2)
- Other trip (6)
-
Other winter trip (13)
- Snowshoe trip (13)
-
Ski trip (211)
- Backcountry skiing (185)
- Randonnée/Telemark (17)
-
Trip by foot (1456)
- Alpine trip (55)
- Glacier travel (5)
- Hike (390)
- Hillwalk (832)
- Walk (45)
Peakbook-Friends

Favourite peaks
Ljosangrøvene og Ljosandalen
- Date:
- 27.10.2023
- Characteristic:
- Hike
- Distance:
- 7.0km
Rolig rusletur fra hytten på Mjølfjell etter lunch da solen hadde begynt å varme etter en kald natt med temperatur på minus 10 ved hytten. Vi gikk opp til Vikinghytten og videre oppover til PB-elementet Ljosangrøvene jernbaneundergang som er lagt inn som bro. Broen er for jernbanen og undergangen er for en av elvene Ljosangrøvane.
Vi krysset jernbanelinjen like etterat toget var passert og fortsatte oppover langs elven mot de øverste hyttene i Kyte-Finne feltet. Her var det kommet en svær steinfylling og oppmuringer langs elven, antagelig for å unngå flom langs andre elveløp enn hovedløpet.
Vi fortsatte gjennom hyttefeltet og ned på veien i Ljosandalen som var preget av frostskader i øvre del. Astrid snudde her mens jeg fortsatte til murene etter Hellestøl .
Retur samme vei med en avstikker til Ljosandbotn stasjon . Deretter videre på sti/vei >>>
Tur langs Kleivelvi
- Date:
- 26.10.2023
- Characteristic:
- Hike
- Distance:
- 7.8km
Nydelig, men kaldt høstvær på Mjølfjell. Astrid og jeg gikk først opp til Kårdal Fjellstue. Herfra fulgte vi den gamle stien som starter øst for annekset til Kleivelvi Bro ved Kårdal . Tidligere i sommer gikk vi opp denne stien som gradvis var gått ut av bruk. Vi klippet greiner og busker og slo gress langs stien for å gjøre den mer attraktiv. Vi satt også opp infoplakater om traséen og merket stien med noen røde bånd. Det virker allerede som om det er flere som bruker stien.
Fra den nylig reparerte broen over Kleivelvi fortsatte vi på meget godt ryddet sti langs elven til gården Kleivane.
Ved Kleivane ville Astrid gå tilbake til hytten. Jeg ville se etter et gammel brofeste over Kleivelvi litt øst for gården. Gikk til Kleivelvi der det er sti langs elven. Etter et kort stykke på stien nedover langs >>>
Gamle Raundalsvegen fra Natthelleren til Berstjørnbakken
- Date:
- 25.10.2023
- Characteristic:
- Trip by foot
- Distance:
- 2.3km
På vei til hytten på Mjølfjell stoppet vi ved Natthelleren for å gå en etappe av Gamle Raundalsvegen Skiple-Kvile mot Reimegrend. Natthelleren er en stor blokkheller i Skiplebakken ved Gamle Raundalsvegen øst for Skiple og tett ved jernbanen. Helleren ble brukt av veifarende til hvile og overnatting på tur gjennom Raundalen i gammel tid. Mer info på kulturminnesok.no: Gamle Raundalsvegen - Natthelleren .
Den Gamle Raundalsvegen fra Voss til Voll var i bruk i mange hundreår som rideveg og enkelte steder kjerreveg før det ble anlagt ny vei gjennom Raundalen i forbindelse med byggingen av Bergensbanen i 1890-årene. Mye av den gamle vegen er borte eller overgrodd, men parsellen mellom Skiple og Sverrdalen på Reimegrend skal være bra bevart og vedlikeholdt. Folk på Reimegrend har samlet mange interessante, lokale stedsnavn langs traséen. Disse er nevnt i boken >>>
Midthaugen i Nesseby - uendelige vidder
- Date:
- 15.09.2023
- Characteristic:
- Hillwalk
- Duration:
- 10:23h
- Distance:
- 29.3km
Etter gårsdagens flotte tur til Duolbagáisá i Gamvik kjørte jeg tilbake til til Tana bru for overnatting. Værmeldingene for neste turmål Midthaugen i Nesseby var helt klart best for denne dagen. Det ble derfor en tidlig frokost og kjøretur på ca. 40 min på Austertanaveien til Skáidi litt øst for Basávzi-elven. Her går det inn en grusvei til enn liten vannverksbygning og Basávzi vannverket parkering der det er plass til 5-6 biler. Dette er det vanligste utgangspunktet for turen til Midthaugen 520 som er høyest i Nesseby kommune.
