Archive - Date
Archive - Activity
-
Bike trip (28)
- Bike trip - mixed (10)
- Bike trip - road (1)
-
Other trip (2)
- Expedition (1)
-
Other winter trip (1)
- Snowshoe trip (1)
-
Ski trip (46)
- Backcountry skiing (45)
-
Trip by foot (1257)
- Alpine trip (1)
- Glacier travel (1)
- Hike (316)
- Hillwalk (928)
- Walk (6)
Peakbook-Friends
Favourite trips
Favourite peaks
Alver: Lauvåsåsen med en stor overraskelse
- Date:
- 09.12.2021
- Characteristic:
- Hillwalk
- Distance:
- 2.3km
Parkerte nede ved hovedveien der det står et lite turskilt til Lauvåsvarden. Fulgte fin skogsvei oppover gjennom tett granskog. Oppe mot flaten er det åpen furu og bjørkeskog som begrenser utsikten. På toppen en mindre varde.
Jeg fulgte stien videre siden det var spor i snøen og kom opp til skogsveien et lite stykke vest for toppen. Der var det et mindre hus som er inngjerdet med et høyt gjerde. Rett ved er det en stor gapahuk skult bak et stort steingjerde med stor åpen portal inn. Her så det ut som det var gjort klart til fest med bord og stoler og mye tilbehør. Juletreet var også pyntet. Ved lageret var fult og peisen sto klar.
Jeg ble virkelig imponert over muringen og takkonstruksjonen, så dette byggverk slår alle andre byggverk jeg har komt over på alle mine turer.
Alver: Kolåsfjellet og dagsturhytta Vardebu
- Date:
- 09.12.2021
- Characteristic:
- Hillwalk
- Distance:
- 4.1km
Tur til Lindås for å gå noen småturer. Første tur gikk fra parkeringsplassen på Kolås, fulgte snødekket turvei som gikk nesten helt opp til toppen på Kolåsfjellet. Flott turtopp med stor varde, utsikt og sikteskive.
På vei ned igjen ble det en tur bort til den nye Dagsturhytta Vardebu som ligger på nabotoppen Vardefjellet. Flott utsikt også her. La inn hytten som turmål med navn Vardebu Dagsturhytte.
Bergen: Tur i Munkebotten
- Date:
- 07.12.2021
- Characteristic:
- Hillwalk
- Distance:
- 6.2km
Tur i Munkebotten for å sjekke om kommunen har ryddet opp i elven mellom Munkebotsvatnet og Langevatnet nede ved myren etter dambruddet. Jeg var der for en måned siden og da lå det plank og store plastplater / pressendinger i elveløpet. Jeg meldte fra og prosjektleder for bygging av ny dam skulle se på det og ordne opp. Bra at det er blitt fjernet.
På myren kom jeg over store fuglespor i snøen. Tok bilde og nå i etterkant vil jeg tro sporene var etter Orrhane. Ut fra oppgitte mål til Orrhanen er disse sporene i snøen nesten for store, men jeg vet ikke om andre fugler som kan være aktuelle.
I Langevatnet ligger en liten holme som den gamle bygrensen mellom Bergen og Åsane gikk over. Holmen er navnløs på kart men jeg finner holmen omtalt i gamle aviser med navnet Byholmen. Folk i >>>
Bergen: tur til Grøna
- Date:
- 29.11.2021
- Characteristic:
- Hillwalk
- Distance:
- 7.8km
Til Grøna i kulde, tele, is og snø. Det ble på med broddene på vei ned igjen.
Bergen: Tverrfjellet
- Date:
- 28.11.2021
- Characteristic:
- Hillwalk
- Distance:
- 3.4km
Tur til Tverrfjellet fra Nordvik. Fulgte merket sti oppover i Moldstigen. Der jeg tok av fra den inntegnet stien på kart og opp lien til venstre gikk den merkete stien av mot høyre. Det var fortsatt sti oppover men svak flere steder. Etter hvert mer svake tråkk som minner mer om hjortetråkk. Men i dag var det flott å gå uansett med tele i bakken og snøfritt.
