Archive - Date
Archive - Activity
-
Bike trip (151)
- Bike trip - mixed (113)
- Bike trip - off-road (22)
- Bike trip - road (15)
-
Climbing (1)
- Ice climbing (1)
-
Other trip (11)
- Expedition (1)
- Kayaking (10)
-
Ski trip (331)
- Backcountry skiing (130)
- Cross-country skiing (48)
- Randonnée/Telemark (153)
-
Trip by foot (2125)
- Alpine trip (17)
- Glacier travel (10)
- Hike (356)
- Hillwalk (1726)
- Jogging (11)
- Walk (1)
Peakbook-Friends
Stedjeåsen - kveldstur
- Date:
- 25.01.2016
- Characteristic:
- Hillwalk
- Duration:
- 1:19h
- Distance:
- 4.8km
Utrolig tung kveldstur til Stedjeåsen pga is på stien. Ideen om en rundtur ble skrinlagt da vi kom til toppen. Dyp snø fra postkasse og opp til høyeste.
Huldrehornet - kjapp tur før avreise til Sogndal
- Date:
- 22.01.2016
- Characteristic:
- Hillwalk
- Duration:
- 0:38h
- Distance:
- 2.3km
Skiftet litt om på arbeidstida i dag og fikk meg en rask tur i dagslys før det ble et par times jobb og så avreise til Sogndal for helgen. All løypetråkking fra meg og andre i det siste, samt varmegrader har båret frukter og nå gikk det helt utmerket å gå til fots til Huldrehornet - uten gamasjer og uten å vasse i bunnløs snø. Været var fint men det blåste stiv kuling på toppryggen og det var krevende å gå bortover. Da jeg tok av meg en hanske for å ta et bilde ble den revet ut av hånda mi og havnet utfor ei røys. Så da fikk jeg litt kontakt med bunnløs snø allikevel...
Høgåsen - kort men tung tur
- Date:
- 18.01.2016
- Characteristic:
- Hillwalk
- Duration:
- 1:00h
- Distance:
- 3.4km
Dagen ble ikke helt som jeg tenkte, og er avskrevet som "hviledag". Det vil si - siste del av turen var tung nok og så har jeg fått trimmet meg godt de siste dagene med snømåking hjemme.
Jeg tenkte kanskje at en øy som Dimnøya - med sine turglade beboere - hadde tråkket fin sti til Høgåsen. Men det hadde de ikke. Noen få hadde gått opp til krysset 260 meter vest for toppen og der sluttet sporene brått. Siste biten var blytung, spesielt da jeg måtte brøyte korridor for Karma som slet noe forferdelig i pudder- og fonnkaoset. Men på en annen side - det var en kort tur og slikt tåler vi fint. I morra skal skia på bena igjen. Ny brøyting selvsagt. Ingen kjøreglede før vi får såle.
Huldrehornet - megatung brøyting
- Date:
- 17.01.2016
- Characteristic:
- Hillwalk
- Duration:
- 1:09h
- Distance:
- 4.0km
Etter en meget slitsom skitur til Løkeberget var det rett hjem for å rydde snø på tunet - for n'te gang siden snøen kom for 3 dager siden. Så var det mat og hvile før vi gikk hjemmefra med kurs for Huldrehornet. Jeg var ganske lei tunge skiturer nå så formålet var å begynne å etablere en vintersti opp Huldrehornet.
Som ventet var det ikke antydning til spor på stien og jeg så for meg en svært tung tur. Og tungt ble det! Superwoman-drakta til Karma var fremdeles våt etter skituren så hun var "naken". Etter noen få minutter så hun ut som en sau.
Der det hadde blåst rakk snøen meg opp til hofta og det var blytungt å brøyte seg gjennom. Karma fulgte lojalt i sporene mine.
Over skogen blåste det svært friskt men det var mindre snø på toppryggen. Som ventet var skavlen >>>
Kveldstur over Hidsegga
- Date:
- 14.01.2016
- Characteristic:
- Hillwalk
- Duration:
- 2:02h
- Distance:
- 8.0km
Kveldens tur gikk over Hidsegga i Sande. Parkerte der veien opp Hidsdalen begynner. Det hadde lagt seg et snølag på ca. 5 cm og det var litt trått å gå. Enda tråere gikk det i den bratte stigningen mot toppen. Heldigvis hadde superbonden nede på Hide gått her i dag (også) så jeg hadde i det minste spor å følge.
