Archive - Date
Archive - Activity
-
Bike trip (33)
- Bike trip - mixed (18)
- Bike trip - road (6)
-
Climbing (6)
- Alpine climbing (6)
-
Drive (3)
- Car drive (2)
- Other trip (6)
-
Other winter trip (14)
- Snowshoe trip (14)
-
Ski trip (213)
- Backcountry skiing (187)
- Randonnée/Telemark (17)
-
Trip by foot (1515)
- Alpine trip (61)
- Glacier travel (5)
- Hike (408)
- Hillwalk (862)
- Walk (48)
Peakbook-Friends
Favourite peaks
Sagtinden/Trolltinden i Rondane
- Date:
- 29.07.2008
- Characteristic:
- Hillwalk
- Duration:
- 12:00h
- Distance:
- 24.0km
Start fra Rondvassbu kl 0935. Mine turvenner Roald og Elisabeth fra dagen i forveien meldte avbud pga gnagsår. Fint turvær. Fulgte merket rute nord for Kaldbekken opp i Kaldbekkbotn.
Fortsatte opp på høydedraget/ryggen vest for Storsmeden. Jeg følte meg ikke trygg nok til å gå alene over sørryggen til Trolltinden, og valgte derfor den trygge, men lengre adkomsten fra nord.
Ferden gikk derfor ned i Langholet.
Rundet Langholvatnet på østsiden og tok fatt på stigningen opp langs nordryggen av Trolltinden (ca. 600 hm).
Oppe ved varden på toppen kl 1552. GPS 32V 537167 6865368.
Jeg returnerte langs nordryggen et godt stykke vest for der jeg hadde gått opp.
Rturen ned på vestsiden av nordryggen viste seg å være et dårlig valg. Det ble en meget tung og tidkrevende tilbaketur til Langholvatnet i ur >>>
Veslesmeden og Storsmeden
- Date:
- 28.07.2008
- Characteristic:
- Hillwalk
- Duration:
- 10:00h
- Distance:
- 20.0km
Turdag nr. 2 med Rondvassbu som utgangspunkt. På gårdagens tur hadde vi truffet Elisabeth og Roald fra Gol, og var blitt enige om å gå sammen til Smedene. Start fra Rondvassbu kl 0925. Nydelig vær. Fulgte den vanlige ruten forbi Jutulhogget og opp Rondhalsen før vi på ca 1550 moh dreide oppover mot 1871 flaten og toppen. Oppe der kl 1145. Fin utsikt mot de to toppene fra denne flaten!
VESLESMEDEN
Oppe der kl 1250. Panoramautsikt over store deler av Rondane, faktisk var alle 10 Rondane-toppene over 2000m synlige herfra denne flotte dagen! GPS 6865095 539762.
Astrid hadde nok med Veslesmeden denne dagen, og returnerte til Rondvassbu. Elisabeth, Roald og jeg fortsatte til Storsmeden . Ingen av oss var på denne tiden veldig vant med skarpe egger, så vi valgte å kjøre safe og gikk ned de 300 hm til Kaldbekkbotn >>>
Høgvagltindene
- Date:
- 25.07.2008
Høgvagletindane 25. juli 2008 (Skrevet av Knut-SA 06.10.2010) Tur foretatt: Juli 2008. Andre på toppen: Astrid-SA 25. juli 2008. Start fra Leirvassbu i nydelig vær ca. kl 09. Vi gikk over Høgvaglen og etterhvert bratt opp til Austre Høgvagletind (1916) før vi fortsatte videre til Midtre. Bratt klyving, tildels mellom store steinblokker, opp til toppen. Flott utsikt fra toppen. Ganske bratt ned igjen til bandet mellom Midtre og Vestre. Knut fortsatte til Vestre, Astrid gikk ned i Simledalen for å unngå å gå over bre tilbake. Planen var å møtes i Simledalen, men vi fant hverandre ikke igjen der nede i dalen, og der var ingen mobildekning. Vi returnerte til Leirvassbu ad forskjellige ruter, og hadde noen timer med bekymringer over hvor den andre var blitt av. Heldigvis gikk alt fint til >>>
Visbreatinden og Langvasshøe
- Date:
- 24.07.2008
- Characteristic:
- Alpine trip
- Duration:
- 10:00h
- Distance:
- 16.0km
Start fra Leirvassbu kl 0855 denne flotte julidagen. Vi fulgte den vanlige ruten til Høgvaglen opp til Kyrkjeoksle .
Videre oppover til Langvasshøe
Fra Langvasshøe fulgte vi det tydelige tråkket opp til toppen.
Flott utsikt fra toppvarden med "snill" flate mot sør og loddrette stup mot nord. GPS: 4.64658 68.22023.
Retur samme vei til å begynne med, men etterhvert ned mot østsiden av Kyrkjetjønne. Tilbake til Leirvassbu langs stien ved Panna og Troget.
Store Skagastølstinden
- Date:
- 13.07.2008
13. juli 2008. Knut og Leif Havelin med fører Sverre Hjelmeland fra Norgesguidene. Start fra Turtagrø før Fanden hadde fått sko på beina, dvs kl. 0445. Sverre hadde på forhånd gitt klar besked om at vi måtte være ved Hytta på Bandet på 3 timer. Vi klarte det på 2.5. Spennede tur langs galleriene, opp Heftyes renne til toppen. Tåke og regn/hagl utpå dagen. Glatt opp Heftyes renne. På toppen kl 1140 (7 timer). Truende skyer og tordenvær med "elektrisk" stemning på toppen. Sverre kjente håret og skjegget reise seg pga statisk elektrisitet. Vi fikk derfor kun 2 min opphold på toppen før det bar nedover igjen med en luftig og spennende rapell ned fra NV siden av Storen. Tilbake på Turtagrø ca. kl 1700. Gjett om det smakte med kald pils?
