Gilafjellet med David (08.04.2023)
Start point | Haugastølen (910m) |
---|---|
Endpoint | Haugastølen (910m) |
Characteristic | Backcountry skiing |
Duration | 5h 17min |
Distance | 16.7km |
Vertical meters | 976m |
GPS |
![]() ![]() |
Ascents | Gilafjellet (1,582m) | 08.04.2023 |
---|
David hadde ikke vært på Gilafjellet tidligere, og med årets kremforhold i nordflanken bare MÅTTE han også opp denne påsken. Start før kl 0900 for å rekke tilbake til barneskirenn hvor Olai 6 år skulle være med. Faste fine spor og overraskende varmt selv såpass tidlig på dagen. David hadde mine telemarkski og jeg hans Åsnes fjellski. Vi gikk rett opp allerede oppgåtte faste fine spor og var oppe ved Geiteknappen etter ca to timer. Med lette ski til en forandring opplevdes oppturen lettere enn noen gang.
Plastring av diverse gnagsår og bytting av sokker ved Geiteknappen før vi gikk videre under nesten vindstille forhold i retning hovedtoppen
Plastring av diverse gnagsår og bytting av sokker ved Geiteknappen før vi gikk videre under nesten vindstille forhold i retning hovedtoppen
Niste/frokost på bandet mellom Geiteknappen og Gilafjellet i vindstille og varme fra glitrende snøflater. Hyggelig prat med tre karer da vi ankom toppen, en av dem barsket seg t.o.m. med bar overkropp. Glemte toppbilde og fikk akkurat knipset et uskarpt bilde av Davids førstebestigning før vi snudde mot nord og ned igjen.
David imponerte med telemarksvinger for anledningen mens samme stilart på fjellski ble en litt mer utfordrende øvelse for meg enn hva jeg er vant til; brukbare svinger ble det dog likevel. Vel nede i skogen tok vi for langt øst ift oppsporet og kom inn i et klabbeuføre i den soloppvarmete nysnøen som dog ikke forhindret et terningkast seks også på denne flotte toppturen. Og barneskirennet rakk vi med god margin!
User comments