Hågeberg og Storeskardnuten ad Storeskardet (22.08.2017)
Ascents | Hågeberg (1,003m) | 22.08.2017 |
---|---|---|
Storeskardnuten (1,008m) | 22.08.2017 |

En tur som hadde vært i tankene ei stund. Hadde hørt rykter om at stien opp Storeskardet var merket med røde bånd av noen ivrige Nes-damer. Jeg klarte å følge disse de første 150 meterne før merkene forsvant for meg. Orka ikke gå manngard i den tette granskogen og fant istedenfor min egen vei oppover. Kom inn igjen på den merka "stien" i 700 meters høyde etter travers over ei stor ur. Spiller i grunn ikke så stor rolle, stien er ikke oppgått, og det er stort sett like sleipt og bratt uansett hvor man går.
Starta altså bratt opp Storeskardet, en ganske sleipt, bratt (35-45 grader) og steinete adkomst, men effektive høydemetere. I ca. 700 meters høyde støter man på noen svære klipper som man må passere på høyre side. Utenom dette er det bare å kjøre på rett oppover.
Deretter ut til den flotte varden som ligger noen hundre høydemetere lavere enn toppunktet på Hågeberg. Inntok her ei velsmakende Vestlandslefse, før turen gikk videre gjennom skogen til dagens neste mål Skoreskardnuten. Her står det et gammelt målemerke.
For å gjøre det hele til en rundtur, som seg hør og bør, så la jeg i vei 200 høydemeter nedover lia fra Storeskardnuten til jeg kom inn på en gammel skogsvei som jeg hadde sett på kartet. Denne var til å begynne med så gjengrodd at det ikke var helt enkelt å se at jeg faktisk hadde kommet nedpå veien. Etter et stykke kom jeg til ei enkel hytte, og herfra var veien bedre. Det ble småjogging hele veien tilbake til bilen. Tung og kjekk runde.
Start date | 22.08.2017 15:42 (UTC+01:00 DST) |
End date | 22.08.2017 18:41 (UTC+01:00 DST) |
Total Time | 2h 58min |
Moving Time | 2h 32min |
Stopped Time | 0h 25min |
Overall Average | 4.1km/h |
Moving Average | 4.8km/h |
Distance | 12.3km |
Vertical meters | 860m |
User comments