Archive - Date
Archive - Activity
-
Bike trip (111)
- Bike trip - mixed (77)
- Bike trip - off-road (20)
- Bike trip - road (13)
-
Climbing (1)
- Ice climbing (1)
-
Other trip (11)
- Expedition (1)
- Kayaking (10)
-
Ski trip (331)
- Backcountry skiing (130)
- Cross-country skiing (48)
- Randonnée/Telemark (153)
-
Trip by foot (2015)
- Alpine trip (17)
- Glacier travel (10)
- Hike (342)
- Hillwalk (1630)
- Jogging (11)
- Walk (1)
Peakbook-Friends
Tenerife - Dag 3: Pico del Teide
- Date:
- 17.11.2015
- Characteristic:
- Hillwalk
- Duration:
- 6:00h
- Distance:
- 18.5km
Så var dagen kommet for bestigning av Pico del Teide. Det var hovedmålet for turen vår til Tenerife og vi hadde vært ute i aller siste liten mht. søknad om permit. Det klaffet slik at vi fikk tillatelse på bursdagen til Anne. Teide hadde vært et mål for meg siden vi så den på La Palma 3/1/15:
Dagen før hadde vi gjort det vi kunne for å forberede oss best mulig. Vi var ute i nesten 7 timer da vi besteg Guajara, Pasajirón og Grieta . Vi hadde lagt oss tidlig, ikke nytt alkohol, spist godt og drukket masse vann.
Neste morgen tittet vi forventningsfullt ut av hotellrommet og konstaterte at været var ikke så aller verst. Vi satset på at det som var av skyer ville lette utover dagen.
Om morgenen tok vi fatt på de samme 2400 høydemeterene (i bil) fra Puerto de la Cruz til "Base Teide". Veien består, med >>>
Tenerife - Dag 2: Guajara, Pasajirón og Grieta
- Date:
- 16.11.2015
- Characteristic:
- Hillwalk
- Duration:
- 6:45h
- Distance:
- 16.5km
Dag 2 i Puerto de la Cruz, Tenerife. Dagens mål var akklimatisering på over 2000m som forberedelse til morgendagens tur til Teide. Vi valgte Montaña de Guajara som turmål - en populær topp som mange bestiger fra Las Cañadas. Denne turen er ikke tillatt mellom 07:00 og 14:00 på onsdager og fredager, men heldigvis for Anne (Rudsengen) og meg var det bare mandag.
Vi fulgte rute #4 - Siete Cañadas 0,8km til vi kom til en grusvei. Normalruta til toppen følger veien et stykke østover og går så opp i passet mellom Guajara og Pasajirón. Vi valgte korteste rute, krysset veien og fulgte rute #31 - Cumbres de Ucanca. Vi fortsatte opp en rygg langs en OK sti til den dreide øst og fulgte en markant hylle opp til toppen. På avstand så det helt vilt ut at man skulle gå den hyllen, men den >>>
Tenerife - Dag 1: Montaña Rajada
- Date:
- 15.11.2015
- Characteristic:
- Hillwalk
- Duration:
- 0:39h
- Distance:
- 4.0km
På vei fra flyplassen i syd valgte vi å ta veien forbi Teide for å komme til Puerto de la Cruz. Siden vi skulle forsøke oss på Teide 2 dager senere ville vi være så mye som mulig oppe på fjellet før bestigningen - for akklimatiseringens skyld. Så da vi kjørte forbi der hvor stien til Teide begynner valgte vi å ta en tur opp til Montaña Rajada.
Vi fulgte Teide-stien et lite stykke, deretter en grusvei opp til en bygning. Herfra gikk vi opp på Rajada. Toppen som synes paddeflat fra avstand hadde masse spennende terreng å by på. Og ikke minst, vi fikk la kroppene våre kjenne litt på 2500 moh.
Det var litt uklart hva som var selve toppen så vi besøkte de tre knausene som kunne være kandidater.
Andre bilder fra bilveien...
Neste dag: Montaña de Guajara, Montaña Pasajirón og Roque de la Grieta
Rjåhornet - i haglebyger på toppen
- Date:
- 13.11.2015
- Characteristic:
- Hillwalk
- Duration:
- 1:00h
- Distance:
- 6.0km
Igjen begredelig vær, men det kom en liten værluke på ettermiddagen. Det holdt helt til vi kom til toppen. Der var det haglebyger. En liten dosis med hagl lå stuet sammen på benken da vi kom opp. Sesongens første snø på Rjåhornet!
Rjåhornet og Nakken
- Date:
- 12.11.2015
- Characteristic:
- Hillwalk
- Duration:
- 2:55h
- Distance:
- 7.9km
Fin kveldstur med Karma. Endelig en ettermiddag uten regn. Vi ankom toppen i det mørket falt på. På vei ned gikk vi over Nakken.
Huldrehornet i øsende regn
- Date:
- 11.11.2015
- Characteristic:
- Hillwalk
- Distance:
- 4.5km
Enda en dag med DRITTVÆR. Karma og jeg holdt oss i den lokale skogen...
Nakken - Turbokavlesing
- Date:
- 10.11.2015
- Characteristic:
- Hillwalk
- Distance:
- 1.1km
Ny turbokavlesing, denne gang på Nakken. Her var stien ganske gjengrodd og ikke så mange besøkende i boka. Her må det ryddes!
Geithornet - en stemningsrapport fra Standalsfjella
- Date:
- 08.11.2015
- Characteristic:
- Hillwalk
- Duration:
- 2:47h
- Distance:
- 6.7km
Jeg har lenge tenkt på å få "krysset av" Geithornet fra to-do lista, og da været i dag ble mye bedre enn fryktet så var det dit det bar. Fladalen var ikke helt ukjent terreng for meg, etter tidligere besøk av Langenestinden og Nordre Sætretind , men Anne hadde aldri vært i denne dalen før. Jeg hadde heller ikke sett den nye anleggsveien før så her var det litt nytt for alle. Da jeg fortalte Karma at jeg hadde hatt min tidligere hund (Troll - dachs) på Langenestinden kunne jeg ane et snev av misunnelse, men jeg beroliget henne med at hun kommer seg nok opp på den toppen - også kalt Standalshornet - før eller senere...
Vi kom oss avgårde ganske nøyaktig kl. 12:00 og fulgte veien til endes. Så krysset vi elva og tok sikte rett opp. Det var ganske lettgått terreng (dette må forståes på riktig måte...), >>>
Fra Aursnes til Eiksund via Haddalshornet og Svenskeveien
- Date:
- 07.11.2015
- Characteristic:
- Hillwalk
- Duration:
- 3:00h
- Distance:
- 9.8km
I dag skulle jeg vise Anne nye stier som jeg hadde oppdaget mens hun var på Kilimanjaro. Nå er ikke sørsiden av Hareidlandet like eksotisk som Afrikas høyfjell og savanner, men det er ingen grunn til å ikke være glad i nærområdet sitt for det!
Vi parkerte en bil ved Gjerdet (Eiksund) og kjørte videre til Aursnes for å gå stien til Haddalshornet. Det var bygevær men vi satset på at vi skulle få flaks. Og det fikk vi. Det var ikke mange dråper som traff oss på vår vei til Haddalshornet.
Vi fulgte den merkede stien helt til 400 moh, der stien går rett sør en halv kilometer - mot Skjoratua. Vi var ikke fristet av den omveien så vi fortsatte rett fram. Vi har nok ikke vært alene om den tanken da vi kunne følge en umerket, delvis vardet sti helt opp til Haddalshornet.
Neste stopp >>>