Archive - Date
Archive - Activity
-
Bike trip (28)
- Bike trip - mixed (10)
- Bike trip - road (1)
-
Other trip (2)
- Expedition (1)
-
Other winter trip (1)
- Snowshoe trip (1)
-
Ski trip (46)
- Backcountry skiing (45)
-
Trip by foot (1249)
- Alpine trip (1)
- Glacier travel (1)
- Hike (315)
- Hillwalk (921)
- Walk (6)
Peakbook-Friends
Favourite trips
Favourite peaks
Osterøy: Bruviknipa
- Date:
- 31.05.2025
- Characteristic:
- Hillwalk
- Distance:
- 6.2km
Bergen: tur i Sandviken
- Date:
- 28.05.2025
- Characteristic:
- Hillwalk
- Distance:
- 11.7km
Bergen: Ørneberget
- Date:
- 27.05.2025
- Characteristic:
- Hillwalk
- Distance:
- 2.1km
Kvinnherad: Bondhusdalen
- Date:
- 21.05.2025
- Characteristic:
- Hike
- Distance:
- 5.3km
Vaksdal: Trollskardtinden og Hjellafjellet
- Date:
- 18.05.2025
- Characteristic:
- Hillwalk
- Distance:
- 10.2km
Kjørte opp Kvitingsdalen og opp i Laurangshola til veien tok slutt på en steinfylling fra vanntunell.
Videre på fin sti opp i Dukabotnen, en idyllisk dal med vann og foss. Videre bratt opp på steinsatt sti til demningen til Nedstad Dukavatnet. Her har jeg Hjellafjellet på venstre side av demningen og Trollskardtinden på høyre side.
Første fjell ble Hjellafjellet, gikk ikke over demningene men krysset under da det der er tørt, vannet kommer ut i et hull lengre nede mot fossen. Fint og lett å gå opp til toppen på Hjellafjellet 932. Hjellafjellet 927 med sin store varde ligger lengre vest med Holegjelet imellom. Svak sti enkelte steder men jeg gikk der det passet best for å gå mins mulig over snøfonner.
Toppen har ingen markering og er kun en lyng og gresstopp men flott utsikt. >>>
Vaksdal - Voss: Tofjellet
- Date:
- 12.05.2025
- Characteristic:
- Hillwalk
- Distance:
- 6.9km
Forsøk nr. 2 til Tofjellet. Prøvde den 25.09.2024 men snudde ved Hermundsdalsstølen grunnet dårlig vær. I dag skinte solen med sommertemperatur. Tok av fra Bolstad og kjørte oppover mot Øvredalen. Tok av og kjørte bomvei kr. 85,- mot Tysso men tok av og kjørte opp skogsvei til Tyssetjørn der jeg parkerte. Veien videre er stengt med kjetting. Turstart fra samme sted som sist men gikk denne gang høyere opp i terrenget for å komme opp på ryggen mot toppen fra øst. Tok av fra skaret trolig litt for tidlig og kom under en fjellrygg oppover som jeg måtte passere. Fant heldigvis et flatere parti der jeg kom meg opp. Videre opp til toppen gikk greit.
Returen gikk ned mot Hermundsstølen og videre ned til Hermundsdalen, derfra på sti og skogsvei tilbake til start.
Konklusjon:
Turen opp >>>
Osterøy: kommunens mest øde punkt, og søk etter en uteløe
- Date:
- 11.05.2025
- Characteristic:
- Hillwalk
- Distance:
- 11.3km
Tur fra Båtaleitet mot Rispingen. Målet var ikke topptur til Rispingen men 2 punkt i skråningen fra ryggen nedover mot Veafjorden.
Først om jeg kunne finne restene etter en gammel uteløe som skal ligge nedenfor Skarvenipa mot Veafjorden. Kirke-Bruvik og Seilen hadde slåtteteiger i lien mellom Skarvanipa og Veafjorden i gammel tid. Jeg hadde trolig funnet ruinen ved bilde søk på 1881 historisk.
Jeg var først oppe på toppen av Skarvanipa, og derfra gikk jeg nedover. Først slakt og småkupert, senere bratt med mye vissent gress. Nede på en liten flate fant jeg restene etter uteløen. En oppmurt gråsteinsmur på litt over 3 x 3 meter og ca. 0,5 m. høyde. Innvendig lyng og brake, ingen rester etter treverk var å se. Det er en liten bekk ved ruinen, og her er det hjortedam og spor etter >>>