Archive - Date
Archive - Activity
-
Ski trip (27)
- Backcountry skiing (24)
- Trip by foot (225)
Archive - Geography
Favourite peaks
Kvinnherad: Grasdalsfjellet og Håfjell
- Date:
- 20.06.2015
- Characteristic:
- Hillwalk
- Distance:
- 14.5km
Stier: Traktorvei nesten opp til 600 m. Videre var det enkelte tråkk opp til Grasdalsfjellet. Traff på en merket løype ned av dette fjellet, men mistet den nede ved høyspentmastene. Litt senere dukket de røde merkene opp igjen og jeg fulgte dem et stykke , tok til venstre i et stidele merket med tallet "3". Litt senere forsvent merkingen brått. Videre opp til Håfjellet fulgte jeg noen stier/tråkk. Tilbake til traktorveien var det samme historien, mange tråkk men ikke noen sammenhengene sti. Håfjellet: Her var det 2 jamnhøye toppunkt. Målte samme høyde med GPS. Det nordligste hadde stor varde og besøksbok.
Etne: Bjørkenesnuten + 3
- Date:
- 12.06.2015
- Characteristic:
- Hillwalk
- Duration:
- 7:18h
- Distance:
- 19.9km
Mye asfaltgåing på denne turen. Valgte å ta de nærmere 5 km langs fjorden i starten av turen. 5 km asfalt på slutten av en tur kan være brutalt!
Stier: Fant endel stier og dyretråkk som var til stor hjelp. Særlig ned og opp av Aksdalsskaret. Her fant jeg en god og ryddet sti som det ver lett å følge.
Håfjellet: Litt vrient å fastsette toppunktet her. Var rundt omkring å målte med GPS uten å komme til noe resultat.
Skogsveien ned til Øvstebø var asfaltert og krydret med artige info-skilt.
Kvinnherad: Øvrehusknotten Forsøk 2.
- Date:
- 29.11.2014
- Characteristic:
- Hillwalk
- Distance:
- 4.8km
Forsøk 1 kan dere lese om her: Kvinnherad: Øvrehusknotten Forsøk 1.
Utstyrt med tips fra GeirL (Geir Lie) var jeg klar for en nytt forsøk, denne gang fra vest.
Stier: Sti merket med rød maling tar av fra anleggsveien ca 50 m etter bommen. Starten på stien er ikke lett å få øye på. Satt opp en liten varde for å gjøre det lettere. Jeg gikk rett forbi men fant en annen sti som ledet inn på den rødmerkete. Merkingen leder trolig helt til topps, men grunnet snødekke denne dagen fikk jeg ikke med meg alle merkene.
Toppen: Toppunktet på PB stemte ikke med terrenget. Flyttet toppen i PB.
Kvinnherad: Øvrehusknotten Forsøk 1.
- Date:
- 15.11.2014
- Characteristic:
- Hillwalk
- Distance:
- 6.9km
Veier: God anleggsvei opp til Rennedalsvatnet. Mange parkeringsmuligheter der. Videre går anleggsveien gjennom fjellet til Mysevatnet. Tunnelen er stengt med en låst gitterport. I gitterporten er den en liten luke som ikke er låst. I andre enden er det en treport med luke som kan åpnes. Snakket med en geitebonde ved bilen etter turen. Han uttrykte en viss forbauselse over at ikke luken i gitterporten var låst. Kanskje jeg bare var heldig ? Det er kun 1 lys i tunnelen så her trengs hodelykt og reservelykt for å komme gjennom. Etter tunnelen fortsetter veien opp til en sperredam. Stier: Rett før veien slutter ser en et blått tau som leder opp til en rampe som leder opp det første stupet. Det er kun denne ene oppgangen som virker mulig. Nedtur: Etter å ha krysset en kløft, kom jeg opp >>>
Jondal/Kvinnherad: Skyrdalssåta
- Date:
- 07.11.2014
- Characteristic:
- Hillwalk
- Distance:
- 16.3km
Stier: På et kart fra 60-tallet var det tegnet inn en sti fra Goddalsvatnet og opp hele Skyrdalen. Jeg fant stien og kunne følge den delvis oppetter dalen. Stien var veldig utydelig og utrolig vanskelig å følge. Kanskje jeg var på stien 50% av tiden. Deler av dalen var en steinrøys av typen grov ur. Kronglete.
På toppen av dalen går det en sti delvis merket med fastborrete armeringsjern og øyebolter. Et tau var lagt ut på det bratteste partiet . Mulig denne stien går helt til topps, men snø og is dekket den i så fall denne dagen.
Toppen: Det er 2 mulige toppunkt her, begge med tilnærmet samme GPS-høyde. Den nordligste var markert med en liten varde. Kan godt være høyeste punktet.
Returen: Gikk opp til Juklavatnet og fulgte anleggsveien ned til bilen.
Noe forsinket oppstart av >>>