Archive - Date
Archive - Activity
- Bike trip (10)
-
Climbing (8)
- Alpine climbing (8)
-
Drive (1)
- Car drive (1)
- Other trip (1)
-
Ski trip (339)
- Backcountry skiing (176)
- Cross-country skiing (68)
- Randonnée/Telemark (82)
- Trip by foot (315)
Archive - Geography

Favourite peaks
Høgeloft
- Date:
- 20.03.2022
- Characteristic:
- Randonnée/Telemark
- Distance:
- 18.5km
Nydelig vær og skyfri himmel denne søndag morgen. Kjørte til Hemsedalsfjellet for å bestige noen nye fjelltopper i Hemsedal. Første tur gikk til Høgeloft (1920 m) - høyeste topp på Filefjell samt kommunetopp i Hemsedal og Lærdal. Hadde lenge planlagt å bestige dette fjellet, på en klarværsdag på senvinteren. Med dagens værmelding passet det derfor veldig bra å legge turen hit.
Startet turen like etter kl. 7, da solen stod opp over parkeringsplassen ved vestenden av Eldrevatnet (1116 m). Det ble andre turen med mine nye randonnée ski - et godt kjøp! Til forskjell fra hvor særdeles snøfattig det hadde vært på Østlandet denne vinteren, var forholdene bedre på Filefjell, og med litt nysnø fra tre dager siden var det relativt gode forhold i dag. I øvre område rundt toppen >>>
Fleskedalsnosi, Fleskedalen og Snøggeknosi
- Date:
- 01.08.2021
- Characteristic:
- Hillwalk
- Distance:
- 20.8km
Søndag 1. august, dagen etter vi gikk Uranostindtraversen , var planen å bestige noen nye topper på Jotunheimen > 100 m. pf-listen, siden vi teltet der. I området rundt Koldedalen er det ikke bare kjente 2000-metertopper som Falketind og Uranostinden som er verdt å besøke, også flere lavere fjell som tilbyr førsteklasses utsikt. Nina hadde en belastningsskade i kneet, og ville ta det med ro ved teltet etter gårsdagens tur. Det samme ønsket Magnus. Dermed dro jeg på tur på egenhånd i dag, til noen nye topper nordvest for Koldedalen.
Første topp var Fleskedalsnosi (1780) . Merkelig at toppen har dette navnet på Peakbook, da det på kartet står Skarbottsnosi. I kjølig, skyet sommervær fulgte jeg DNT-merket sti fra parkeringen ved veibommen i Koldedalen mot Skogadalsbøen. Ved stikrysset vest for >>>
Uranostindtraversen
- Date:
- 31.07.2021
- Characteristic:
- Alpine climbing
- Distance:
- 15.7km
Nina, Magnus og jeg ankom Koldedalen sent fredag kveld i varmt, klart og pent sommervær. Turen vi skulle gå neste dag hadde jeg gledet meg til lenge, nemlig Uranostindtraversen. Uranstinden er godt synlig fra flere steder i området, og fjellet er gjerne omtalt som en av Jotunheimens vakreste tinder. Etter vår praktfulle tur til Falketind og Stølsnostinden i fjor, var vi spente på årets sommertur. Den kvasse sydryggen til Uranostinden er blitt et populært turmål, og flere firmaer tilbyr føring over denne ruten til topps. I år var vi litt sent ute med å bestille tur, først i starten av juni. Vi kontaktet Tyin Aktiv og Jostedalen Breførerlag, men ingen av disse hadde ledig kapasitet den siste lørdagen i juli, som passet oss best. Da vi forhørte oss med Jotunheimen Arrangement, viste det seg at de hadde en >>>
Rundhaugan, Guridalsnosi og Keisaren
- Date:
- 29.05.2021
- Characteristic:
- Backcountry skiing
- Distance:
- 19.5km
Fjellskitur til 3 topper syd for Sognefjellet i Jotunheimen nasjonalpark. Varmt og solrikt sommervær, 14 varmegrader, svak vind og sammenhengende skiføre på hele turen.
Falketind 200 årsjubileum og Stølsnostinden
- Date:
- 25.07.2020
- Characteristic:
- Alpine climbing
- Distance:
- 20.8km
I anledning 200 års jubileet for førstebestigningen av Falketind (2067 m) bestemte vi oss (en liten gruppe på fire - Karin, Magnus, Nina og meg) å ta turen til Falketind i juli 2020. Falketind er kjent for å være det første fjellet av alpin karakter som er klatret i Norge, og førstebestigningen omtales ofte som "oppdagelsen av Jotunheimen". Pionerene Boeck, Keilhau og Urden tok seg opp til toppen 14. juli 1820. I år var 14. juli en tirsdag, men for oss passet det best å ta turen på en lørdag, så dermed falt datoen på den 25. juli. Turen ble booket allerede i januar gjennom Jostedalen Breførerlag, som også kunne tilby en rundtur via Stølsnostinden (2074 m). Da vi først skulle ta oss opp på Falketind, var det fristende å inkludere denne toppen siden den ligger i >>>
Lengst vest i Vang langfredag
- Date:
- 10.04.2020
- Characteristic:
- Backcountry skiing
- Distance:
- 25.9km
På påskens kanskje fineste dag værmessig ble det tur til Tyin. Parkerte ved en stor parkeringsplass langs FV53 ved Sletterust i østenden av Torolmen langfredag morgen. Det var masse andre biler parkert her allerede. Været var delvis skyet, 5 minusgrader og det blåste en lett vestlig bris da jeg startet å gå i retning Svarteknippa (1437 m) litt før kl. 9.30. Krysset først broen øst for Torolmen. Innsjøen var ikke dekket av is, da vannet her er regulert. Et lite lag med fersk nysnø gjorde skiforholdene i dag noe bedre enn de siste dagene, men enkelte steder var nysnøen blåst av, så det var hard og tidvis isete skare som underlag. Med andre ord var skiføret ikke helt ypperlig, noe varierende, men også bra mange steder, særlig i områder i le for vinden.
Det gikk raskt opp til >>>