Archive - Date

Archive - Activity

Collected lists

Randonnéetur til Gullfjelltoppen

Date:
23.02.2013
Characteristic:
Randonnée/Telemark
Duration:
2:42h
Distance:
10.0km

Det nydelige værvarselet for Bergen i helgen slo til, så jeg og min bror bestemte oss for en formiddagstur på randonnée/snøbrett til Gullfjelltoppen. Vi startet fra Gullbotn ca 08:45 og hadde stort sett løypenettet for oss selv på dette tidspunktet. Det var knallhardt underlag og ikke antydning til styresnø, men takket være praktfulle forhold ellers ble det likevel en flott tur. Vi kjørte forbi noen stakkarer på langrennsski på vei ned igjen - de kan ikke ha hatt det lett... Vel nede i løypenettet igjen var det nå et skikkelig vinterferierush, så det var tydeligvis lurt å starte tidlig i dag.

Map    

Grønetua og Borga

Date:
16.02.2013
Characteristic:
Jogging
Duration:
1:25h
Distance:
7.6km
Map    

Feråsen

Date:
03.02.2013
Map    

Leitåsen

Date:
22.01.2013
Duration:
0:12h
Distance:
1.2km
Map    

Loneheia og Nesheia

Date:
22.01.2013
Characteristic:
Jogging
Duration:
0:49h
Distance:
4.9km

Løpetur i mørket til småtopper i nærområdet. Jeg prøver bevisst å plukke de toppene hvor utsikten forventes å være mindre interessant for disse hodelykt-turene. Det synes å være nok av slike topper på Bergen PF > 50m listen. Parkerte ved Espeland Idrettspark og løp opp på ryggen av Loneheia. Toppunktet ligger godt skjult inni noen braker ganske langt nordover på ryggen. Fortsatte samme vei tilbake til idrettsparken, krysset Hardangerveien og løp opp på Nesheia. Tydelig sti hele veien. Stor basestasjon på toppen.

Map    

Lysehornet

Date:
20.01.2013
Duration:
1:13h
Distance:
2.6km

Turen startet ved Lysekloster-ruinene i Os. Vi gikk rundt på baksiden av ruinene, krysset en bro og fulgte deretter en godt skiltet trase til toppen. Ganske bratt til tider og en god del is i og ved stien. Nydelig 360-graders utsikt fra toppen. Vi fulgte samme trase ned igjen, men det går også an å gå ned på andre siden av toppen og komme ned til Lysefjorden. GPS'en gikk tom for batteri underveis, så sporet dekker kun halve turen.

Map    

Liafjellet og Furehaugen

Date:
19.01.2013
Duration:
1:34h
Distance:
2.8km

Det er klart, kaldt og stille i Bergen for tiden; med andre ord innbydende turvær. Etter at jeg nylig fullførte Bergen PF>100m har jeg nå begynt å kikke på lister over toppene i de nærmeste nabokommunene, og aller nærmest er Os. I dag dro jeg og barna til Liafjellet som jeg på forhånd hadde forstått var en barnevennlig topp. Vi startet litt oppe i Mobergslia hvor et skilt tydelig markerer starten på stien. Det var massevis av folk i området og et godt utarbeidet stisystem på kryss og tvers med skilting i de fleste kryssene. Enorm varde på toppen og flott utsikt mot Bjørnefjorden og blant annet Austevoll, Tysnes og Rosendalsalpene i det fjerne. På vei hjem kjørte vi en snartur innom Furehaugen på den andre siden av Os sentrum. Brukte under 20 minutter tur/retur på denne. GPS-spor >>>

Map    

Småtopper i mørket del 3

Date:
16.01.2013
Duration:
0:16h
Distance:
0.9km
Map    

Småtopper i mørket del 2

Date:
16.01.2013
Duration:
0:20h
Distance:
1.0km
Map    

Småtopper i mørket del 1

Date:
16.01.2013
Duration:
0:22h
Distance:
1.7km

En liten luftetur i mørket for å hake av noen småtopper i nærområdet. Første topp ut var Vemånen. Skiltet trasé og fin sti helt til toppen. Et lite lag med nysnø gjorde at issvullene ble vanskelig å få øye på, så det ble noen nestenfall i ny og ne. Link til del 2: Småtopper i mørket del 2 Link til del 3: Småtopper i mørket del 3

Map