Archive - Date
Archive - Activity
-
Bike trip (25)
- Bike trip - mixed (24)
- Bike trip - off-road (1)
-
Climbing (13)
- Alpine climbing (3)
- Bouldering (10)
- Other trip (1)
-
Other winter trip (59)
- Snowshoe trip (59)
-
Ski trip (173)
- Backcountry skiing (64)
- Cross-country skiing (43)
- Randonnée/Telemark (66)
-
Trip by foot (1502)
- Alpine trip (29)
- Hike (553)
- Hillwalk (899)
- Jogging (1)
- Walk (3)
Archive - Geography
Peakbook-Friends
Favourite trips
Favourite peaks
Signalen(7. og siste 100pf) på Sotra
- Date:
- 13.12.2014
- Characteristic:
- Hike
En smule turabstinens etter 2 ukers turpause grunnet en trøblete bihulebetennelse, derfor 2 turer på denne dagen som etter hvert ikke ble så verst etter alt styggeværet de siste 2 ukene. Parkering ved Kiwi på Møvik, vei nordover 200 m mot vannverk. Sti videre i terrenget mot nord. Skumring, men skiftende skydekke, og bra lys. Knapt 20 min til toppunkt Signalen med varde og trigonometrisk punkt. Også en topp lenger vest, men denne klart lavere. Totalt 35 min tur/retur. Dermed var siste av syv 100pf+ på Sotra/Lille-Sotra besteget(Ikke en dag for tidlig; og takk til Peakbook :-))
Tur til Sangolthornet
- Date:
- 24.11.2014
- Characteristic:
- Hike
Kjøring til Sund, ta av mot Klokkarvik litt sør for Skogsvågskiftet/Sund Senter. Etter noen km ta av mot Skagasjøen/Skaganeset til venstre. Etter ca 700 m på denne veien ta skarpt til høyre(ca 135gr.), kjøring liten kilometer i boligfelt langs denne veien. Ser nå markert topp rett i mot (sør) som er Sangolthornet. Parkering for et par biler på høyre side rett etter siste husene. Gå over fuktig jorde( i alle fall bløtt i dag) mot vest(rett til høyre, ørlite bakover ift retningen på veien), sti finnes på vestsiden av det lille jordet, må stige over gjerde. Stien går videre vest for høydedrag nord for Sangolthornet og videre i markert skar langs den bratte vestsiden av toppen og opp på sørvestsiden. Jeg gikk stien NED, men fant den ikke på vei opp, en bestigning som ble >>>
Topper på Sotra en vakker novemberdag
- Date:
- 18.11.2014
- Characteristic:
- Hike
Knappskogsfjellet(Skjenet). Parkering et par hundre meter forbi Knappskog Skule ved krapp sving(Hesteskoen). Fin sti til toppen retning vest-sørvest, vid utsikt, særlig på en dag som i dag
Spjeldsfjellet: Parkering litt nord for Spjeld, sti like før toppen av bakke på riksveien nord for Spjeld, på vestre side av veien. Godt merket sti med god varding, lett å finne selv i mørket. 2 topper, den sørligste markert med toppvarde(ikke helt lett å bedømme høydeforskjeller i mørket..)Ved nedstigning pass på å ikke gå ned sti som kommer lenger nord fra(Maggevarden?)
Botlenipa-Høyest på Litlesotra
- Date:
- 10.11.2014
- Characteristic:
- Hike
Fulgte nyanlagte Kyrkjevegen i terrenget fra Foldnes til Hjelteryggen. Tok av like før enden av vegen på Hjelteryggen ut i terrenget mot nord. Småhasardiøst i mørket, hodelykt god å ha. Etter litt leting opp og ned var jeg på definitivt høyeste toppen på LilleSotra, ad noe uortodoks atkomst. Bommet litt på ruta på returen, prøvde å gå ned vei forbi vannverk/høydebasseng, men kom da i helt gal retning ift Kyrkjevegen. Gikk så ut i ulendt terreng igjen men kom for lite langt vest ift atkomstruten og valgte å liste meg gjennom en hage for så å komme ned på Kyrkjevegen(har sett på andre turrapporter at dette er en løsning andre Peakbook-brukere enkelte ganger må velge også for å lettest mulig komme til og fra ønsket mål...:-))
Førdesveten
- Date:
- 28.06.2012
Nok en kommunetopp i sikte. Grei tur. Rett sør for toppen hvesende hoggorm i en bergsprekk. Her skal visstnok være veldig mye av arten i området