
Favourite peaks
Sønstebykollen
- Date:
- 27.05.2023
- Distance:
- 9.4km
Helt siden Drammen ble slått sammen med Svelvik og Nedre Eiker, har det vært et gapende hull i min fullførte PF100-liste for Drammen. Nå var det på tide å tette det hullet. Jeg kjørte til Svelvik og parkerte bilen på parkeringsplassen tilknyttet lysløypeanlegget i området. Den samme lysløypa startet jeg turen på også. Jeg kunne følge lysløypa helt til foten av Ebbestadkollen. Deretter ble det på vanlige stier mot kneika opp til Ebbestadkollen. Det passet fint at det var flott utsikt sørover når jeg kom opp, for det var greit å stå litt i ro og nyte den mens pusten og pulsen fikk roet seg. Ebbestadkollen er det sydligste punktet på en åsryg, hvor Sønstebyåsen er et av de nordligste. Så det var bare å følge ryggen nordover. Her oppe var vegetasjonen mer behagelig og åpen >>>
Lønskollen
- Date:
- 29.04.2023
Jakten på turmål uten snø førte meg denne dagen til Lønskollen i Tønsberg kommune. Det er en forholdsvis enkel tur opp til 307 moh.
Jeg kjørte til sydsiden av kollen. Der er det en grei parkeringsplass man kan bruke. Og derfra går stien til topps.
Stigningen er ganske konstant hele veien. Stien er bra, så det tok ikke mer enn en halvtime å gå til topps.
På toppen har forsvaret en hytte som de satte opp i 1952 som flyvarslingspost.
Det er utsikt i flere retninger på kollen. Vestover ser man mot Telemark og Gaustatoppen. Sørover er det kjempefin utsikt over nærområdene rundt Vivestad.
Ned igjen gikk jeg samme vei som opp, selv om jeg kunne gått ned på nordsiden også, men da måtte jeg ha labbet en del på landevei for å komme tilbake til bilen.