Archive - Date
Archive - Activity
-
Drive (6)
- Car drive (6)
-
Ski trip (162)
- Backcountry skiing (53)
- Cross-country skiing (97)
-
Trip by foot (835)
- Alpine trip (16)
- Hike (520)
- Hillwalk (263)
- Jogging (1)
- Walk (35)
Peakbook-Friends
Fosståskollen & Høgåsen i Aurskog-Høland
- Date:
- 09.12.2016
- Characteristic:
- Hike
- Distance:
- 3.9km
Tenkte det var greit å avslutte arbeidsuka med et par skogsturer i finværet. Plussgrader da jeg dro fra Oslo og kjørte forbi Fetsund. Gjennom skogene mot Løken og Fosser sank temperaturen til litt under null, men med saltede veier var det ingen fare å kjøre. I Fosser svingte jeg østover på Fv229, men denne veien var ikke saltet. Her gjorde et rimlag veien ganske sleip. Jeg tok det med ro, og parkerte i en sving hvor det heter Hestmyrkroken. I nordsiden av svingen var det rester etter en tidligere vei, og plass til flere biler her.
I starten fulgte jeg Fv229 noen meter, senere grusvei et stykke, før jeg gikk inn i skogen opp mot Fosståskollen (266). Denne toppen er nok litt besøkt, for jeg møtte flere stier på veien oppover. Jeg fulgte stien der jeg kunne, og for øvrig var det kurant >>>
Skumringstimen på Røysen - Larvik
- Date:
- 26.11.2016
- Characteristic:
- Hike
- Distance:
- 1.5km
Dagen var definitivt på hell da jeg kjørte østover på E18 forbi Larvik. Egentlig var jeg fornøyd etter 2 turer vest for Larvik, men ennå ville det ta nærmere 1 time før det var helt mørkt. Jeg kunne rekke en bitteliten tur til... Så da svingte jeg av ved Ringdal og kjørte nordover på noen mindre veier til parkeringen ved Årkvisla. Jeg hadde nemlig hatt turen til Røysen (147) som en mulig "dessert" hvis jeg rakk. For dette er en veldig kort og enkel tur, og jeg beregnet rundt en halvtime totalt på den.
Jeg parkerte ved et postkasseskur som står i krysset hvor man svinger av til Årkvisla. Derfra fulgte jeg god traktorvei vestover mot Røysen (147). Siste biten opp mot toppen gikk jeg i lettgått terreng uten å se noen sti. Den går muligens et annet sted... På flatt >>>
Nesskjeggen - Larvik
- Date:
- 26.11.2016
- Characteristic:
- Hike
- Distance:
- 3.5km
Fra parkeringen ved Hoven kjørte jeg kun få minutter nordover på Kjoseveien (F70), og parkerte ved Tyskhusbakken. Fremdeles småglatt enkelte steder på veien, så det ble en rolig kjøretur.
Fra Tyskhusbakken kunne jeg følge traktorvei helt til foten av Nesskjeggen (249), og så sti siste biten. Sør for Middagskollen kuttet jeg riktignok ruta litt, siden traktorveien egentlig går i en større sløyfe nordover der, rundt en høyde på drøyt 140 moh. Opp til bandet mellom Skjeggen og Nesskjeggen (249) vasset jeg i løv, så her var stien tildekket. Siste meterne fra bandet og sørover opp på Nesskjeggen (249) dukket stien fram igjen.
Nesskjeggen (249) er en fin topp med god utsikt i flere retninger. Skulle gjerne hatt bedre tid her, men dagene er korte nå i slutten av november, så jeg tok >>>
Hoven, Falken & Buktås - Larvik
- Date:
- 26.11.2016
- Characteristic:
- Hike
- Distance:
- 4.4km
Igjen en lørdag hvor resten av familien var bortreist. Kona hos ei venninne, og barna skulle pynte pepperkakehus med fettere, kusine, tanter og mormor. Jeg hadde dermed hele dagen til egen aktivitet, og da ble det selvsagt turer, når muligheten byr seg sånn. Nå ville jeg kjøre litt lenger ned i Vestfold for å prøve meg på noen sørlandstopper. Jeg siktet meg inn mot Larvik kommune, og dit går det radig fra Drammen når fartsgrensen stort sett er 100-110 km/t.
Like etter passering Larvik svingte jeg av E18, og kjørte litt vestover på Sørlandske hovedvei (F30) forbi Vassbotn. Denne veien var stedvis temmelig glatt pga et rimlag, og i et par svinger kjente jeg bilen glapp. Bare å senke farten da gitt... Var jo faktisk kaldere her enn i Lier og Drammen! Rett før Hobekk tok jeg av F30, >>>
Storås i Stokke
- Date:
- 19.11.2016
- Characteristic:
- Hike
- Distance:
- 3.3km
Med barna på overnatting hos tante og onkel, og Grete på SATS for å trene, benyttet jeg selv muligheten til å trene på min favorittmåte denne lørdagen. Fint vær på formiddagen, men det skulle komme inn noen byger utpå dagen. Jeg kjørte sørover til Vestfold for å finne en tur med stort sett barmark. Selv om Vestfold ble neddynget i snø 14 dager tidligere, var det nå smeltet mye og blitt barmark i områdene som ligger lavt og kystnært. På denne tiden av året er det veldig kjekt å bo i nærhet av kysten. En liten kjøretur innover i landet, og man får skiføre. Eller en liten tur sørover til kystnære områder, og man får fottur. Dessuten, det er nå toppene sør på Østlandet og Sørlandet er best å bestige, med fravær av flått og hjortelusfluer!
