Archive - Date

Archive - Activity

Archive - Geography

Collected lists

Sokse påskeaften

Date:
16.04.2022
Characteristic:
Randonnée/Telemark
Distance:
14.0km

En meget bra topptur i strålende påskevær fra Leirdalen til Sokse. Svake vindforhold, god temperatur, topp snøforhold og en utrolig fin nedkjøring på Storbrean. Artig, bratt klyving opp rennen til Sokse der vi benyttet stegjern og isøks. Kjempeutsikt på toppen av Sokse! Vi gikk oppom begge topper; Sokse og Sokse Nordklo. Tur med en gruppe inkludert Þróndeimr (Christian Nesset) , Stian og Mari fra Visit Jotunheimen.

Map    

Kniven og Sauen langfredag

Date:
15.04.2022
Characteristic:
Randonnée/Telemark
Distance:
13.1km

En nydelig langfredag med topptur til Kniven og Sauen. Turen startet på Krossbu kl. 9. Det var ganske kaldt der på morgenen, men det ble raskt varmere i bakkene opp mot Leirbrean. Mye folk på ski rundt Smørstabbtindan i dag, og det så ut til å være folk på alle topper omkring oss. Ved foten av Kniven satte vi fra oss skiene og tok på oss stegjern og frem med isøks. Herfra klyvet vi opp til Kniven. Gode spor i snøen og mye snø i terrenget. Vi stod på toppen 4 timer etter start på Krossbu. Det var vindstille og vanvittig varmt i solen på Kniven - rene tropevarmen kjentes det ut som! Skiftet raskt til t-shirt, og nøt den flotte utsikt. Vi tok lunch etterpå ved foten av fjellet før vi gikk oppom Sauen - som ble en bonustopp på turen. Etterpå fikk vi glede av en fantastisk nedkjøring >>>

Map    

Geitenatten

Date:
03.04.2022
Characteristic:
Hike
Distance:
3.1km

Dagens siste topptur, nr. 5. Krevende terreng å ta seg gjennom. Tett skog og stedvis bratt. Skyet vær.

Map    

Deighovd

Date:
03.04.2022
Characteristic:
Hike
Distance:
1.3km

En veldig kort topptur unnagjort på halvtimen. Åpent hogstfelt fra veien til toppen. Skyet, kjølig vær.

Map    

Benterudnatten

Date:
03.04.2022
Characteristic:
Hike
Distance:
2.9km

En kort topptur. Først over et jorde, så over et gjerde og inn i skogen. Enkel rygg å følge, relativt åpen skog. Tørt i terrenget. Skyet vær.

Map    

Klevarudnatten

Date:
03.04.2022
Characteristic:
Hike
Distance:
4.2km

Enkel topptur på tydelig sti. Skyet, kjølig vær.

Map    

Lisbetnøbbi

Date:
03.04.2022
Characteristic:
Hike
Distance:
4.3km

En kort, enkel fottur. Tørt i terrenget, god sti til toppen. Kjølig og skyet vær.

Map    

Rasletinden

Date:
01.04.2022
Characteristic:
Randonnée/Telemark
Distance:
13.7km

Svært lite snø. Hardt føre, skavlete og stedvis isete. Ikke å anbefale for øyeblikket. Mer snø må til. Veldig kaldt, 13 minusgrader på toppen og svak vind fra nord. Solen varmet ikke mye i dag. Årets første tur over 2000 meter.

Map    

Høgevarde, Ranten og Gråfjell

Date:
31.03.2022
Characteristic:
Randonnée/Telemark
Distance:
19.3km

Topptur på ski fra Tempelseter siste dagen i mars. Kjølig delvis skyet vær og vestlig bris. Skydekket lettet litt i løpet av ettermiddagen. Særdeles lite snø i området, omtrent ikke skiføre under 1100 meter. Fulgte delvis en scooter-løype fra Tempelseter til Gamle Høgevarde turisthytte (1395 m).

Map    

Augunshaug

Date:
30.03.2022
Characteristic:
Randonnée/Telemark
Duration:
2:00h
Distance:
9.8km

Hardt og lite snø. Stine, som var litt sent ute (etter meg) møtte jeg på toppen av skianlegget, og sammen stod vi ned bakken. Flott å kjøre ned alpinbakken i nypreparerte nedfarter etter åpningstid. Lettskyet, pent og kaldt vintervær.

Map