Turstart kl. 0840. Kaldt med litt frost på bakken, men nydelig turvær. Fra parkeringen gikk jeg sørover på ATV-vei, krysset en liten bekk og lokaliserte ganske snart et ATV-spor til venstre for stien som går i østlig retning over en flate før det stiger bratt oppover i høyden til over tregrensen.
Veldig fint og behagelig >>>
Duolbagáisá - høyest i Gamvik
- Date:
- 14.09.2023
- Characteristic:
- Hillwalk
- Duration:
- 7:08h
- Distance:
- 13.4km
Vi ( Stig og jeg) forsøkte å få til tur til Duolbagáisá i slutten av september 2022, men den gangen klaffet det ikke med båtskyss i Vestertana. Jeg tok pånytt kontakt med Jon Are (mobil 41265571) i begynnelsen av september, og han hadde muligheter for båtskyss 14-16. september. Jon Are bor i Vestertana men oppholder seg mye i Vadsø da han er fisker. Da var det bare å hive seg rundt å bestille fly til Kirkenes og leiebil!
I tiden frem mot avreise fulgte jeg spent med på værmeldingene for Vestertana som mildt sagt var ganske så ustabile. Heldigvis meldte de bedre vær etterhvert som avreisen nærmet seg slik at det var med godt mot jeg ankom Kirkenes dagen før planlagt tur. Dessverre passet det ikke for Stig å være med denne gangen. Etter en fin biltur gjennom den vakre Finnmarknaturen med flotte >>>
Vadsø basis vest
- Date:
- 13.09.2023
- Characteristic:
- Hike
- Distance:
- 1.4km
Etter turen til Vadsø basis øst sto naboen i vest for tur:
Vadsø basis vest
Stedet er med på listen over Vernede varder og objekter som har med oppmålingen av Norge å gjøre. Denne er fra 1886.
Fulgte turbeskrivelsen til otto (Otto Lund) som var der i juni 2019. Kjørte til Tomaselva litt vest for Vadsø sentrum. Her går det av en sidevei oppover mot et renovasjonsanlegg. Like før dette går det av en smal og dårlig grusvei som snirkler seg opp til Røde Kors hytten Vadsø der det er god parkeringsplass. Som Otto anfører ser en sti opp bakken med det meget passende navnet Basis A bakken!
God og velbrukt sti opp bakken. Oppe på flaten er det flere forskjellige stier som jeg rotet litt med på nedturen. Ruten opp anbefales begge veier!
Vadsø basis øst
- Date:
- 13.09.2023
- Characteristic:
- Trip by foot
- Distance:
- 3.2km
Vadsø basis øst
Stedet er med på listen over Vernede varder og objekter som har med oppmålingen av Norge å gjøre. Kulturminnet er fra 1886.
Parkerte i krysset mellom Glassbergveien og Fossevegen. Fulgte ATV-vei nordover og etterhvert stier østover og oppover til stedet. Gikk først til de opprinnelige PB-koordinatene 35W 604847 7778585. Her var det ingen basis-stein, men et krigsminne, sannsynligvis fra 2VK i form av en liten betongbunker med løpegrav mot vest. GPS 35W 604844 7778585, 123 moh. Flott utsikt over byen og Varangerfjorden herfra. Like ved bunkeren står det et trig-merke - se bilde. Det svarer til trekanten på kartet! Trig-punktet har betegnelsen Æ04T0012 BASIS B. GPS 604851 7778577, 123 moh.
