Archive - Date
Archive - Activity
-
Bike trip (61)
- Bike trip - mixed (60)
- Bike trip - off-road (1)
-
Climbing (14)
- Alpine climbing (4)
- Sport climbing (1)
- Via ferrata (9)
-
Drive (2)
- Car drive (2)
-
Other trip (1)
- Kayaking (1)
-
Other winter trip (1)
- Snowshoe trip (1)
-
Ski trip (385)
- Backcountry skiing (318)
- Cross-country skiing (45)
-
Trip by foot (599)
- Alpine trip (14)
- Hike (425)
- Hillwalk (93)
- Jogging (12)
- Walk (50)
-
Workout (44)
- Treadmill (44)
Peakbook-Friends
Collected lists
Favourite trips
Favourite peaks
Vetan i Andebu - fin sti fra nord
- Date:
- 12.07.2015
- Characteristic:
- Hike
- Duration:
- 0:30h
- Distance:
- 2.1km
Etter turen på Storås hadde jeg tid til en liten pf-100-topp til i Andebu, omtrent i sentrum. Her gikk det fin merka sti opp fra nord, med infoplakater om kultur og natur og greier underveis, og med stort utsiktstårn på toppen. Hele turen tok vel maks 30 minutter.
Og jammen var dette min pf100-topp nummer 800. Jubileum altså. Hadde jeg visst dette på forhånd, skulle jeg tatt med en sjokolade!
Storås i Stokke - en liste fullført på en time
- Date:
- 11.07.2015
- Characteristic:
- Hike
- Duration:
- 0:57h
- Distance:
- 3.7km
Satt på formiddagen og så om det var noen pf>100m-topper i nærområdet av hytta i Vestfold som jeg kunne besøke, for å teste om jeg kan tracke sporene med mobilen og endomondo, og så konvertere til gpx-fil og publisere her, nå som gps-en min er ødelagt, og jeg venter på en ny. Fant Storås i Stokke, eneste topp på denne lista; meldte meg på og dro på tur med kona et par timer etterpå.
Vi kjørte etter pb-kart på skjermen, som jeg hadde tatt bilde av med mobilen. Uvant å bruke kart igjen, men morsomt! Fant fram til Rømminga gård, og så at det var forbudsskilt for motorkjøretøy på veien videre. Helt greit, været var fint, så vi gikk ut til kleggen og fluene, og med kurs for toppen:
Snart gikk det oppover på mer og mer tilgrodde skogsveier. Til slutt måtte vi rett opp >>>
Skoræ - kommunetoppene på Sørlandet fullført!
- Date:
- 09.07.2015
Så var dagen kommet for avslutningen av kommunetoppene i Vest-Agder og på Sørlandet. Jeg hadde kvelden i forveien kjørt nordover fra Lyfjellet i Farsund, og kjørt både langt og lengre enn langt, som det heter i eventyrene, for å komme til Ljosland. Den ligger bortgjemt og isolert, denne Skoræ. Videre hadde jeg fulgt veien opp i et hyttefelt vest for Ljosland, og funnet en stor plass og parkert sørøst for Farevatn (724). Herfra var det bare 3,8 km i luftlinje til Skoræ; altså en lett og liten tur i morgen! Her hadde jeg fin utsikt over vannet og tok kvelden bak i bilen.
Det regnet på morgenen, men det var varslet opplett for flere timer siden, så jeg ble liggende og dra meg litt. Så stoppet regnet, og jeg sto opp og gjorde meg klar. Jammen kom opplettet nå - det passet utmerket. Klokka >>>
Trogfjell via ferrata - og farvel til gps-en min :(
- Date:
- 09.07.2015
Fullføringa av kommunetoppene på Sørlandet ble fullført med en stopp i Åmli, hvor jeg hadde lest at det skulle være en via ferrata ved Trogfjell. Var innom kommunehuset og spurte om informasjon, men sommervikaren der hadde ikke hørt om dette, og visste ikke hva via ferrata var for noe (enda den viste seg å gå 900 m vest for bygget hun satt i!!!!). En brosjyre der om Trogfjell nevnte dette i en setning, og det var nok for meg.
Jeg kjørte over broa (mot vest, obs; man må inn i sentrum i Åmli, for å komme over denne brua) og parkerte ved museet. Været var flott, så parkeringa her var egentlig full, men jeg fikk skvist meg inn. Det går nemlig en flott tilrettelagt sti (tegnet inn på kartet) opp til Trogfjell (430 moh), og denne fulgte jeg først. Mange infoplakater underveis om >>>
Lyfjellet - i migrenetåke og tåke
- Date:
- 08.07.2015
Hadde fått et par dagers "perm" fra familieferien på hytta i Vestfold, for å plukke de siste kommunetoppene på Sørlandet - de lå jo likevel i "nærområdet", hvis begrep for anledningen var kraftig utvidet, kremt, kremt.
4t kjøring inkludert et migreneanfall hadde brakt meg til et kjent, men ikke kjært sted, hvor jeg hadde vært og parkert tidligere. Faktisk for bare 1,5 år siden - og det i sterk kuling.
