Archive - Date







Holstind - Blånebba - Steinfjellet.
- Date:
- 16.07.2024
- Characteristic:
- Alpine trip
- Distance:
- 12.4km
Formiddagstur i fint vær opp en av mine favoritturer, kanskje den aller største favoritten på barmark i Romsdal, sørryggen på Blånebba. Tida går fort, ser det faktisk er fem år siden jeg gikk her sist. Denne gangen tok jeg også med sørryggen på Holstind, for første gang siden 2011.
Satte igjen bilen på Venjedalssetra og sykla inn til foten av Litlefjellet. Artig å klyve Holstind igjen. Ryggen videre opp på Blånebba er like fin hver gang. Møtte en person ved varden på Blånebba, tok meg en matbit, og rusla videre bort på Steinfjellet. Her var det mer folksomt. På veg tilbake til Venjesdalen blei det mye møtende trafikk. Ulike østlandsdialekter dominerte. Det var få som hilste, og om jeg prøvde meg med et "hei!", var det flere som skvatt til og virka overraska. >>>
Kongelberget
- Date:
- 14.07.2024
- Characteristic:
- Hike
- Distance:
- 5.3km
Hadde kjørt med et nedbørområde i hælene fra Mjøstraktene. Vi tok ei pause på Otta, før vi la kursen vestover mot Romsdalen, og tok dagens topptur ved Bjorli. Rolig fottur på Kongelberget med Marius. God sommertemperatur, litt vind i høgda. Kjente de første regndråpene i det vi kom tilbake til bilen. Fin tur.
Skulhuselva - Klundbykampen.
- Date:
- 13.07.2024
- Characteristic:
- Hike
- Distance:
- 4.8km
Etter fotballkamp (Fredrikstad - Molde) på PC'en og middag ved Sveastranda camping i Redalen, benytta jeg sjansen til nok en trimtur i den fine sommerkvelden.
Kjørte de få kilometrene bort til Skulhuselva. Herifra på nyslått tursti innover langs elva. Villbringebær og - jordbær ga fin dessert. Etter å ha passert fossen i elva, bar det inn i skogen på riktig så fine stier. Toppunktet på Klundbykampen fant jeg i buskaset litt utafor stien. Retur langs Pilgrimsveien tilbake til bilen. Bad i et godt temperert Mjøsa etterpå.
Skulhuselva
Blomster
Mjøsbrua fra et av utsiktspunkta i Klundbykampen....
....og fra veien ved Skulhus.
Haraberget
- Date:
- 13.07.2024
- Characteristic:
- Hike
- Distance:
- 5.2km
Da Marius ville ha en stopp og fotballøkt ved Kongsberg, var det bare å se seg om etter nærmeste røde nål på peakbookkartet. Jonsknuten har jeg vært på før, så Haraberget pekte seg fort ut.
Bomvegen til Plommetjern bringer en ganske nær toppunktet. Men da ville det bli mest kjøring, og lite tur. Kjørte derfor til Teigen på strekningen Skollenborg - Krekling, veien vi brukte som omkjøring av Kongsberg i gamle dager. Fin stigning opp traktorvegen, før det flata ut gjennom et hogstfelt med en del hytter, og etterhvert til Plommetjernveien. Fulgte traktorveg et stykke videre, før det blei bushwalk til det jeg identifiserte som toppunktet. Terrenget egner seg nok best til skogsdrift, jakt og bærplukking, men hva gjør en ikke for å logge ei ny rødnål?
Særegen bergart i området. >>>
Roholtfjell
- Date:
- 12.07.2024
- Characteristic:
- Hike
- Distance:
- 9.8km
Første tur på Roholtsfjell siden 2018. Delvis skya, fin temperatur. Rotete hogstfelt oppe i lia på østsida av elva. Traff en del folk, hovedsaklig utlendinger.
Venelifjell
- Date:
- 11.07.2024
- Characteristic:
- Hike
- Distance:
- 5.5km
På tur med storfamilien; pappa, Sondre, Josefine, Heidi, Knut og Marius.
Moensåsen
- Date:
- 10.07.2024
- Characteristic:
- Hike
- Distance:
- 3.5km
Kveldstur m/ Marius etter en dag med mye regn. Vått i grass og lyng, men god, frisk luft og behagelig temperatur. Registrerte Moensåsen som PBE.
Løefjell
- Date:
- 08.07.2024
- Characteristic:
- Hike
- Distance:
- 3.1km
Beinstrekk m/ Marius som et avbrekk på kjøreturen fra Sola til Vrådal.