Archive - Date

Archive - Geography

Collected lists

Bortført av UFO, eller hacking av PB-appen?

Date:
10.12.2018
Distance:
5.1km
Map    

Rundtur Askøy Sør

Date:
09.12.2018
Characteristic:
Hike
Distance:
5.3km
Map    

Spjeldsfjellet

Date:
08.12.2018
Characteristic:
Hillwalk
Distance:
1.9km

Fin skumringstur til Spjeldsfjellet. Parkerte like ved busskur Spjeld Nord, der tydelig sti starter knapt hundre meter nord for busskuret. Flere på tur med hunder, et par av dem gikk løse i terrenget. En gruppe på tre med sine respektive firbeinte turkamerater som jeg traff på veien ned satte pris på tips om løse hunder lenger oppe mot toppen. Fint opp til dette flotte kystfjellet som har overraskende god utsikt trass i den lave høyden over havet. Hodelykt kom godt med etterhvert.

Map    

Lyderhorn solnedgangstur

Date:
08.12.2018
Characteristic:
Hillwalk
Distance:
2.0km

Map    

Løvstakken - med hyggelig treff og fjellprat

Date:
06.12.2018
Characteristic:
Hillwalk
Distance:
3.3km

Etter avtale i byen mulighet for tur; som så mange ganger før på Løvstakken; nedbør var ikke meldt før kl 15 og uteklær har man noen ganger/ofte med i bilen "just in case" (of an opportunity..for a mountain hike..) Gikk (heldigvis) opp klyvepartiet. Rett etter passering av dette stanset jeg for å ta på brodder idet jeg hører en kjent stemme, som viser seg å tilhøre Ivar, en god turkamerat som jeg har gått mange minneverdige turer sammen med i årenes løp; Ivar på vei ned fra Løvstakken. Det ble som vanlig en hyggelig prat, inkludert "intensjonsavtaler" om felles turer "når lyset vender tilbake"(Sunnfjordbjørnen, Grovabreen, Fedalsnibba...). Etter dette uventede men desto hyggeligere treffet fortsatte vi henholdsvis videre oppover og nedover. Lite vind >>>

Map    

Løvstakken i kuling og haglbyger

Date:
04.12.2018
Duration:
1:14h
Distance:
3.3km

Uncas

Map    

Storrinden

Date:
02.12.2018
Characteristic:
Hike
Duration:
0:27h
Distance:
2.6km
Map    

Storrinden

Date:
30.11.2018
Characteristic:
Hike
Distance:
2.5km
Map    

Løvstakken

Date:
27.11.2018
Characteristic:
Hillwalk
Distance:
3.2km

Det nydelige senhøstværet bare fortsetter og fortsetter, men om en dag eller to er det visst slutt i følge meteorologene, da er det meldt vind opp i storm, mye regn og tempertaturstigning til 9-10 C. I åpne områder rim på fjellet ellers relativt tørt, og lettgått. Litt tung i bena etter litt rask start. Skarp luft og flott utsikt med et spesielt lys i den lave midtvintersolen(i slutten av november blir ikke solhøyden veldig mye lavere frem til vintersolverv) Rolig tur både opp og ned; god utnyttelse av en av de siste finværsdagene på en stund(?)

Map    

Rubbeheia - Iveland

Date:
25.11.2018
Characteristic:
Hike
Distance:
4.0km

Etter tur til Sør for Himmelsyna som hadde gått raskere enn antatt grunnet hardfrosset lettgått barmark, innså jeg at også i dag lot mine som vanlig i overkant optimistiske dagsplaner seg gjennomføre, uten å få en altfor sen hjemkomst med lang kjøretur tilbake til Vestlandet. Fant greit p-lomme ved Kvasshammarveien, fulgte kjerrevei et stykke oppover til et steinbrudd/nedlagt dagbrudd. Herfra stiløst ut i terrenget, etterhvert på hardfrosset lettgått myr som jeg kunne følge et godt stykke, til jeg måtte opp på et par rygger før jeg ankom varden på Rubbeheia, høyeste punkt i Iveland Fulgte myrene også på vei ned (neppe noen fordel i mildvær, men i dag altså meget lettgått variant) Nesten nede ved bilen fant jeg i veikanten en flere kilo tung stein bestående av ren muscovitt >>>

Map