Jeg hadde med sykkel, men orket ikke pga migrenen å styre med dette, men nøyde meg med rolig gange opp veien. Det hadde regnet heftig i hele dag, men nå holdt det opp heldigvis - men i tråd med yr.no's varsel - ikke verst. Etter 1 km rolig gange befant jeg meg snaut 300 m øst for toppen. Her var den noen varder, og antydninger til et tråkk, så jeg svingte ut i bushen. Tråkket forsvant >>>
Rundhøe - liten skitur til middags
- Date:
- 28.06.2015
- Characteristic:
- Backcountry skiing
- Duration:
- 0:51h
- Distance:
- 3.3km
Etter et par småturer tidligere på dagen, passet det med en liten skitur avslutningsvis. Rundhøes østflanke bød på store snøfelter fortsatt, så jeg satte på kortfellene og ruslet opp så langt jeg kom. De siste par hundre meterne måtte jeg likevel ta til fots. Tror jeg brukte drøyt halvtimen opp.
Så var det bare å rive fellene av og suse ned til bilen. Dette var rekord for meg, med tanke på skitur: Aldri har jeg gått på ski så seint i juni tidligere! Nå blir det to-tre uker med familien på hytta i Vestfold, og "ferie" fra fjellet - og det er helt greit.
Heranoshøe - liten svipptur til lunsj
- Date:
- 28.06.2015
- Characteristic:
- Hike
- Duration:
- 1:30h
- Distance:
- 3.9km
Dette bød ikke på store utfordringen, og jeg tok toppen omtrent korteste veien, på beina opp sørflanken. Lettgått terreng. Toppunktet, som var helt entydig i terrenget, stemte ikke med peakbooks, så nå har jeg rettet opp koordinatene her.
Tok med meg østtoppen også på veien tilbake, da det ikke bød på særlig omvei. I slikt vær er det jo bare kos å være ute.
Smådalshøe - morgentur til fots
- Date:
- 28.06.2015
- Characteristic:
- Hillwalk
- Duration:
- 3:00h
- Distance:
- 9.2km
Etter gårdagens skitur satset jeg på fottur i dag, men det ble litt snøvassing pga dårlige veivalg. Likevel, når været er perfekt, så gjør slikt lite. Etter å ha krysset et nesten kilometerstort "snøbasseng", nådde jeg barmark igjen, og kom tett på toppen:
Om toppen var lite spennende, så var utsikten flott inn i Trollsteinkvolven:
Jeg tok like så godt et videopanorama også, så fin var utsikten i mange retninger - og været var jo eventyrlig flott:
Tok en mer snørik retur, som var mer behagelig for beina. Drøyt tre timer på tur.
Sommerskitur og pf100-sanking v/Glitterheim
- Date:
- 27.06.2015
- Characteristic:
- Backcountry skiing
- Duration:
- 8:00h
- Distance:
- 36.2km
Videopanorama fra Austre Hestlægerhø:
Man ser først Nautgardstinden, så Besshø - Surtningssuimassivet med flere topper, og etter 55 sek er Glittertinden i senter av bildet:
To knalldager var varslet, og jeg skulle benytte dem godt i området nær Glitterheim.
Syklet inn med skia spent fast på sykkelen, og tok dem på etter broa . Gikk med kortfeller, som var teipet fast i bakkant. Det var noen bare flekker her og der, men stort sett snø opp til 1700 moh i SV-flanken for Veslkjølen , som var dagens første mål. Ingen hadde notert bestigninger på denne toppen til nå her på peakbook. Det har blitt en del slike "førstebestigninger" i det siste - og det i selveste Jotunheimen!
Nå var det lett på ski, men noe drygere enn antatt, opp til neste topp; Austre Hestlægerhøe . Begynte å synke litt ned i snøen nå, for >>>
Min første via ferrata i Norge; Lom (Eggjapiken)
- Date:
- 26.06.2015
- Characteristic:
- Via ferrata
- Duration:
- 5:00h
- Distance:
- 6.6km
Været var sånn halvdårlig i fjellet, og da passet det bra å sjekke ut denne via ferrataen, som jeg lenge hadde tenkt å teste. Parkerte nede ved Nissegården hytter, aktiviteter og camping , et sted som virker ganske forfallent nå, og var spent på om vf-ruta også var forfalt. Det sto skilt om at man skulle ta kontakt med resepsjonen før man benyttet ferrataen, men det var ingen i resepsjonen, så da droppet jeg den biten. Dessuten visste jeg det som er å vite om emnet, og alt utstyr var på plass i sekken; sele, hjelm og via ferrata-settet som fortsatt var ubrukt.
Først gikk jeg opp til hovedveien, der et skilt viste "Lomsegga" ved gps: 32 V 475207 6857391 på 390 moh. Fra nå av var ruta "merket" med et blått tau omtrent hele veien, av en eller annen merkelig grunn:
I skogen bar forresten ruta preg av gjengroing, >>>