Archive - Date
Archive - Activity
-
Bike trip (9)
- Bike trip - off-road (1)
- Bike trip - road (6)
-
Climbing (7)
- Ice climbing (6)
- Via ferrata (1)
-
Other trip (4)
- Expedition (4)
-
Other winter trip (107)
- Snowshoe trip (106)
-
Ski trip (64)
- Backcountry skiing (47)
- Cross-country skiing (15)
- Trip by foot (617)
Archive - Geography
Favourite trips
Favourite peaks
Tour de Malaga i påsken 2026
- Date:
- 30.03.2026
- Characteristic:
- Walk
- Distance:
- 7.0km
Etter mange kalde dager i midtnorge, byttet vi ut Gore-Tex med solkrem og beveget oss sørover til Malaga som bød på en helt annen ramme enn Bymarka i påsken. Dette er
hovedstaden på Costa del Sol i den selvstyrte regionen Andalucía i det sørlige Spania.
Istedenfor sludd og snøbyger, gikk vi for en god norsk sommer som påskevær i år.
Dette er den andre turen vår til solkysten, den forrige var for 11 år siden og da var vi på fjelltur etter Edmund metoden
Området her er et eldorado for oss som liker å dra på fjelltur, terrenget er tørt, steinete men stort sett lettgått, og utsikten over Middelhavet og de snødekke toppene i Sierra Nevada øst for oss, gjør en tur her til en opplevelse uansett hvor man går.
Været var, i motsetning til det sedvanlige påskeværet hjemme, upåklagelig. Der vi i Trøndelag ofte >>>
Elgsethytta pluss noen topper
- Date:
- 18.10.2025
- Characteristic:
- Hike
- Distance:
- 8.2km
Nå er vel vinteren i anmarsj. I allefall har den første snøen falt i natt i Bymarka I Trondheim.
Og etter den regnfattige sommeren har moder jord virkelig balansert det hele med å bøtte ned regn i hele høst, så det var mette myrer og bløte stier over alt. Flaks da at vi har tette sko og går i terrenget isteden for på stien.
Stakke innom Elgsethytta for å ta pause, ikke for at de selger kanelsnurrer men for at det var koselig å spise sammen med hele Trondheims speiderforening på karttrening og barselgruppa til St.Olavs sykehus på samling.
Ørens lyd sa du? Neida ikke i det hele tatt. . . Men kanelbollerne smakte fortreffelig.
Marsteinsvola
- Date:
- 12.10.2025
- Characteristic:
- Hike
- Distance:
- 4.1km
Etter et hyggelig besøk på Inderøy med rundvask av hus som skulle selges, fant vi på å måtte røre beina Lier.
Skikkelig bløtt i marka i dag. Her var det kun skikkelige fjellsko som holder mål.
Men, som alltid, flott tur med hyggelig selskap.
Geitfjellet
- Date:
- 05.10.2025
- Characteristic:
- Hillwalk
- Distance:
- 9.0km
På tur til Geitfjellet i dag. I pausen lekte jeg meg litt med Google Gemini. Tok bilde av kona og lastet det opp sammen med teksten. "La damen få en turkamerat". Og vipps, 5 sekunder etterpå er bildet klart, med både turkamerat og jaggu kom det med en rød ryggsekk også... Hvordan skal man kunne tro på bilder heretter.
Storhaugen i motvind
- Date:
- 27.09.2025
- Characteristic:
- Hillwalk
- Distance:
- 5.4km
Dagens plan var basert på flott vær i hele Trøndelag. Turen skulle gå til Gråhøa på Oppdal, en tur på ca. 14 km..
Etter den vanlige sjekken på værmeldinga, så vi det største avviket mellom Yr og Storm som vi noensinne hadde sett. Ikke forskjell på sol og regn som det vanligvis bruker å være. (Storm er gjennomgående mere pessimistisk der) Men derimot på vindstyrke denne gangen.
Trodde ikke det vi så og mente vel at det måtte være en feil. På yr.no hadde de sågar liten storm i kastene (23 m/s). Vel vi skulle uansett på tur og tok med vinter utrustningen og la i vei.. Siden vi gikk opp fra nord og vinden var fra sør, burde alt ligge tilrette for at vi fikk en stille og rolig oppstigning..
Etter en bom (60 kroner) stoppet vi litt før bommen, da vi fant en parkering i en sving >>>
Snøhetta Panorama og Tverrfjellet
- Date:
- 12.09.2025
- Distance:
- 3.8km
På tur tilbake fra en begravelse ved svenskegrensen i Halden, tok vi en pause med innlagt strekk på beina oppe på Dovrefjell.
Tur til Elgsethytta
- Date:
- 07.09.2025
- Characteristic:
- Hillwalk
- Duration:
- 4:35h
- Distance:
- 9.9km
Dette var en sjelden flott høstdag, så selv om vi var i dårlig form måtte vi ut på en rolig tur. Planlagt å gå til Elgsethytta for en matbit. Det ble litt lenger for å få til litt utsikt mot Fosenalpene når vi spiste nista vår. Etterpå stakk vi innom turisthytte som kunne bidra med fersk og varm kanelboller til terningkast 6.
Jervfjellet fra sør
- Date:
- 31.08.2025
- Characteristic:
- Hillwalk
- Distance:
- 10.3km
Flott tur i nydelig vær i dag. Masse gjørme hvis man går i de oppgitte sporene, noe vi ikke gjør. Jeg tippa at vi kom til å møte 2 stk i dag. Jorun tippa over 10. Vi møtte over 30. Toppen var lagt ut som trimpoengtopp for kommunen. Det er tydeligvis populært.
Frisk vind (10 m/s) og 22 grader på toppen. Berre lekkert.
Storheia
- Date:
- 09.08.2025
- Characteristic:
- Hillwalk
- Duration:
- 5:34h
- Distance:
- 15.9km
En fin tur i noe som må sies å være et godt turvær etter den varmen som har vært i sommer. Delvis skyet og 15 grader... Vi tok bussen til Skistua, og gikk derfra til Storheia og hjem..
Her , uten mitt skjemmende kne..
Så Stadsbygd på andre siden av Trondheimsfjorden og til høyre i bildet her..
Til middag: Nydelig rakørret fra Valdres med dertil egnet tilbehør.. Takk for turen kjære kone..