Grønenuten, Endafjellet og Fjæratoppen (17.05.2025)
Start point | Rullestad (100m) |
---|---|
Endpoint | Samme (100m) |
Characteristic | Hillwalk |
Duration | 8h 11min |
Distance | 21.5km |
Vertical meters | 1,600m |
GPS |
![]() ![]() |
Ascents | Endafjellet (842m) | 17.05.2025 |
---|---|---|
Fjæratoppen (713m) | 17.05.2025 | |
Grønenuten (916m) | 17.05.2025 |
Grønenuten, Endafjellet og Fjæratoppen
Våknet opp i teltet på nasjonaldagen til strålende solskinn på Rullestad camping. Etter en god frokost, starte jeg turen direkte fra campingens parkeringsplass. Stien var bratt og noe vanskelig å følge, men dette kom seg da jeg møtte stien fra Austerheim. Videre på god sti opp til vann 629, hvor jeg tok av på en svak sti som tok meg til Hjortedalsbrekka og ned til Nystølen. Krysset elven litt nord av stølen og fulgte tråkk og sunn fornuft oppover bergene mot Grønenuten. På ca 700 moh tok jeg en god matpause og fikk hvilt beina. Siste stykket til toppen var bratt, men fulgte ruten til Rune og kom meg trygt opp til toppen.
Etter en kort pause på toppen, returnerte jeg samme vei og passerte Nystølen rundt en time senere. Derfra var det varmt og tungt opp bakkene mot sørvest og Endafjellet. Noe kronglete terreng i sadelen mellom Fjæratoppen og Endafjellet, men tror jeg fulgte en fornuftig rute. Nådde toppen av Endafjellet etter nesten 6 timer på tur og kunne nyte utsikten, vel vitende om at det var langt tilbake til bilen.
Etter en matpause fulgte jeg samme rute tilbake til sadelen, hvorpå jeg tok fant en ok sti opp til Fjæratoppen. Derfra bar det videre så fort beina kunne klare. Var nå gått tom for vann og ønsket å komme meg tilbake så fort som mulig. Ankom bilen kl 16:30 og fikk slukket tørsten. En lang og varm tur på 21 kilometer og rundt 1600 meter stigning, men en flott måte å feire nasjonaldagen :-)
User comments