Jeg svingte av E18 ved >>>
Melisdryss på Tjæregrashøgda - Bærum
- Date:
- 02.11.2016
- Characteristic:
- Hike
- Distance:
- 10.5km
Varslet om stort snøfall kommende helg, gjorde at jeg tok en brå avgjørelse om å utnytte en av de siste dagene med barmark. Jeg orket ikke kjøre så langt denne onsdagen, og endte opp med å legge turen til Lommedalen, som er en liten avstikker fra E18. Fra jobb i Oslo svingte jeg ganske snart av ved Sandvika, og kjørte så langt jeg kom, til den temmelig store Tobonn parkeringsplass. Dette er en av de større parkeringsplassene jeg har brukt som utgangspunkt for toppturer på en stund.
Lettskyet og pent vær da jeg parkerte, og helt bart, men veldig vått i skogen ved parkeringsplassen. Dette ville bli en rundtur hvor jeg stort sett skulle følge veier, traktorveier og stier. Mot hovedmålet, Tjæregrashøgda (485), hadde jeg det lengste strekket med vandring «offroad». Jeg kunne ha >>>
Vindfullt på Elsrudkollen - Ringerike
- Date:
- 28.10.2016
- Characteristic:
- Hike
- Distance:
- 4.7km
Fra parkeringen ved Skarrudseter kjørte jeg nå bare et par kilometer sørover mot neste turmål, som var Elsrudkollen (757). Jeg regnet med å starte i krysset like nordøst for Stormyr siden det er inntegnet en bom på veien mot Elsrudsetra og Blåbærhaugene. Her var det imidlertid ikke mye bom igjen. En gammel bolt i fjellveggen på ene siden, og en metallstolpe på andre siden av veien vitnet om at det har vært en kjetting eller noe der tidligere. Nå var det ingen kjetting å se heller. Jeg kjørte videre, men i krysset hvor veien deler seg og det går mot Blåbærhaugene til venstre og Elsrudsetra til høyre, der sto det en bom oppe på veien jeg skulle kjøre, mot Blåbærhaugene. Umulig å vite om den bommen ville bli stengt de neste par timene, så jeg parkerte på høyre side rett >>>
Råhaugen & Skarrudkollen - Ringerike
- Date:
- 28.10.2016
- Characteristic:
- Hike
- Distance:
- 7.4km
Skyfri himmel over østlandsområdet lovte godt for ettermiddagsturene jeg hadde planlagt. Jeg dro rett fra jobb i Oslo før fredagstrafikken hadde satt i gang. Etter litt kjøring i finværet var jeg på fylkesvei 172 på vestsiden av Sperillen. Rett før gården Elsrud, der fylkesvei 172 stopper, tar Elsrudseterveien av til høyre. Her er det en manuell bomkasse, men man kan også betale de 65 kronene via SMS og få faktura på mobilen. Jeg hadde et lass av mynter liggende, så da fylte jeg konvolutten med det.
Jeg kjørte opp mot Skarrudseter, til et kryss sørøst for Killingtjernet. Her parkerte jeg på en veldig stor og romslig plass, som var delvis gruset og noe gjørmete.
Jeg gikk først mot Råhaugen. I starten vestover på Skarrudseterveien, så til høyre på sti som også er inntegnet >>>
Høstrusk på Tanumkollen - Lardal
- Date:
- 23.10.2016
- Characteristic:
- Hike
- Distance:
- 3.1km
Det var en søndag morgen med ruskete oktobervær. 3 grader og regn. Kjølig nok til at åsene rundt Lierdalen var hvite fra ca 350 meter og oppover. Julie skulle i bursdag på en aktivitetsgård med bl.a. hester ved Liertoppen, så hun ble kledd i både varmt og regntett tøy. Selv ville jeg bruke tiden fra levering til henting i bursdag på tur, tross det stusselige været. To og en halv time er ikke mye når jeg helst ville på ny topp. Valget falt på Tanumkollen (270), som jeg trolig ville rekke sånn akkurat.
Fra Liertoppen svingte jeg ut på E18 og rullet så sørover. Etter en halvtimes tid passerte jeg Hvittingfoss, og noen minutter senere svingte jeg av fylkesvei 40 og kjørte opp mot Tanum gård. Jeg parkerte langs Tanumveien, og fant kjapt den blåmerkede stien til Tanumkollen (270). >>>
Spontan toppjakt i skytefelt: Lauvåsen - Kongsberg
- Date:
- 11.10.2016
- Characteristic:
- Hike
- Distance:
- 1.9km
Da jeg kom hjem etter jobb, viste det seg at både barn og kone var borte på diverse aktiviteter og ikke ville være hjemme før utpå kvelden. Jeg tok der og da en kjapp beslutning om å trimme litt, og fant raskt en topp jeg ikke hadde vært på.
Det tok tid gjennom Drammen i ettermiddagsrushen, men omsider var jeg forbi og passerte etter hvert Kongsberg på E134. Ved Meheia, der Helgevassbekken møter Storelva, svingte jeg av E134 og kjørte inn i Hengsvann skyte- og øvingsfelt. Lite aktivitet i skytefeltet nå, og jeg møtte bare et par-tre biler innover. Man kommer et stykke innover her, og første bom møtte jeg like sør for Villingbuvannet, ved noen bygninger og en stor «rundkjøring». Bommen sto oppe nå, men jeg var uansett like ved plassen jeg hadde utpekt som startsted, så jeg >>>