Toppen er verd et besøk, åpen småskog som ga utsikt alle veier.
</imageslider>
Beste utsikt er det mot sydøst, der vi ser helt til Rosendalsalpene med Folgefonna.
Bergen: ruinjakt på Sandviksfjellet
- Date:
- 08.11.2021
- Characteristic:
- Hillwalk
- Distance:
- 12.5km
Målet for dagens tur på Sandviksfjellet var en gammel ruin som ligger NV for Storediket. Ved nordsiden av demningen gikk jeg inn i skogen retning mot ruinen som er avmerket på et orienteringskart fra Viking. Ruinen var lett å finne da den lå rett bak en bergknaus som er vist på kartet. Ruinen består av større steiner som er plassert i en firkant, avdelt i midten med stener som deler ruinen i to. Vanskelig å se detaljer da stenene er dekket med mose. Opp muringen var lav uten utraste stener rundt, tyder på at hele bygningen var av tre og muligens avdelt med 2 rom. Mål på ruinen vil jeg anslå til ca. 3 x 5 meter. Skal jeg tippe vil jeg foreslå at dette er rester etter en gammel støl. Plassering er GPS: 60.411875 - 5.352270
Har ikke klart å finne ruinen avmerket på noen andre >>>
Alver / Modalen: Storlifjellet fra Romarheimsdalen
- Date:
- 04.11.2021
- Characteristic:
- Hillwalk
- Distance:
- 5.5km
Kjørte opp til plassen Nymark i Romarheimsdalen, god plass å parkere. Turen begynte på gjengrodd skogsvei som etter litt gikk over til sti. Videre på svak sti / hjortetråkk det meste av turen. I dag var det vått selv om solen skinte fra skyfri himmel. Flott utsikt over skoggrensen. Toppen hadde ingen markering, men det viste tydelig i terrenget at her har noen ryddet vekk den gamle trig. staken som lå på bakken. Flere større flate steiner lå på toppen, reiste opp en for markering. Var også borte på en topp mot vest, 5 m. lavere der det var en varde. Samme vei ned igjen.
Utsikt på vei oppover
Bergen: tur i Munkebotten
- Date:
- 01.11.2021
- Characteristic:
- Hillwalk
- Distance:
- 5.9km
Tur over Ørneberget og videre ned i Munkebotten der jeg ville finne en hytteruin som Syvfjell (Thomas Gerhardsen Moine) har tipset meg om. Den er ikke avmerket på kart og ikke funnet skriftlig info. Den ligger helt inn til fjellryggen på østsiden av elven som renner mellom Langevatnet og Munkebotsvatnet med plassering 60,42575 - 5.323129.
Etter andre verdenskrig var det flere hytter i Munkebotten som hjemløse hadde bygget. Legger med en lenke til en hendelse 1969, det var da 6 - 7 bebodde hytter der. Kan denne være en av de omtalte hyttene?
[ http://www.nb.no/items/9d973d07215928be6d55c60404ae4b8e?page=0&searchText= "uteliggere%20i%20munkebotten"|Avisartikkel]
Bergen: Hytteruinjakt på Sandviksfjellet
- Date:
- 30.10.2021
- Characteristic:
- Hillwalk
- Distance:
- 10.7km
Tur over Sandviksfjellet i fint høstvær med litt sol og god varme. Planene for turen var å besøke de 2 ruinene som ligger ved den nordøstligste bukten til Storevatnet på Sandviksfjellet. Historien om ruinene er ukjent, de er ikke avmerket på noen av de historiske kartene jeg har studert, men de er avmerket på et orienteringskart tilhørende Viking. Har heller ikke funnet noen info om hyttene i bøker eller andre tidsskrifter. Tips om ruinene har jeg fått av Syvfjell (Thomas Gerhardsen Moine)
Ruinene er godt gjemt under store gamle grantrær. Tok meg over myren som ligger nord for bukten, ikke bløtt men ulent og tuete. Krysset elven, det var mye vann i dag så det ble et maks hopp for å komme over. Inn i granskogen der den ene ruinen dukket opp med en gang. Terrenget ved ruinen var ganske åpent med fast fin mose bunn. >>>