Archive - Date
Archive - Activity
-
Bike trip (60)
- Bike trip - mixed (59)
- Bike trip - off-road (1)
-
Climbing (14)
- Alpine climbing (4)
- Sport climbing (1)
- Via ferrata (9)
-
Drive (2)
- Car drive (2)
-
Other trip (1)
- Kayaking (1)
-
Other winter trip (1)
- Snowshoe trip (1)
-
Ski trip (384)
- Backcountry skiing (317)
- Cross-country skiing (45)
-
Trip by foot (599)
- Alpine trip (14)
- Hike (425)
- Hillwalk (93)
- Jogging (12)
- Walk (50)
-
Workout (44)
- Treadmill (44)
Peakbook-Friends
Collected lists

Favourite trips
Favourite peaks
Når innholdet i kjøleskapet bestemmer turmålet
- Date:
- 05.02.2017
- Characteristic:
- Hike
- Duration:
- 2:00h
Ålfjell - ny fottur på blankisen
- Date:
- 27.01.2017
- Characteristic:
- Hike
- Duration:
- 1:28h
- Distance:
- 8.8km
Etter møte på Fagernes hadde jeg igjen et par timer med sol. Hva skulle jeg gjøre? Det ble haste-tur opp til Ålfjell, som ble besteget på samme vis som for 25 dager siden; brodder under støvlene, og den kjedelige veien opp gjennom hyttefeltet. Men sola var deilig!
Da høyeste punkt her oppe nesten er en smakssak, tok jeg en runde rundt en varde i topp-området, og var fornøyd med det.
Køla på ned igjen, og hadde ikke kunnet gjøre dette om jeg ikke hadde hatt brodder!
Skonhovdhøgda - og bålfyring med Atomsilda
- Date:
- 26.01.2017
- Characteristic:
- Hike
- Duration:
- 3:00h
- Distance:
- 0.6km
Jammen tok Atomsilda (Jørn Håvard Ask) seg tid til å komme opp en tur og fyre bål! Trivelig.
Jørn tok et utrolig flott bilde:
Skåleberget med Morten
- Date:
- 25.01.2017
- Characteristic:
- Hike
- Duration:
- 3:00h
Hyggelig tur med Morten H, og med stort bål på Skåleberget. Godt med pølser og tur-snakk.
Binnhovdnatten til fots
- Date:
- 05.01.2017
- Characteristic:
- Hike
- Duration:
- 1:51h
- Distance:
- 5.0km
Nydelig kaldt vær i dag, og jeg satset på fottur til Binnhovdknatten med isbrodder under støvlene. Det gikk stort sett veldig greit, og jeg fulgte tidvis egne skispor fra romjula. Et visst vinddrag i lufta over tregrensa krevde tiltak; på med balaklava og alpinbriller, men vindjakka forble knyttet rundt livet. Slik var jeg passe temperert hele tiden, da det var noe baksing i løssnø enkelte partier. Sank nedi til knærne, ja, til og med til hoftene et par steder hvor vinden hadde fått dårlig tak, men stort sett var det isete og asfalt-hardt å gå.
La veien oppom Sør for Binnhovdknatten , som jeg ikke har vært på tidligere. Noe bratt parti her, og jeg unngikk isflanken ved å klyve opp en liten hammer som var snøfri.
Brukte en drøy times tid til Binnhovdknatten , og oppholdet ved varden ble meget kort. -15 grader og 4-5 >>>
Freningfjellet og Fjellenden - fottur
- Date:
- 05.01.2017
- Characteristic:
- Hike
- Duration:
- 1:30h
- Distance:
- 4.8km
Etter Binnhovdnatten til fots ville jeg prøve en fottur til på Aurdalsåsen. Det gikk greit langs skiløypa et langt stykke, men det korte partiet opp gjennom skogen før snaufjellet, ble tidvis en prøvelse uten ski. "Hvor har snøen i år blitt av?" spør mange. Jo, svaret fant jeg her i bakkene før tregrensa. Å synke ned i snø til knærne gir i alle fall økt puls, og særlig når man går oppover.
