Eldegardnosi - sesongens første skitur (05.11.2023)


Start point Rausdalsvingen P-plass (643m)
Endpoint Rausdalsvingen P-plass (648m)
Characteristic Randonnée/Telemark
Duration 3h 53min
Distance 17.3km
Vertical meters 815m
GPS
Ascents Eldegardsnosi sørøst (1,436m) 05.11.2023 11:31
Eldegardsnosi (1,447m) 05.11.2023 14:00
Visits of other PBEs Rausdalssvingen p-plass (690m) 05.11.2023 11:31

Bærte skiene et godt stykke innover Rausdalen. Varmt - i går blåste det hunder og katter, i dag vindstille.
Fikk sola i ansiktet i 15 minutter på turen. Første gangen på en måned jeg har kjent sola. Årdal er vakkert, men sola uteblir.

Akkurat nok snø i veien innover dalen. På sidene er det mer snøfattig, selvom et par godt brukte fjellski finner nok veien.

Vurderte flanken rett opp, men fulgte heller veien pga stabil snømengde. Hadde også hørt om en tunnel som hydro hadde hogd ut her oppe. Denne var et flott syn.
Mot toppen var det skikkelig ikke-rando terreng. Mye opp og ned, og med den beskjedne snømengden, ble det dermed en labyrint mellom stein og snøglipper.
Utsikten var flott, Hurrungane og fjorden var som tatt ut av ei bok - aldeles flott og vitamininsprøytning.

Det har vært en bra uke dette her. Det er lenge siden jeg har hatt lyst til å dra på tur, at det ikke er et forbanna ork, men noe man ser frem til.

Den drønna 10+ ganger i snøen oppe på platået. Forplantingen var også sterk. Så ut som begerkrystaller så man bør trå varsomt om man oppsøker renner osv i Årdalsområdet nå i perioden fremover.

Nedkjøringa var ingenting å skrive hjem om. Men det var artig og deilig å vite at nå er det 4-5 måneder med dette fremover.

Rausdalen
Rausdalen
Nordvente skavler
Nordvente skavler
Austanbotn viste seg
Austanbotn viste seg
Det er jo flott
Det er jo flott
Raudbergsnuten - flott utilgjengelig fjell
Raudbergsnuten - flott utilgjengelig fjell
Hurrungane
Hurrungane

User comments

Comment title:
Characters left: 1000
Comment text:
You need to be logged in to write comments.