Archive - Date

Archive - Geography

Collected lists

Altea

Date:
27.09.2025
Distance:
10.6km

Map    

Alt del Governador/Sierra Helada

Date:
27.09.2025
Distance:
3.9km

Map    

Sierra Helada - og nærkontakt med slange

Date:
26.09.2025
Distance:
4.0km

26,5 C og ny « high noon» tur til Sierra Helada. Noe bedre akklimatisert i dag enn for en liten uke siden, men «fikk det» litt vel halvveis. Tror helst det skyldtes væsketap og ikke det faktum at en sortfarget slange pilte over stien bare en halvmeter eller så foran meg; ca 60-70cm lang og med en slags « kjøl» på ryggen. Satser på at det var en ufarlig art, lignet ikke på en av de tre giftige viper-artene som finnes i Spania. Deilig bris på toppen. Atskillig mer « vidvinkel» syn på vei nedover enn i starten av turen, som gikk nesten en time raskere enn en uke tidligere.

Map    

Faro de Albir

Date:
25.09.2025
Characteristic:
Hike
Distance:
5.5km

Map    

Cabeco d’Or

Date:
24.09.2025
Distance:
9.6km

Map    

Calpe - Penon d’Ifac

Date:
22.09.2025
Duration:
2:14h
Distance:
5.9km

Besteg kalksteinsklippen ved Calpe i 2010, husker fjellet var ualminnelig glatt. Start fra Playa del Fossa. På fin delvis steinlagt vei i slyng oppover til tunnelen gjennom fjellet. Herfra på smal og stedvis litt luftig sti et godt stykke sørover til merket sti igjen svingte nordover mot toppen. Bente valgte å stoppe her mens jeg fortsatte mot toppen. Stedvis lett klyving, mest uvant var usedvanlig blankpolert og glatt kalkstein/ marmor etter trolig millionvis av skotråkk opp gjennom årene. Spektakulær utsikt fra toppen.

Map    

Serra Gelada - i 29 grada

Date:
20.09.2025
Distance:
4.0km

Fra 13C og regn i Bergen til resiprok temperatur på Costa Blanca. Mitt turfølge la av sted i friskt tempo, men fikk ganske rakt beskjed om at klimatisk akklimatisering slett ikke var på plass. Hyppige pauser, hyppige drikkesteder og dunking av hodeplagg hjalp dog noe, og til slutt ble vi belønnet med den flotte utsikten fra Sierra Helada/Serra Gelada/Alt de Governador Måtte selvsagt bevilge oss hver sin Magnum iskrem etter besøk på Isfjellet; smakte vidunderlig! Satser på bedre varmetilpasning etter hvert.

Map    

Siste morgentur i sommervarme

Date:
27.11.2024
Distance:
3.4km
Map    

Formiddagstur

Date:
26.11.2024
Distance:
4.1km

Map    

Cueva del Canaria kveldstur

Date:
25.11.2024
Distance:
3.6km

Map