På toppen forsvant sola bak et høyt skydekke, men jeg ville ha med meg Fjellenden også, for å få overblikk over formiddagens tur. PBE-et for Fjellenden stemte ikke 100%, da jeg opplevde et avvik på 20 meter. Mine gps-koordinater for varden: 32 V 524979 6757536
En "snarvei" tilbake brakte meg opp i samme heseblesende snøforhold som i skogen på veien opp, og det var en sann glede å komme >>>
Ålfjell - fottur på blankisen
- Date:
- 02.01.2017
- Characteristic:
- Hike
- Duration:
- 1:57h
- Distance:
- 8.6km
Regna med at skiforholdene var elendige, og satset på fottur med isbrodder i stedet. Litt kjedelig å gå opp veien i hyttefeltet, men jeg hadde i alle fall sol her - og lite vind inntil jeg kom over tregrensa. Fulgte skisporet til toppen, og her var snøen har som asfalt. Den var rimelig hard også utenfor veien, (men dette gjaldt ikke helt om man kom under tregrensa og nedi skogen - sjekket ut på returen, som snarvei mellom noen svinger.)
Sjekket ut flere kandidater til høyeste punkt på toppen, og fikk høyeste måling på 32 V 498604 6764828 omtrent sør for masta. Likevel blir dette så usikkert, at det får bli. Møtte flere vandrere med staver og isbrodder på returen, og slo av en prat med noen av dem. Jeg fikk i alle fall bekreftet at det bare er hytteeierne som klarer å åpne >>>
Siste tur i 2016; Nordbykollen ved Drammen
- Date:
- 31.12.2016
- Characteristic:
- Hike
- Duration:
- 0:46h
- Distance:
- 3.0km
På vei til hytta i Vestfold var det tid til en ørliten topptur. Leita litt rundt i boligfeltet på Åskollen, før jeg fant p-plassen. Fin gruset vei til jeg nådde et skilt; "Nordbytoppen", hvor jeg tok av. Nå begynte det å smelle i nyttårsraketter nedi boligfeltet - hallo! Det var vel litt tidlig?
Ganske bratt opp i lia, og jommen fikk jeg det siste minuttet med sol på denne toppen i 2016. Sjekket ut noen kandidater til høyeste punkt, alle glatte sva (!), men her virket det som om PBE-et er riktig plassert. Gjorde godt med en ny pf>100m-topp slik på tampen av året, selv om denne turen knapt gjør deg svett. (Det hører med til historien at jeg først hadde vært oppe på Konnerud og sjekket forholdene, men her var det klink-is og ellers snø, og dårlige forhold for fottur.)
Traff >>>
En kommunetopp til jul - Sæteråsen i Svelvik
- Date:
- 24.12.2016
- Characteristic:
- Hike
- Duration:
- 1:33h
- Distance:
- 6.7km
Snek meg av sted fra barndomshjemmet mens alle i huset sov på morgenen. Litt glatte partier her og der, og måtte ta det noe pent; ville ikke på legevakta i dag! Deilig å starte rett fra husdøra, og kunne la bilen stå. Det ga litt lenger tur, men været var jo flott! Spent på turstøvlene, som skomakeren i Fagernes har fikset, etter at tuppene ble litt deformert etter en båltur. Jobben var utmerket gjort, og prisen på kr 45 per støvel var det ingenting å si på! På tårnet på toppen hadde ingen skrevet seg inn i t-foreningens røde kasse og bok denne måneden...??? Men det var en grønn kasse med bok også, og denne sjekket jeg ikke. Holdt igjen på farta tilbake igjen også, og stavene reddet meg fra 3-4 piruetter og ukontrollerte rotasjoner. Gjorde godt med en kommunetopp igjen, selv >>>