Vadsø basis øst ligger ca. 130 m lenger inn på vidden mot nordøst! Posisjon fra min GPS: 35W 604928 7778676, >>>
Flott tur til Nona på Grytøya
- Date:
- 20.08.2023
- Characteristic:
- Hillwalk
- Duration:
- 7:35h
- Distance:
- 11.3km
Den flotte øytoppen på Grytøya har vært på ønskelisten vår helt fra i fjor da vi var i Vesterålen. Stig Tore og jeg hadde ved to tidligere anledninger under årets Nord-Norge tur vært på Grytøy og besøkt Skjellesvikgalten samt Veten på Sandsøya på Sandsøya og Falkeberget på Bjarkøy. Begge dagene hadde det vært lavt skydekke som skjulte de høye toppene på Grytøya.
Etter gårsdagens tur til Litletinden og Skittendalstinden overnattet vi på et dyrt og ikke spesielt bra flyplasshotell på Evenes. Vi følte oss begge i brukbar form, og værmeldingen for dagen var strålende. Etter en sen frokost, bestemte vi oss derfor for å fullføre prosjektet på Grytøya ved å bestige
Nona
Vi kjørte til Vaskinn der vi parkerte i en veilomme like øst for Toppsundveien 315. Like etter oss kom det 4-5 biler, de fleste med bergensere som hadde samme turmål som oss. Utenom >>>
Litletinden (Evenes) og Skittendalstinden (Tjeldsund)
- Date:
- 19.08.2023
- Characteristic:
- Hillwalk
- Duration:
- 14:22h
- Distance:
- 23.6km
Endelig ble det en dag med skikkelig fint vær for Stig Tore og meg på vår ekspedisjon til nye kommunetopper i Evenes - Tjeldsund området!
Fra overnatting nær Evenes flyplass kjørte vi østover på E10 til Dragvik der vi tok av mot venstre på Dragvikveien som vi fulgte oppover og vestover til Renskvanto parkering der det er plass til 3-4 biler.
Litletinden (Seamulvákkečohkka) - høyest i Evenes
Evenes kommune (nordsamisk Evenášši) ligger mellom Harstad og Narvik og grenser mot Tjeldsund i nord og vest og Narvik mot sør og øst.
Vi fulgte godt merket og tydelig sti opp gjennom skogen øst for Storelva. Oppe på 400 moh skifter terrenget til fint fjellandskap med beitende sauer langs stien. Oppe ved vannet Renskvannto etter 1t 25 min.
Vi fulgte vanlig rute mot Litletinden med støtte av GPS-spor fra Sola19 (Solveig Føreland) og vemundmathiesen (Vemund Mathiesen) som gikk tilsvarende turer i 2018 og 2019. Oppe på 1000 moh går smerket sti inn i et avsmeltet >>>
Reinspælen fra Våtvoll-mye opp og ned og klyving mot toppen!
- Date:
- 17.08.2023
- Characteristic:
- Alpine trip
- Duration:
- 13:24h
- Distance:
- 18.8km
Etter en rolig dag med besøk på øytopper fra Grytøya dagen i forveien kjørte Stig Tore og jeg til Sortland der vi overnattet. Etter en tidlig frokost reiste vi via Sortlandbroen på vei 85 til Langvassbukta der vi tok av mot høyre (sørover) på Våtvollveien til Campingplassen på Våtvoll der det er greit å parkere på Våtvoll parkering .
Målet for dagen var Reinspælen 1118 - høyeste topp i Kvæfjord kommune .
Turstart 0830 i halvskyet vær og fin temperatur. På turen opp fulgte vi en sti sørvest for Middagshaugen 134. Ned igjen brukte vi en traktor/anleggssvei som går litt NV for stien. Her er det stort arbeid på gang med vei til tunnelinnslag for den nye Hålogalandsveien. Jeg hadde lastet ned GPS-spor fra LukasHeck (Lukas D. Heck) som gikk tilsvarende tur 1.10.2020, og vi fulgte stort sett dette. Gledelig nok er det ganske tydelig og stort sett ryddet sti opp gjennom >>>