Fra Veten fulgte jeg ryggen sørøst og prøvde å følge med på stikkene. Siden de ikke står så veldig tett var det ikke helt enkelt i mørket. Måtte vekselvis helt av med lyset eller ha det på full guffe for å orientere meg.
På Grøthornet tok jeg av mot Gjerdsvika/Hidsdalen. Planen var å følge ryggen på sørsiden av Hidsdalen men jeg misset på overgangen og valgte å følge stikker ned mot Hidsdalen i stedet. Mistet oversikten litt over Hidsdalen men da var det >>>
Rjåhornet og Huldrehornet
- Date:
- 13.01.2016
- Characteristic:
- Hillwalk
- Duration:
- 1:58h
- Distance:
- 8.6km
En ny flott ettermiddag på nordvestlandet! Gårsdagens snødrev brakte med seg et 5cm lag med nysnø som gjorde det litt anstrengende å gå Rjåhornet fra vassverket i stemmedalen. Var det ikke glatt gress under, så var det is. Men det gikk nå på et vis.
På vei ned fulgte jeg stien mot Djupvika og så over til Huldrehornet. Her var det mindre snø og jeg så lyngen under. Da var det greit å jogge ned- og bortover. Så en bratt kneik opp til Huldrehornet og så langs merket sti tilbake til Stemmedalen. En flott tur!
Blåtind og Haddalshornet i lett snødrev
- Date:
- 12.01.2016
- Characteristic:
- Hillwalk
- Duration:
- 1:45h
- Distance:
- 6.3km
Så kom det snødrev. Spent på å se hvor mye det blir. Ettermiddagsturen gikk til Blåtind og Haddalshornet - min vanlige runde der. Det var lett snødrev på vei oppover men minst på selve toppen. En del snø hadde samlet seg opp her og der men på selve toppen var det avblåst.
Så gikk jeg videre til Haddalshornet og ned flanken mot Hammaren. Her måtte jeg passe meg for en del is, men det gikk greit nedover den bratte lia. På Hammaren snødde det så mye at jeg måtte dimme lykta helt ned for å se.
Røddalshorn - vaggende opp
- Date:
- 11.01.2016
- Characteristic:
- Hillwalk
- Duration:
- 1:03h
- Distance:
- 3.5km
En hard start på året mht. høydemeter og distanse, samt gårsdagens tur fra Brandal til Ulsteinvik har tydeligvis satt sine spor i en ikke lenger fullt så ung kropp. Da jeg våknet i morges føltes som om jeg hadde ramlet på isen med hofta først. Hadde det enda vært så vel. Har ikke tid til noen betennelse nå..
Så det lureste hadde vært en hviledag eller to. Og det ble det forsåvidt. 400 høydemeter til Røddalshorn var ikke helt den trimmen jeg hadde ønsket. Men hunden må jo luftes så da får det heller være at det ble vagging og ikke gåing.
Som forventet hadde toppskiltet kapitulert mot en eller annen storm og knekt av. Det var lenge varslet. Neste gang får folkene fra Leikong gjøre det forskriftsmessig 8|
Fra Brandal til Ulsteinvik over toppene
- Date:
- 10.01.2016
- Characteristic:
- Hillwalk
- Duration:
- 4:01h
- Distance:
- 18.8km
Dette var en tur jeg har tenkt på ganske lenge, men ikke fått til mht. transport. Men i dag hadde ikke Anne tid til å bli med på tur men kunne hente meg et sted hvis jeg ville og da var det bare å iverksette plan "Hareidlandet Vest på langs".
Jeg kjørte til Brandal og parkerte på 20 moh (kl. 11:00) siden jeg ønsket å få så mange høydemeter som mulig. Derfra tok jeg normalruta opp til Skolma, via Ytredalen. Kl. 11:58 var første tur i boks. Jeg hadde lett opppakning. Kun en løpssekk med en ekstra vindjakke og ullvotter. Og stegjern. For en viss passasje. Og dermed var det hverken plass til mat eller drikke.
Videre gikk turen mot Signalhornet. Jeg brukte stegjerna på en strekning på 20m her, og så forble de i sekken på resten av turen. Jeg hadde faktisk forventet flere >>>
Rambjøra - sen kveldstur
- Date:
- 09.01.2016
- Characteristic:
- Hillwalk
- Duration:
- 0:52h
- Distance:
- 3.3km

