Archive - Date
Archive - Activity
-
Bike trip (25)
- Bike trip - mixed (24)
- Bike trip - off-road (1)
-
Climbing (12)
- Alpine climbing (3)
- Bouldering (9)
- Other trip (1)
-
Other winter trip (56)
- Snowshoe trip (56)
-
Ski trip (168)
- Backcountry skiing (63)
- Cross-country skiing (41)
- Randonnée/Telemark (64)
-
Trip by foot (1445)
- Alpine trip (28)
- Hike (539)
- Hillwalk (857)
- Jogging (1)
- Walk (3)
Archive - Geography
Peakbook-Friends

Favourite trips
Favourite peaks
"Snikende ullteppe" bestigning av Luskaråsen
- Date:
- 08.10.2017
- Characteristic:
- Hike
- Distance:
- 0.9km
Hadde forsøkt å lokalisere denne temmelig lite spektakulære "toppen" i vinter, men mørke og snøvær gjorde at jeg oppga det prosjektet; dengang. Etter frisk tur til Gravfjellet et par timer tidligere snirklete kjøring til Luskeråsen hyttefelt. Parkerte litt sørøst for høyeste punkt og på vei og delvis i terrenget over flere ubebygde hyttetomter en knapp halv kilometer til toppen. Stor fin hytte rett nord for toppen. Flott utsikt til snøkledde fjell i sørøstlige Jotunheimen. En av de virkelig kjappe turene til en pf 100 topp i Valdres.
Vikåsen
- Date:
- 04.10.2017
- Characteristic:
- Hike
- Distance:
- 3.9km
Liten tur i nærområdet. Norvald sa seg straks villig til å bli på stier han kjenner "som sin egen bukselomme" og som han har vært med og merket og tilrettelagt. Meget rolig tempo med litt "skurring" til å begynne med, men etterhvert begynte maskineriet å fungere. Innom Vikåsen først, svært mye purpurlyng i sørskråningene her, fortsatt noe blomstring. Denne lokalt vanlige men nasjonalt sjeldne arten er nesten dominerende i tørre varme skråninger i dette området! Skikkelig ruskevær med kraftige regnbyger og liten kuling fra vest.
Videre på for meg ukjent sti til Jurfedthauen, en liten kilometer nordøst for hvor den ufattelige helikopterulykken fant sted halvannet år tidligere. Frisk og luftig på dette frittliggende utsiktspunktet nærme storhavet.
Takk >>>
Andershovden - knapt til å bli svett av
- Date:
- 28.08.2017
- Characteristic:
- Hike
- Duration:
- 0:37h
- Distance:
- 2.1km
Vardøyfjellet - høyest i Herøy
- Date:
- 05.08.2017
- Characteristic:
- Hike
- Duration:
- 0:31h
- Distance:
- 1.3km
Dag 2 på Dønna, hadde hatt en strålende tur til Dønnmannen i går. Like nydelig vær i dag. Fant ikke helt roen på den nydelige hvite stranden i Breivika før jeg hadde gjort et fremstøt ift Vardøyfjellet, kommunetopp i Herøy; greit å få med seg når man først er i området...Ringte Thomas, som er "fast" Peakbook-skysskar til denne kommunetoppen. Han var imidlertid bortreist, men skulle skaffe "vikar". Etter knapp times kjøring fra Breivika var jeg til veis ende ved Ytre Øksningan og kunne hilse på Fredrik som fraktet meg ut til Vardøya.
Et stykke oppover sørflanken til Vardøyfjellet lettet det plutselig en havørn bare 10-20 meter fra meg; et mektig syn. Bare synd kameraet ikke er "skuddklart" i slike øyeblikk! Fri og vid utsikt oppe på toppen, >>>
Skjellstanghaugen på Håkøya
- Date:
- 30.07.2017
- Characteristic:
- Hike
- Duration:
- 0:33h
- Distance:
- 1.3km
Monte Altissimo - flott utsiktspunkt Gardasjøen Nord
- Date:
- 08.07.2017
- Characteristic:
- Hike
- Duration:
- 2:44h
- Distance:
- 7.6km
Hadde settt meg ut denne enkle toppen dagen før på vei ned fra Monte Baldo etter flott tur til Cima Valdritta, og det var ikke veldig vanskelig å få turfølge. Etter rimelig tidlig frokost avkjørsel fra Riva del Garda, tok av i Mori og videre oppover på god vei til Brentonico. Videre herfra på SP3(Strada Provinciale 3)på markert smalere vei, hvor mange brukte hornet i de krappe og stedvis uoversiktlige svingene. Parkering på park. plassen ved Rifugio Graziani, som er høyeste punkt på veien før den svinger i sørlig retning mot østsiden av Monte Baldo. Allerede nesten fullt av biler denne fine lørdags formiddagen. Teknisk kjørbar, men steinete, vei i slyng oppover sørøstflanken av fjellet, i vakker fjelleng. Mange folk, i alle aldre, på tur.
Vi holdt, til oss å være, >>>
Store og Vesle Skjellingshovde
- Date:
- 18.06.2017
- Characteristic:
- Hike
- Duration:
- 4:40h
- Distance:
- 13.6km